RTLS rzuca rękawicę RFID

RTLS rzuca rękawicę RFID

Do dystrybucji i logistyki wkracza system lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS). Dzięki tagom umieszczonym w skanerach kodów kreskowych i wózkach widłowych użytkownik korzysta z wizualizacji magazynu, pozwalającej na precyzyjne zlokalizowanie składowanego lub...

Powstanie systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym było możliwe dzięki przełomowi, jaki nastąpił w aplikacjach technologii częstotliwości radiowej (RF). System składa się z trzech komponentów: aktywnych, zasilanych bateriami tagów; sensorów zamontowanych na stałych elementach pomieszczeń, które odbierają i przetwarzają sygnał z tagów; oprogramowania, które gromadzi dane lokalizacyjne, prezentuje, analizuje informacje przekazując je użytkownikom i istotnym systemom informatycznym. Aby system zadziałał w danym środowisku, należy przeprowadzić szczegółową parametryzację. Typowymi parametrami są geometria obszaru i obecność materiałów; który obiekt będzie posiadał tagi i jak szybko się porusza; jakie akcje i interakcje są oczekiwane pomiędzy obiektami a elementami stałymi lub nie posiadającymi własnych tagów; obecność innych systemów radiowych itd. Zarówno Ubisense jak i Globema, dystrybutor systemu w Polsce, biorą udział w implementacji i projektowaniu systemów w magazynie użytkownika.

 

Tagi 7000

Dla systemu RTLS dostępne są dwa rodzaje tagów. Tag płaski i kompaktowy dostępne są w obudowach zaprojektowanych tak, aby wytrzymały mechaniczne uszkodzenia i chroniły tag przed kurzem i upadkami. Tag płaski może być noszony przez osoby lub przytwierdzony do obiektu, a kompaktowy tag został stworzony do użytkowania w środowisku przemysłowym i może być mocowany do dowolnych obiektów. Montaż ułatwiają dostarczane wraz z tagiem akcesoria. Tagi posiadają wbudowaną konfigurowalną pamięć.

Dzięki informacjom powstaje wizualizacja 3D pozwalająca śledzić np. ruch ładunku na wózku widłowym z wmontowanym tagiem

 

Sensory 7000

Zamontowane pod dachem sensory są pogrupowane w komórki, które mają zazwyczaj kształt prostokątów. W każdej komórce istnieje tzw. master sensor, który koordynuje aktywność pozostałych i komunikuje się ze wszystkimi tagami, które znajdują się wewnątrz komórki. Jeśli np. wózek widłowy przemieszcza się pomiędzy komórkami, odpowiedzialność za jego lokalizację przechodzi automatycznie pomiędzy jednym a drugim sensorem głównym. Urządzenia przesyłają dane między sobą poprzez sieć Ethernet. Lokalizacja tagów przesyłana jest w celach wizualizacji i obróbki przestrzennej do oprogramowania Location Platform. Powstaje modułu wizualizacyjny 3D, który wyświetla obraz taga w czasie rzeczywistym w trakcie jego ruchu. Dwa sensory wsparte pomiarem różnic czasowych nadejścia sygnału z tagów mogą wyznaczyć lokalizację 3D nawet do 15 cm. Urządzenia zasadniczo nie potrzebują kontaktu optycznego z tagami, ponieważ sygnał przechodzi przez cienkie ściany, jak i obiekty.

 

Platforma softwareowa

Podstawową aplikacją systemu jest Location Engine, która umożliwia instalację, kalibrację i konfigurowanie sensorów i tagów w komórkach i obiektach przy użyciu graficznego interfejsu użytkownika. Produkt jest stworzony do udostępniania prostych danych o współrzędnych z sensorów i tagów celem ich integracji z aplikacjami innych dostawców. Location Engine dostępna jest zarówno dla systemów operacyjnych Microsoft, jak i Linux. Drugą aplikacją jest Location Platform, która umożliwia zbieranie danych również z innych systemów RTLS, konwencjonalnych aktywnych i pasywnych technologii RFID, termometrów lub detektorów ruchu. Bazująca na uprawnieniach kontrola dostępu zapewnia, że wrażliwe dane są chronione, a informacje tajne mogą być modyfikowane i przeglądane jedynie przez autoryzowany personel.

 

Ubisense RTLS w logistyce

Śledzenie ładunków w magazynie następuje poprzez lokalizację skanerów i wózków widłowych dzięki wmontowanym w nie tagom. System RTLS może zostać zintegrowany z systemem cyfrowego monitoringu wideo, który rejestruje aktywność w środku obiektu. – W zasadzie jest to jest podstawą rozwiązania. Integracja z monitoringiem wideo jest jedną z możliwych opcji – mówi Leszek Domalewski, business development manager w Spółce Globema. Za każdym razem, gdy artykuł jest skanowany, numer identyfikacyjny wysyłki, współrzędne skanowania oraz data i czas są rejestrowane. Dane ze skanerów kodów kreskowych odczytujących etykiety np. na paletach są powiązane z ich położeniem w magazynie.

System może być również wykorzystywany w celach podniesienia bezpieczeństwa w magazynie

Współrzędne umożliwiają jednoznaczne przypisanie czynności skanowania do strefy monitorowanej przez kamerę w czasie rzeczywistym z dokładnością przekraczającą 30 cm. Po wpisaniu w systemie numeru przesyłki sekwencje obrazów wideo, na których zarejestrowane zostały skanowane przesyłki, są wyświetlane wraz z odpowiednimi szczegółami o czasie i miejscu. Pomaga to śledzić drogę wysyłki w hali, lokalizować ładunek i określać przyczyny występujących ewentualnie nieścisłości.

Jeśli chodzi o procesy produkcyjne, system jest w stanie redukować skutki błędów spowodowanych pomyłkami personelu i skracać czas potrzebny na wykonanie zadań.

System może być również wykorzystywany w celach podniesienia bezpieczeństwa w magazynie. Tagi Ubisense umieszczone w wózkach widłowych w połączeniu z odpowiednim sygnałem alarmowym mogą ostrzegać operatora o prawdopodobnej kolizji z innym pojazdem.

Poleć ten artykuł:

Polecamy