Stabilna koniunktura w przemyśle

Stabilna koniunktura w przemyśle

GUS przekazał dane na temat koniunktury w przemyśle w czerwcu. Nastroje producentów są dobre i od trzech miesięcy pozostają stabilne.

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,2 (plus 5,0 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,4% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,3% (przed miesiącem odpowiednio 16,1% i 11,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Diagnozy portfela zamówień ogółem nie zmieniają się, ma na to wpływ niewielka poprawa ocen dotyczących krajowego portfela zamówień, przy nieznacznym pogorszeniu opinii w zakresie portfela zagranicznego. Bieżąca produkcja oceniana jest mniej korzystnie niż przed miesiącem, co wpływa na nieznaczne pogorszenie opinii dotyczących sytuacji finansowej. Odnotowywany jest nieco szybszy niż w maju wzrost należności. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych w niewielkim stopniu przekracza poziom uznawany za wystarczający.

 

Optymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień oraz produkcji są mniej korzystne od formułowanych w maju. Prognozy sytuacji finansowej są pozytywne, ale nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem. Podobnie jak w maju, w przedsiębiorstwach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać na dotychczasowym poziomie.

 

W czerwcu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu i w czerwcu przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących od 50 i więcej osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w maju i analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21,1 w czerwcu, plus 23,9 w maju), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 20,3 w czerwcu, plus 21,2 w maju), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 20,2 w czerwcu, plus 18,6 w maju – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 14,9 w czerwcu, plus 14,6 w maju), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 13,5 w czerwcu, plus 16,6 w maju – opinie te są lepsze niż w czerwcu ostatnich siedmiu lat), urządzeń elektrycznych (plus 11,8 w czerwcu, plus 14,8 w maju).

 

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 14,3 w czerwcu, minus 9,7 w maju) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 0,9 w czerwcu, minus 1,6 w maju) oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń (minus 1,1 w czerwcu, plus 0,7 w maju).

Poleć ten artykuł:

Polecamy