Steico już chce się rozbudowywać
Fabryka Steico LVL musi produkować jeszcze więcej ekologicznego materiału konstrukcyjnego, na który czekają odbiorcy na całym świecie. Rok po uruchomieniu zapadła strategiczna decyzja inwestora o dalszej rozbudowie zakładu w Czarnej Wodzie, która pozwoli na podwojenie zdolności wytwórczych.
Uruchomiona w lipcu ubiegłego roku w Czarnej Wodzie pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego ekologicznego materiału konstrukcyjnego, jakim są płyty LVL, pracuje z pełną wydajnością. Jednak jej moce przerobowe nie są wystarczające, by zaspokoić rosnący popyt zarówno branży budowlanej, meblarskiej, jak i stolarki otworowej.
– W budownictwie, podobnie jak w innych sektorach, obserwujemy niesamowity rozwój technologiczny. Na całym świecie inwestorzy chcą budować szybciej, sprawniej, a dodatkowo z poszanowaniem zasad ekologii i z troską o komfort przyszłych użytkowników budynków – mówi Steffen Zimny, prezes zarządu firmy Steico sp. z o.o. – Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczny i energooszczędny materiał LVL, zwłaszcza w krajach, w których obowiązują bardziej restrykcyjne normy efektywności energetycznej budynków. Poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych Steico kładzie fundament pod przyszły wzrost rentowności i wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych z drewna.
Nowoczesny zakład w Czarnej Wodzie, zlokalizowany w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ma obecnie powierzchnię 25 000 m2. Jest wyposażony w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, obecnie najnowocześniejszą na świecie. Aby sprostać rosnącemu popytowi, firma Steico zdecydowała się na rozbudowę zakładu.
Inwestycja w nową linię produkcyjną, której ukończenie planowane jest na II połowę 2018 roku, pozwoli firmie zwiększyć wydajność produkcji do poziomu nawet 160.000 m3 rocznie. Maszyny i urządzenia, podobnie jak do realizacji pierwszej linii w Czarnej Wodzie, dostarczy fińska firma RAUTE Corporation. Zamówienie obejmuje linię suszenia forniru, klasyfikacji suchego forniru, linię nanoszenia kleju i układania fornirów, stację wstępnego prasowania i prasy na gorąco. W planach jest również budowa drugiego kotła zasilanego biomasą oraz rozbudowa budynków i infrastruktury zakładu.
Koszt inwestycji szacowany jest na 45 milionów Euro. Po otwarciu rozbudowanego zakładu pracę w nim znajdzie kolejnych 80 osób.