Produkt Innowacyjny 2022 – wyniki konkursu
18. edycja konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji została podsumowana podczas 21. edycji Gali Logistyki, Transportu i Produkcji, w obecności przedstawicieli największych firm branży logistycznej. Konkurs cieszył się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem, zaś Kapituła przyznała siedem wyróżnień i trzy nagrody główne.
Celem konkursu niezmiennie jest wyłanianie wyróżniających się produktów i usług, które wspierają pracę działów logistycznych i transportowych. Przy ocenie nadesłanych pomysłów Kapituła bierze pod uwagę ich technologiczną i rynkową innowacyjność, korzyści, jakie nowe rozwiązania mogą przynieść klientom, a także aspekty środowiskowe.
Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia laureatom badań Operator Logistyczny Roku 2022 oraz Supply Chain Designer.
PRODUKT INNOWACYJNY DLA LOGISTYKI, TRANSPORTU I PRODUKCJI 2022
NAGRODY GŁÓWNE
AIUT
za
Autonomiczną zintegrowaną platformę intralogistyczną
Firma AIUT stworzyła autonomiczny, zintegrowany system intralogistyczny bazujący na robotach mobilnych typu AMR/AGV, zapewniający kompleksową automatyzację i kontrolę wewnętrznych procesów transportowych w zakładach przemysłowych i magazynach – bez nadzoru operatora, w oparciu o monitoring wewnętrznego przepływu informacji i towarów w czasie rzeczywistym.
EV Fleet
za
CargOS – System IT for Urban Freight Transport Shared Model
CargOS to całkowicie nowa koncepcja systemu IT klasy TMS. Umożliwi on zautomatyzowanie oraz zarządzanie miejskimi flotami towarowymi w czasie rzeczywistym oraz współdzielenie przestrzeni ładunkowej, rezerwację i optymalizację na poziomie pojazdu i floty. W rezultacie rozwiązanie pozwoli na pełne wykorzystanie aktywów, redukując niewykorzystaną przestrzeń ładunkową do poziomu bliskiego zeru i sprawiając, że bezemisyjny transport miejski stanie się ekonomicznie opłacalny.
Glopack
za
Folię Perforowaną Wzmocnioną w 41 % z recyklingiem ręczną i maszynową
Jest to produkt innowacyjny przeznaczony do pakowania, owijania palet, ładunków i przesyłek, które wymagają przepływu powietrza i dobrej wentylacji. Wyróżniają go perforacje w formie otworów o różnych możliwych średnicach, zaś folia produkowana jest z wykorzystaniem surowca pochodzącego z recyklingu.
WYRÓŻNIENIA
Laude Smart Intermodal
za
Laude Intermodal Solution
Laude Intermodal Solution to kompletna usługa przewozu intermodalnego door-to-door dostępna dla firm produkcyjnych, handlowych i dystrybucyjnych z różnych branż. Świadczona w oparciu o system transportu intermodalnego, który powstał dzięki połączeniu kilku własnych innowacji produktowych, w tym opatentowanych jednostek intermodalnych – kontenerów i swap body 16 różnych typów.
E.Pack
za
System Automatycznego Pakowania CVP Everest
CVP Everest to w pełni zautomatyzowana maszyna high-tech do tzw. „szytego na miarę” pakowania produktów w opakowania z tektury falistej. Produkt znacznie redukuje koszty pracy na stanowiskach pakujących, całkowicie eliminuje konieczność stosowania wypełniaczy w kartonach oraz znacząco redukuje koszty transportu.
PSI Polska
za
Warehouse Intelligence
Warehouse Intelligence to innowacyjna platforma kompleksowej analizy, planowania i optymalizacji procesów intralogistycznych wykorzystująca mechanizmy sztucznej inteligencji, której celem jest wsparcie menedżerów w podejmowaniu kluczowych decyzji. Platforma analizuje tysiące scenariuszy pracy magazynu na godzinę i podpowiada najlepsze rozwiązanie, a docelowo będzie ona bezpośrednio modyfikować parametry systemu WMS bez konieczności nadzoru człowieka.
Tive
za
Tracker Solo 5G
Tracker Solo 5G to wieloczujnikowe urządzenie, które z bardzo dużą dokładnością mierzy lokalizację, temperaturę, wilgotność, wstrząsy i ekspozycję na światło monitorowanej przesyłki. Solo 5G przesyła dane w czasie rzeczywistym do platformy Tive SaaS, a w przypadku zmiany jednego z monitorowanych parametrów, użytkownik dostaje powiadomienie sms, email lub powiadomienie systemowe.
Balluff
za
PMSys – Portable Monitoring System
PMSys to unikalny przenośny system do diagnozy zużycia łożysk w samochodach ciężarowych i naczepach. Dzięki zastosowaniu pomiaru drgań i opracowaniu metodologii odczytu z widma drgań, system diagnozuje stan zużycia łożysk i alarmuje o konieczności wymiany. Dane wysyłane są do chmury, a ich odczyt odbywa się za pomocą strony internetowej.
Jungheinrich
za
Automatyczny wózek widłowy typ AGV EKS 215a
EKS 215a jako kompaktowy i wszechstronny automatyczny system transportowy idealnie nadaje się do efektywnej pracy w trybie mieszanym w magazynie i na produkcji – z wózkami kierowanymi przez operatorów i pieszymi. Rozwiązanie energetyczne 24 V z akumulatorem litowo-jonowym i automatyczną funkcją ładowania zapewnia maksymalną elastyczność, a zintegrowane czujniki ochrony osób gwarantują wysokie bezpieczeństwo w trybie pracy mieszanej.
Etisoft Smart Solutions
za
Zintegrowany system intralogistyczny dla wiodącego producenta opakowań foliowych w Europie
Firma Etisoft Smart Solution opracowała zintegrowany system intralogistyczny oparty o flotę 3 robotów mobilnych typu AMR. Zarówno warstwa hardware’owa (roboty mobilne IntraBot Fork) jak również warstwa software’owa (system nadrzędny IntraFleet) jest autorskim rozwiązaniem opracowanym na potrzeby automatyzacji procesów intralogistycznych.
Zwycięzców wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; Peter Duwel, właściciel XTL Consulting; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, ekspert w obszarze transportu, logistyki i cyfryzacji; prof. dr hab. Maciej Szymczak, prorektor do spraw rozwoju i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Grzegorz Urban, Executive Director, Transport & Logistics w firmie PwC i Witold Zygmunt, z-ca redaktora naczelnego Eurologistics.
Gratulujemy wszystkim laureatom!