Przekształcenie spółki

Przekształcenie spółki

Z prawnego punktu widzenia prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej jest dość ryzykowne. Powód? Nieograniczona odpowiedzialność wspólników za długi. Jeśli działasz w branży TSL właśnie w ramach spółki cywilnej i obawiasz się ryzyka jakie niesie za sobą działanie w tej specyficznej formie prawnej, warto rozważyć przekształcenie w spółkę komandytową.

Spółka cywilna to jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Wszelkie prawa i obowiązki wchodzą do wspólnego majątku wspólników i to właśnie oni odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie za zobowiązania spółki. Od strony prawnej, spółka cywilna ma więcej wad niż zalet. Do wad – poza wcześniej wspominanym brakiem osobowości prawnej i niezwykle szeroką odpowiedzialnością wspólników – zaliczyć można także trudności związane z oznaczeniem wspólników spółki w umowach oraz większą liczbę obowiązków wynikających z RODO.

Uproszczony lub tradycyjny

Wśród przedsiębiorców rośnie świadomość prawna i spora część z nich decyduje się na spółki prawa handlowego, w tym często na spółkę komandytową. W niej jedynym wspólnikiem ponoszącym odpowiedzialność całym swoim majątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najczęściej zmiana formy prowadzenia działalności następuje poprzez przekształcenie s.c. w s.k. W zależności od treści umowy spółki cywilnej możemy mieć do czynienia z uproszczonym bądź tradycyjnym procesem. Ten pierwszy pozwoli uniknąć żmudnego procesu sporządzenia planu przekształcenia i badania go przez biegłego rewidenta, ale uzależniony jest od spełnienia pewnych wymogów. Natomiast w każdym z tych procesów konieczne będzie podjęcie uchwały o przekształceniu w spółkę komandytową, zawarcie umowy spółki komandytowej oraz wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Ryzyko nie zniknie

Nieuregulowane przed wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego spółki komandytowej zobowiązania spółki cywilnej stają się z mocy prawa zobowiązaniami tejże przekształconej spółki komandytowej. Jest to korzystne, gdyż po przekształceniu wszystkie należności wobec kontrahentów reguluje się już poprzez spółkę komandytową.

Czy powyższe oznacza, że po przekształceniu w spółkę komandytową dotychczasowi wspólnicy w ogóle nie będą ponosić odpowiedzialności za zobowiązania? Ryzyko odpowiedzialności wspólników za długi spółki zawsze będzie istnieć. Z tego względu warto tego typu działania skonsultować z profesjonalistą jakim jest radca prawny bądź adwokat. Przy dobrze zaplanowanym przekształceniu w spółkę komandytową o wiele trudniej wierzycielom sięgnąć do majątku prywatnego poszczególnych wspólników. Dzieje się tak, ponieważ cały proces dochodzenia należności trwa o wiele dłużej, generuje dodatkowe koszty po stronie wierzyciela i wymaga nierzadko specjalistycznej wiedzy – co stanowi kolejną korzyść z perspektywy widzenia wspólników spółki komandytowej.  

Zalety przekształcenia

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową niesie za sobą wiele korzyści.

  1. Zachowujesz ciągłość prowadzonej działalności – zatem stroną wszystkich praw i obowiązków staje się spółka komandytowa.
  2. Spółka posiada osobowość prawną, a to znaczy, że spółka a nie wspólnicy jest stroną umów, posiada swój majątek, zaciąga zobowiązania, pozywa, jest pozywana.
  3. Ograniczenie odpowiedzialności – w pierwszej kolejności odpowiedzialność za długi ponosi spółka.
  4. Dziedziczenie. Już za życia można uregulować w umowie spółki komandytowej kwestie związane ze śmiercią poszczególnego wspólnika, co często zabezpiecza ich rodziny i funkcjonowanie firmy w takim przypadku.
  5. Podatek dochodowy bez zmian. Tak jak w spółce cywilnej tak i tutaj podatek od dochodów spółki komandytowej rozliczają wspólnicy. Czyli co do zasady zachowujesz dotychczasowe zasady opodatkowania.
Wady przekształcenia

Jak każde inne rozwiązanie, tak i przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową ma swoje wady.

  • Konieczność opanowania przez wspólników podstawowych zasad prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej.
  • Obowiązek prowadzenia przez spółkę komandytową ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości. Co za tym idzie? Prowadzenie firmy w tej formie może nieznacznie zwiększyć koszty obsługi księgowej.
Poleć ten artykuł:

Polecamy