Postępowanie konfiskacyjne i co dalej?

Postępowanie konfiskacyjne i co dalej?

Nakaz konfiskaty odgrywa znaczącą rolę w wielu systemach prawnych włączając Wielką Brytanie, a jego celem jest przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa.

Nakaz konfiskaty dotyczy korzyści pochodzących z popełnionych przestępstw, i może zostać zasadzony przez sąd po przeprowadzeniu postępowania konfiskacyjnego w związku z popełnionym przestępstwem.

Adresatami takiego nakazu są skazani, którzy odnieśli korzyści finansowe ze swoich przestępstw. Nakaz konfiskaty ma również za zadanie zapobieżenie zatrzymania tych nieuczciwie zdobytych zysków.

Nakaz konfiskaty jest zwykle stosowany po wydaniu wyroku skazującego i po przeprowadzeniu dochodzenia finansowego dotyczącego majątku przestępcy. Nakaz taki może dotyczyć różnych aktywów, w tym gotówki, majątku lub inwestycji, które mogły zostać sfinansowane z dochodów z przestępstwa. Zasadniczo celem jest pozbawienie sprawcy korzyści uzyskanych nielegalnie.

 Jak działa nakaz konfiskaty?

Po skazaniu sprawcy sąd stosuje systematyczny proces obliczania kwoty pieniędzy lub majątku, jaką przestępca musi spłacić, na podstawie uzyskanych nielegalnych zysków. Dzięki temu sprawca nie może zachować żadnych korzyści finansowych wynikających ze swojego przestępstwa.

Krok 1: Obliczenie korzyści finansowej z przestępstwa.

Sąd musi rozpocząć od obliczenia korzyści finansowej uzyskanej z działalności przestępczej. Obejmuje to ocenę wszystkich pieniędzy, majątku lub aktywów uzyskanych nielegalnie. Na przykład w sprawie o oszustwo finansowe sąd obliczy, ile pieniędzy sprawca uzyskał w wyniku oszukańczych działań.

Zysk z przestępstwa może obejmować pieniądze uzyskane z nielegalnych działań, takich jak kradzież, oszustwo, handel narkotykami i inne przestępstwa finansowe. Może również uwzględniać mienie zakupione przy użyciu dochodów z przestępstwa.

 Krok 2: Ocena dostępnych aktywów

Następnym krokiem jest dokonanie przez sąd oceny dostępnego majątku sprawcy. Aktywa te mogą obejmować gotówkę, majątek, pojazdy lub inwestycje dokonane na nazwisko przestępcy. Jeżeli majątek sprawcy jest mniejszy niż wysokość naliczononej korzyści z przestępstwa, nakaz konfiskaty będzie ograniczony do wartości rozporządzalnego majątku.

Jeżeli majątek sprawcy przekracza obliczony zysk z przestępstwa, musi on zapłacić pełną kwotę. Jeżeli jednak przestępca nabędzie w przyszłości większy majątek, może zostać zobowiązany do zapłaty pozostałej kwoty wynikającej z nakazu konfiskaty.

 Krok 3: Wykonanie Nakazu

Po wydaniu nakazu konfiskaty sprawca musi zapłacić określoną kwotę w ustalonym terminie. Jeżeli sprawca nie zastosuje się do nakazu, mogą zostać nałożone dodatkowe kary, w tym zastépcza kara pozbawienia wolności. W przypadku, gdy sprawca nie jest w stanie zapłacić żądanej kwoty, może zostać wydany wyrok zaoczny. Wyrok ten pozwala sądowi na tymczasowe pozbawienie wolności sprawcy, przy czym wysokość kary różni się w zależności od wartości zaległej kwoty.

Rola Sądów

Nakaz konfiskaty wydawany przez Sąd Koronny po wydaniu wyroku skazującego. Sąd bada materiał dowodowy przedstawiony przez prokuraturę w celu obliczenia korzyści wynikającej z przestępstwa i ustala kwotę podlegającą zwrotowi.

Prawo pozwala sądom uwzględnić przy ustalaniu kwoty konfiskaty dostępny majątek oskarżonego. Jeżeli łączna wartość tych aktywów jest niższa od ustalonego zysku z przestępstwa, nakaz ogranicza się do majątku, który realnie może zostać odzyskany.

Zignorowanie nakazu konfiskaty nie wchodzi w grę. Sądy mogą wyegzekwować nakaz poprzez pozbawienie wolności lub zajęcie mienia, nawet po odbyciu przez oskarżonego kary pozbawienia wolności.

Nakaz konfiskat odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że osoby uznane za winne i skazane  nie odniosą korzyści finansowych ze swojej nielegalnej działalności glownie stosowane w sprawach karnych dotyczacych  przemytu narkotykowego czy finansowych przestępst a także oszust zwiazanych z wyłudzeniem VAT – wskazuje Mecenas Anna Matelska. Koncentrując się na dochodach z przestępstwa, nakaz taki działa odstraszająco na zachowania przestępcze, jednocześnie pomaga odzyskać majątek ofiar i wzmacnia zasadę, że przestępczość nie popłaca.

Ważne jest aby od początku postępowania konfiskacyjnego zasięgnąć fachowej i rzetelnej porady prawnej. Adwokaci mają możliwość negocjowania z Prokuraturą całości wartości korzyści finansowej oraz powolywania biegłych w celu udowodnienia mniejszej wartości aktywów jak na przykład oszacowanie wartości nieruchomości. To jest niezwykle istotne w sytuacjach, kiedy w skład majątku wchodzi dom rodzinny i osoba skazana ma rodzinne i dzieci. Ważne jest aby ochronić prawa najbliższych jeśli już konfiskata majątku ma mieć miejsce – doradza Adwokat Anna Matelska z Kancelarii AM International Solicitors. 

 

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy