Przyszłościowe łańcuchy dostaw

Przyszłościowe łańcuchy dostaw

Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw to zadanie, które wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również wprowadzania ciągłych optymalizacji. Szczególnie teraz, gdy terminowość i precyzja są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i rozwiązania zwiększające efektywność operacji logistycznych wykraczające daleko poza znane nam dotychczas standardy, przenosząc nas w…przyszłość. Cyfrowy bliźniak jest jedną z kluczowych innowacji w tym zakresie.

Cyfrowy bliźniak to wirtualny odpowiednik fizycznej rzeczywistości, działający w oparciu o dane gromadzone i wizualizowane w czasie rzeczywistym, w sposób całkowicie automatyczny. Innowacja może reprezentować pojedyncze obiekty, takie jak maszyny czy pojazdy, a także całe procesy logistyczne, w tym na liniach produkcyjnych, magazynach i w sieciach transportowych. Jest to możliwe dzięki dostępności coraz bardziej wydajnej i opłacalnej technologii czujników elektronicznych i od niedawna optycznych systemów pomiarowych, łączących rejestrację zdjęć i wideo z oprogramowaniem opartym na uczeniu maszynowym. Systemy te mogą identyfikować obiekty, określać ich położenie, rozmiar, a nawet samą ich naturę, a w miejscach, gdzie kamery są nieefektywne, umożliwiają stosowanie kodów dwuwymiarowych, takich jak QR czy Data Matrix (DMC).

Zwiększona widoczność usterek i błędów

Cyfrowy bliźniak umożliwia wizualizację stanu obiektów i procesów w czasie rzeczywistym. Dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa identyfikacja i usunięcie usterek, co pozytywnie wpływa na terminowość i zapewnienie jakości w łańcuchach dostaw. Przykładowo w zaledwie kilka sekund można określić punkt, w którym proces lub maszyna wymagają szybkiej reakcji w celu uniknięcia awarii.

Ponadto analityka preskryptywna, wykorzystująca dane z cyfrowego bliźniaka, symuluje i ocenia przyszłe zdarzenia, wyświetlając sugestie lub podejmując decyzje automatycznie, co pomaga unikać niepożądanych sytuacji i optymalizować harmonogramy transportu.

Cyfrowe bliźniaki w Dachser

Firma Dachser wdrożyła w swoich oddziałach dwa cyfrowe bliźniaki. Jeden z nich wizualizuje procesy w europejskiej sieci transportu ciężarowego, wykorzystując do tego stworzoną w tym celu platformę telematyczną, która mapuje pozycję i czas przybycia ponad 10 000 nadwozi wymiennych i naczep. Zastosowano w niej specjalnie opracowane solarne moduły radiowe z 5G/LPWAN i pozycjonowaniem GPS. Drugi cyfrowy bliźniak został opracowany we współpracy z @ILO (Advanced Indoor Localization and Operations). Podstawową technologią zastosowaną w tym przypadku są optyczne jednostki skanujące w połączeniu z kodami dwuwymiarowymi. Innowacja wykorzystywana jest w magazynie przeładunkowych Dachser, gdzie w czasie rzeczywistym identyfikuje, lokalizuje i mierzy przesyłki oraz wózki widłowe. Dzięki tym danym pracownicy terminala tranzytowego mogą zrezygnować z czasochłonnego, ręcznego skanowania kodów kresowych za każdym razem na wejściu i wyjściu przesyłki z magazynu.

To znacznie skraca procesy załadunkowe i eliminuje czas poszukiwań określonych przesyłek. W przygotowaniu są kolejne technologiczne usprawnienia, które przyniosą jeszcze więcej jakości, bezpieczeństwa i oszczędności do operacji logistycznych Dachser.

Krzysztof Słaby
Kierownik Operacyjny Dachser Polska

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Eurologistics 3/2024

Poleć ten artykuł:

Polecamy