Spowolnienie dynamiki rynku pracy w I kwartale  2012 r.

Spowolnienie dynamiki rynku pracy w I kwartale 2012 r.

Maleje liczba pracodawców planujących zatrudniać, jednak nie przybywa firm przewidujących redukcje. Najlepsze perspektywy zatrudnienia w I kwartale 2012 r. w sektorach Transport/ Logistyka i Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz w regionie Południowym.Jak wynika z...

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez firmę ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia pracodawcy oczekują znacznego spowolnienia dynamiki na rynku pracy w okresie styczeń – marzec 2012 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +3 proc., wskazując na niewielką różnicę między odsetkiem pracodawców planujących wzrost oraz redukcję zatrudnienia w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Jest to najniższa prognoza od początku prowadzenia badania w Polsce, czyli od II kwartału 2008 r.

Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 11 proc. przewiduje redukcję liczby etatów, a 71 proc. nie planuje żadnych zmian personalnych. Prognoza obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, o 4 punkty proc., jak i rok do roku, o 2 punkty proc.

Prognozy dla I kwartału 2012 r. są dodatnie w sześciu z dziesięciu badanych sektorach Polski. Jednak w siedmiu sektorach perspektywy zatrudnienia pogorszyły się w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w porównaniu do I kwartału 2011 r. spadek nastąpił w pięciu sektorach.

Największy optymizm odnośnie zatrudnienia w I kwartale 2012 r. widoczny jest w sektorach Transport/ Logistyka oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi. Prognozy netto zatrudnienia osiągają odpowiednio +15 proc.  i +12 proc. , w obu przypadkach jest to wynik zbliżony do poziomu z początku 2011 r. Zapotrzebowanie na pracowników nadal przewidują pracodawcy z sektora Budownictwo. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +8% wskazuje na nieco bardziej ambitne plany zatrudnienia w tym sektorze, niż w poprzednim sezonie zimowym. Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze Handel detaliczny i hurtowy (+7proc.). Perspektywy zatrudnienia w tym sektorze są trochę słabsze niż w poprzednim kwartale, choć prognoza rośnie o 3 punkty procentowe w ujęciu rocznym.

Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje w sektorach Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Prognozy netto zatrudnienia są ujemne i wynoszą odpowiednio -12 proc. i ‑11 proc. co świadczy o tym, że więcej firm przewiduje zwolnienia, niż tworzenie etatów. W obu sektorach odnotowano osłabienie wyniku kwartał do kwartału i rok do roku. Po raz pierwszy od dwóch lat ujemną prognozę uzyskano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Produkcja przemysłowa (-1proc. ). Nastąpiło tu widoczne pogorszenie nastrojów w porównaniu do I i IV kwartału 2011 r.

Prognozy regionalne są umiarkowane i wskazują na słabą dynamikę rynku pracy. W pięciu z sześciu badanych regionach Polski odsetek pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w I kwartale 2011 r. jest nieco większy, niż tych planujących redukcje.

Najwyższa prognoza netto zatrudnienia odnotowana została dla regionu Południowego i osiągnęła umiarkowane +7 proc. W regionie Północnym wynik +4 proc. wskazuje na poprawę nastrojów w ujęciu rocznym, przy braku zmiany kwartał do kwartału. Najsłabiej w nadchodzącym kwartale przedstawiają się perspektywy zatrudnienia w regionie Północno-Zachodnim. Prognoza netto zatrudnienia w tym regionie na poziomie 0 oznacza równoważenie się intencji do tworzenia i redukcji etatów. Znaczące pogorszenie nastrojów pracodawców odnotowano w regionie Centralnym, prognoza netto zatrudnienia osiąga tam +1 proc. i jest to najniższy poziom od II kwartału 2009 r. Wynik ten jest słabszy o 5 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym oraz o 13 punktów procentowych rok do roku.

Globalne wyniki badania wskazują, że w 31 spośród 41 badanych krajach w I kwartale 2012 r. więcej pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia, niż jego redukcje. Największy optymizm przejawiają respondenci z Indii, Brazylii, Tajwanu, Panamy i Turcji. Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Hiszpanii.

Poleć ten artykuł:

Polecamy