PSA i GM poszerzają współpracę
PSA Peugeot Citroën i General Motors planują rozwoju nowych produktów w ramach strategicznego sojuszu obu firm. Porozumienie zostało poszerzone na wspólne wykorzystanie mocy produkcyjnych obu koncernów.
Dotychczas sojusz opierał się na wspólnym opracowywaniu nowych pojazdów, zakupach i logistyce, głównie na terenie Europy. Oprócz tego dojdzie jednak wykorzystanie mocy produkcyjnych obu koncernów.
Partnerzy potwierdzają kontynuację współpracy w zakresie rozwoju dwóch samochodów w oparciu o platformy PSA: jednego modelu z segmentu B-MPV i jednego z segmentu C‑crossover. Oba koncerny będą również ściśle współpracować nad rozwojem nowego modelu lekkiego pojazdu dostawczego z segmentu B na bazie najnowszej generacji platformy PSA. Pierwsze auta opracowane przez sojusz powinny trafić do sprzedaży w 2016 roku.
Ich produkcja zostanie równomiernie rozłożona pomiędzy obie grupy. Zgodnie z zapowiedzią z października br. samochody z segmentu B-MPV obu producentów będą produkowane w zakładzie General Motors w Saragossie, w Hiszpanii.
Podjęto również decyzję o produkcji przyszłych samochodów z segmentu C-CUV we Francji, w zakładzie PSA w Sochaux.
Wg szacunków, korzystne efekty współpracy w ramach sojuszu będą przynosić od 2018 roku zysk ok. 1,2 miliarda dolarów rocznie. Kwota ta rozłoży się równomiernie pomiędzy ona koncerny.
PSA i GM ustaliły również wprowadzenie zmian do szeregu innych klauzuli porozumienia o współpracy. Obie grupy uproszczą wspólny zarząd sojuszu i wyłączą z powodów umożliwiających jego rozwiązanie, niewykonanie minimalnej liczby projektów. Ponadto ustalono, że GM zrezygnuje z przysługującego mu prawa rozwiązania sojuszu na pewnych warunkach w przypadku objęcia części kapitału Peugeot S.A. przez określone podmioty trzecie, jeśli będą one wspierać rozwój sojuszu. W takim przypadku GM wykorzysta przysługujące mu prawa głosu z tytułu posiadanych akcji Peugeot S.A. i wypowie się za realizacją tej operacji.