Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Nowe zarządzenie MF

W zarządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 29 lipca 2023r., zmieniającym zarządzenie w sprawie utworzenia delegatur jednostek organizacyjnych KAS oraz terytorialnego zasięgu ich działania i siedzib, wprowadzono zmiany polegające m.in. na całkowitej likwidacji delegatur urzędów celno – skarbowych.

Zarządzenie ww. wprowadza utworzenie do istniejących, nowe piony:

1.      pion wsparcia;

2.      pion operacyjno-analityczny;

3.      pion prewencji i realizacji;

4.      pion dochodzeniowo-śledczy;

5.      pion kontroli celno-skarbowej;

6.      pion orzecznictwa i obsługi zgłoszeń celnych

Zarządzenie zakłada wprowadzenie nowych regulaminów organizacyjnych urzędów celno skarbowych, które należy wprowadzić niezwłocznie po wejściu w życie nowego zarządzenia MF. W tym celu określono, które komórki już istniejące lub nowo utworzone będą podlegały pod dany pion.

Piony reorganizowane:

Pionu wsparcia do którego będziemy zaliczać: komórkę wsparcie (CWW), obsługi prawnej (CWP),  analizy, prognozy i sprawozdawczość (CWS) oraz komórkę likwidacji towarów (CWL). W skład tego pionu może wchodzić jednoosobowe stanowisko albo wieloosobowe stanowisko do spraw koordynowania czynności kancelaryjnych.

Pion kontroli celno-skarbowej (CZNK) w skład którego będzie wchodzić kontrola celno-skarbowa i postępowanie podatkowe (CKK).

Pion orzecznictwa i obsługi zgłoszeń celnych (CZNC) połączony z komórek postępowania celnego i administracyjnego (CZC) oraz oddziałów celnych (OC). W skład pionu celno-granicznego (CZNG), oprócz oddziałów celnych granicznych, wchodzi komórka organizacyjna graniczna (CGG).

Piony nowo powstałe:

Pion operacyjno-analityczny (CZNA) w skład którego zaliczać będziemy komórkę operacyjno-rozpoznawcza (CAO), techniki i obserwacji (CAT), analizy ryzyka (CAR), oraz  wymiany informacji międzynarodowej (CAW).

Pion prewencji i realizacji (CZNP) – komórka kontrola celno-skarbowa rynku (CPK),  realizacji (CPR) oraz służby dyżurnej (CPD).

Pion dochodzeniowo-śledczy (CZND) powstanie z połączenia komórki dochodzeniowo-śledczej (CDS), informatyki śledczej (CDI), analizy kryminalnej (CDA), ustalania i odzyskiwania mienia (CDM).

Powstanie nowych pionów pion operacyjno-analityczny;

1.      pion operacyjno-analityczny;

2.      pion prewencji i realizacji;

3.      pion dochodzeniowo-śledczy;

oraz przeniesienie postępowań celnych i administracyjnych bliżej oddziałów celnych pozwoli na skuteczniejsze działania organów celno skarbowych w zakresie przestępczości przeciwko dochodom budżetu państwa oraz nałożonym zakazom i ograniczeniom w obrocie towarowym.

Podkreślić należy, że Dyrektorzy Izb Skarbowych jako kierownicy jednostek organizacyjnych w oparciu o wydane zarządzenie mają możliwość odpowiedniego a w tym elastycznego kształtowania podległych sobie struktur organizacyjnych urzędów celno – skarbowych dostosowując do danego regionu skuteczną i efektywną realizację powierzonych zadań

Podsumowanie

Funkcjonariuszy celno skarbowych po okresie wakacyjnym w wielu przypadkach czeka nie tylko nowa struktura organizacyjna ale również często zmiana siedziby wykonywania obowiązków służbowych.

O Autorze: 

dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego, handlu zagranicznego. Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importu i eksportu towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych. Specjalizuje się w sprawach z tzw. „górnej półki trudności” – zawiłych i nietypowych. Wieloletni pracownik Urzędu Celnego. Przez wiele lat pracowała dla firm logistycznych i spedycyjnych, gdzie piastowała m.in. funkcję członka zarządu. Jest wykładowcą na Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Instytucie Logistyki w Warszawie. Wykładała w Szkole Wyższej w Warszawie ALMAMER, Wyższej Szkole Cła i Logistyki czy Uczelni Techniczno – Handlowej. Absolwentka Ekonomii, Logistyki, Stosunków Międzynarodowych, Zarządzania oraz Ekonomiki Obronności.

https://www.linkedin.com/in/dr-izabella-tymińska-ekspert-celny

https://www.facebook.com/Ekspert.celny.Doradztwo.celne

https://twitter.com/DrTyminska

www.ekspertcelny.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy