Ostrożne prognozy gospodarcze na I kwartał 2025 roku

Ostrożne prognozy gospodarcze na I kwartał 2025 roku

Powolny wzrost gospodarczy, rosnące napięcia geopolityczne i coraz większa niepewność handlowa obniżają ogólny poziom optymizmu przedsiębiorców

Dun & Bradstreet, wiodący na świecie dostawca danych i analiz pozwalających na podejmowanie decyzji biznesowych, opublikowała raport Global Business Optimism Insights naI kwartał 2025 roku. Przeprowadzone w listopadzie 2024 roku badanie, pokazało globalny – 12,9 proc. spadek poziomu optymizmu wśród przedsiębiorców w porównaniu z końcem ubiegłego roku. 

Zmiana odzwierciedla panujące od sześciu miesięcy niepokoje w biznesie i wskazuje na bardziej ostrożne podejście przedsiębiorców, szczególnie w odniesieniu do stabilności łańcuchów dostaw i strategii inwestycyjnej. Nie bez znaczenia jest również fakt niepewnej sytuacji związanej z ponownym objęciem urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Mimo trudności i kwartalnego spadku, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrost poziomu optymizmu odnotowano, aż w 30 z 32 monitorowanych przez Dun & Bradstreet krajach.

– Poważne obawy ankietowanych przedsiębiorców budzi przede wszystkim stale i silnie zmieniający się krajobraz ekonomiczny i polityczny, który wpływa na sposób prowadzenia działalności na całym świecie – mówi Neeraj Sahai, prezes Dun & Bradstreet International. – Poziomy optymizmu w zakresie dostaw różnią się od siebie w zależności od wielkości firmy. Duże firmy wykazują się większym optymizmem i poziomem odporności na negatywne czynniki zewnętrzne. Wykorzystują skalę i silną pozycję ekonomiczną na rynku. Dywersyfikują dostawców i bazują na alternatywnych źródłach. W odróżnieniu od tych największych, rekordowo niski – ponad 36 proc. spadek poziomu optymizmu notują firmy średniej wielkości. Nie poradziły sobie z trudnościami w handlu międzynarodowym, jednocześnie zmagając się z trudnościami w zachowaniu ciągłości dostaw. W przypadku tych najmniejszych firm, odnotowano umiarkowany spadek na poziomie nie większym niż 3,5 proc.

Kluczowe wnioski z raportu za I kwartał 2025 roku:

  • The Global Business Optimism Index – Globalny wskaźnik optymizmu przedsiębiorców – spadł o 12.9 proc., co jest pierwszym odnotowanym spadkiem od początku prowadzenia badań i publikacji raportu. Przy czym obniżenie poziomu optymizmu zanotowano na wszystkich 32 monitorowanych przez Dun & Bradstreet rynkach. Taka sytuacja odzwierciedla zwiększony poziom niepewności gospodarczej, wpływu napięć geopolitycznych na prowadzenie działalności i licznych zawirowań w krajowej polityce. Mimo wszystko, w przypadku 90 proc. uwzględnionych w raporcie krajów poziom optymizmu jest wyższy niż w I kwartale 2024 roku.
  • Ponad 80 proc. gospodarek odnotowało spadek poziomu optymizmu w zakresie międzynarodowej wymiany handlowej i spodziewanego wzrostu eksportu, przy czym prawie połowa z nich miała ponad 10 proc. wolumen międzynarodowej wymiany handlowej ze Stanami Zjednoczonymi lub Chinami.
  • The Global Supply Chain Continuity Index – Wskaźnik globalnego zachowania bezpieczeństwa i ciągłości w łańcuchu dostaw – w porównaniu z końcem 2024 roku, spadł o 10,4 proc. Powodem piętrzące się trudności w międzynarodowym transporcie. W tym przede wszystkim rosnące koszty frachtu, zakłócenia geopolityczne, a także opóźnienia w płatnościach.
  • W tym miejscu warto podkreślić mocno zróżnicowany poziom optymizmu w zależności od wielkości firmy. Wśród dużych przedsiębiorstw optymizm wzrósł o 10,7 proc. Duże firmy wykorzystują skalę i silną pozycję ekonomiczną na rynku. Dywersyfikują dostawców i bazują na alternatywnych źródłach. W odróżnieniu od tych największych, rekordowo niski – ponad 36 proc. spadek poziomu optymizmu notują firmy średniej wielkości. Nie poradziły sobie z trudnościami w handlu międzynarodowym, jednocześnie zmagając się z trudnościami w zachowaniu ciągłości dostaw. W przypadku tych najmniejszych firm, odnotowano umiarkowany spadek na poziomie nie większym niż 3,5 proc.
  • The Global Business Financial Confidence Index – Wskaźnik globalnego zaufania finansowego przedsiębiorców – globalnie spadł o 8,9 proc. zarówno w gospodarkach rozwiniętych jak i wschodzących. Spadek zaufanie finansowego odnotowano w przypadku 90 proc. uwzględnionych w badaniu krajów.
  • Spadek ten w bezpośredni sposób łączy się z niepewnym środowiskiem makroekonomicznym, słabnącym popytem konsumenckim, rosnącym ryzykiem finansowym i silną stagnacją w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Co ważne, index zaufania finansowego jest mocno zróżnicowany w zależności od wielkości firmy. W przeciwieństwie do tych najmniejszych podmiotów, optymizm dużych wzrósł o 12,7 proc.
  • The Global Business Investment Confidence Index – Globalny wskaźnik zaufania do inwestycji biznesowych – spadł w porównaniu z końcem roku o 4,7 proc., choć nadal jest o 12 proc. wyższy niż średnia z ostatnich pięciu kwartałów.
  • W ujęciu globalnym aż 66 proc. firm zgłosiło potrzebę pozyskania długoterminowych funduszy. Blisko 80 proc. ankietowanych właścicieli firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest skłonnych rozmawiać o potencjalnym przejęciu, fuzji lub sprzedaży firmy.
  • The Global Business ESG Index – Globalny wskaźnik ESG – wzrósł o 2,4 proc, co pokazuje, że firmy pomimo trudności na rynku, nadal chętnie angażują się w inicjatywy i wszelkie programy mające na celu zrównoważony rozwój biznesu.
  • W tym miejscu warto podkreślić, że istnieją poważne różnice między firmami ze Stanów Zjednoczonych a Europą w zakresie zaangażowania jak i zwiększania budżetów na inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem w kolejnych trzech miesiącach.

– Podsumowując. Firmy w nowy rok weszły odmienione. Zmagając się z licznymi trudnościami, zwłaszcza w przypadku zachowania bezpieczeństwa i ciągłości dostaw, swoją przyszłość w kolejnych trzech miesiącach widzą w ciemnych barwach – mówi Arun Singh, Global Chief Economist w Dun & Bradstreet. Dodając: – Mimo tego, że banki centralne na całym świecie wdrażają politykę obniżenia stóp procentowych, to jednak koszt pozyskania kapitału nadal jest bardzo wysoki, co w sposób bezpośredni wiąże się z podwyższonym ryzykiem kredytowym.

Szczegółowe informacje zawarte są na 31 stronach raportu.

O Raporcie Dun & Bradstreet Global Business Optimism Insights Report:

Raport Dun & Bradstreet Global Business Optimism Insights powstał w wyniku badania ankietowego przeprowadzonego wśród 10 000 firm z 17 branż w 32 krajach. Na raport składają się dane wraz z szerokim komentarzem. Obie części są równie ważne i dopełniają się wzajemnie. Raport jest połączeniem pięciu indeksów, które odzwierciedlają ogólny poziom optymizmu w biznesie, oczekiwania dotyczące ciągłości trwania łańcuchów dostaw, warunków finansowych, inwestycyjnych i inicjatyw ESG. Odczyt indeksu powyżej 100 wskazuje na poprawę poziomu optymizmu. Analogicznie odczyt indeksu poniżej 100 oznacza pogorszenie optymizmu.

Pobierz pełną wersję raportu tutaj.

O Dun & Bradstreet:

Dun & Bradstreet, wiodący i globalny dostawca danych i analiz pozwalających na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, co umożliwia firmom na całym świecie poprawę wyników. Wgląd w Data Cloud Dun & Bradstreet aktywizuje i dynamizuje rozwiązania, które pozwalają klientom na wzrost przychodów, obniżenie kosztów, ograniczenie ryzyka i rozszerzenie ich działalności. Od 1841 r. niezależnie od ich wielkości, firmy na całym świecie współpracują z Dun & Bradstreet, minimalizując ryzyko prowadzenia biznesu i odkrywając nowe możliwości rynkowe.

Poleć ten artykuł:

Polecamy