Logistyka kontraktowa w dobie transformacji

Logistyka kontraktowa w dobie transformacji

Świat logistyki kontraktowej zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Automatyzacja, która kiedyś była jedynie futurystyczną wizją, dziś pomaga sprostać rosnącym wymaganiom rynku i stawić czoła nowym wyzwaniom. To nie tylko kwestia nadążania za zmianami, ale ich wyprzedzanie, co zapewnia efektywność operacyjną, jak również możliwość tworzenia zupełnie nowych standardów obsługi klientów.

Wyobraźmy sobie magazyn przyszłości, gdzie głównie roboty realizują operacje magazynowe, a zautomatyzowane systemy kompletacji zamówień eliminują ludzkie błędy. To już nie jest odległa wizja przyszłości, ale rzeczywistość, która nadeszła i zredefiniuje możliwości logistyki kontraktowej.

Według danych Polskiego Instytutu Transportu Drogowego w ostatnich latach (2021-2023) udział firm korzystających z automatyzacji wzrósł z 4,6% do 6%, co pokazuje rosnącą świadomość i adaptację nowoczesnych technologii w polskim przemyśle [raport „Automatyzacja i robotyzacja w logistyce kontraktowej. Trendy i zastosowanie konkretnych technologii”, Polski Instytut Transportu Drogowego, lipiec 2024 r.]. Z kolei jak wynika z raportu „World Robotics 2024” Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR: International Federation of Robotics) Polska zajmuje obecnie 18. miejsce pod względem liczby nowych instalacji robotów przemysłowych.

– Dane rynkowe pokazują, że co prawda daleko nam jeszcze do czołówki wyścigu globalnej automatyzacji i robotyzacji, ale proces ten postępuje, ze wskazaniem na branżę TSL (transport, spedycja, logistyka). Firmy mają coraz większą świadomość, że jest to najlepszy sposób optymalizacji procesów magazynowych, efektywnego wykorzystania przestrzeni oraz zarządzania zasobami – mówi Paweł Skarzyński, Operations Manager European Logistics & CL Operations w DACHSER Polska.

Co napędza rewolucję?

Logistyka kontraktowa nie stoi w miejscu. Automatyzacja staje się kluczem do sprostania wyzwaniom przyszłości – od rosnących oczekiwań klientów po dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Firmy, które już teraz inwestują w nowoczesne rozwiązania magazynowe, mają szansę wyprzedzić konkurencję i stać się liderami innowacji. Wdrażane usprawnienia bazują na automatyzacji, autonomizacji, mechanizacji oraz robotyzacji, a wszystko to z coraz większym wsparciem sztucznej inteligencji. Takie rozwiązania stają się kluczowym elementem w obszarach takich jak przyjęcie i przechowywanie towarów, realizacja zamówień, sortowanie, cross-docking, kompletacja, wysyłka oraz transport wewnętrzny, znajdując szerokie zastosowanie w różnych strefach magazynu.

Kluczowe technologie zmieniające oblicze magazynów

  • Obsługa regałów: Wdrażanie automatycznych systemów magazynowych, takich jak AutoStore, oraz układnic paletowych i pojemnikowych, pozwala na zwiększenie efektywności przestrzeni magazynowej.
  • Transport towarów: Wykorzystanie pojazdów sterowanych automatycznie (AGV) oraz autonomicznych robotów mobilnych (AMR) minimalizuje ryzyko błędów i zwiększa efektywność operacyjną.
  • Kompletacja zamówień: Systemy zrobotyzowane, kompletacja głosowa oraz systemy pick-to-light wspierają pracowników w szybkim i bezbłędnym realizowaniu zamówień.
  • Kontrola jakości: Automatyczne systemy weryfikacji jakości pozwalają na bieżące monitorowanie parametrów produktów, takich jak waga i wymiary.
  • Zarządzanie zapasami: Nowoczesne systemy zarządzania zapasami (WMS) umożliwiają precyzyjne monitorowanie i optymalizację stanów magazynowych.

Magazyn z przyszłości(ą)

W DACHSER automatyzacja to rzeczywistość wdrażana na szeroką skalę. W pełni zautomatyzowany magazyn w Memmingen (Niemcy) to przykład wizji, która przekształciła się w doskonale funkcjonujący obiekt. Magazyn ten dysponuje ponad 52 000 miejsc paletowych i zdolnością operacyjną przekraczającą 400 ruchów palet na godzinę. Wszystko za sprawą m.in. automatycznego systemu rozładunku i załadunku specjalnie dostosowanych do tego naczep, jak również rozwiązań stosowanych z powodzeniem także w innych oddziałach takich jak zautomatyzowane pojazdy sterowane (AGV) transportujące towary z i do strefy przyjmowania dostaw. Urządzenia te, wyposażone w akumulatory litowo-jonowe i obsługujące ładowanie indukcyjne, są w pełni zintegrowane z autorskim systemem DACHSER do zarządzania magazynem MIKADO, co pozwala na automatyczne przydzielanie zadań oraz wyznaczanie tras. Dodatkowo coboty wspierają procesy takie jak paletyzacja, pakowanie, kompletacja zamówień oraz kontrola jakości. Ich zastosowanie odciąża pracowników od monotonnych zadań, zwiększając jednocześnie efektywność pracy.

Za wdrażanymi innowacjami stoi dokładnie Dachser Enterprise LAB, czyli centrum badawczo-rozwojowe współtworzone z Fraunhofer Institiute for Material Flow and Logistics, którego zadaniem jest rozwijanie technologii, które zwiększą efektywność i elastyczność procesów logistycznych. Ponadto zespół CL Technology Solutions jest odpowiedzialny za ciągłe monitorowanie rynku w celu identyfikacji nowych rozwiązań, które mogą zostać wdrożone w procesach logistyki kontraktowej.

Klucz do zwiększonej efektywności i elastyczności

Automatyzacja staje się powoli koniecznością, której wdrożenie przynosi wymierne korzyści operatorom logistycznym, ale przede wszystkim ich klientom.

– Innowacyjne rozwiązania w magazynach pozwalają na nie tylko szybszą, ale i bardziej precyzyjną realizację zadań, co przekłada się na lepszą obsługę klienta oraz niższe koszty operacyjne. Według różnych opracowań branżowych, wprowadzenie takich rozwiązań może zwiększyć produktywność nawet o 20-30%. Co więcej, automatyzacja w magazynach zwiększa elastyczność procesów, umożliwiając ich szybkie dostosowanie do zmieniających się wymagań rynku oraz zapewnia wyższą jakość usług, minimalizując ryzyko błędów. Warto też pamiętać, że efektywne zarządzanie zasobami i redukcja zużycia energii to kluczowe elementy, które wpływają na minimalizowanie śladu węglowego, co klientów stawiających na zrównoważony rozwój – wyjaśnia Paweł Skarzyński.

Przyszłość logistyki jest pełna wyzwań, ale dzięki nowoczesnym technologiom jest także pełna ekscytujących możliwości. Z perspektywy firm e-commerce, producentów czy detalistów automatyzacja to klucz do szybszego, dokładniejszego i bardziej elastycznego zarządzania łańcuchem dostaw. W kontekście przyszłych wyzwań, takich jak zmiana oczekiwań konsumentów, niestabilność łańcuchów dostaw czy nacisk na zrównoważony rozwój, automatyzacja zapewnia im przewagę rynkową poprzez dostęp do bardziej ekologicznych, szybszych i elastycznych usług. Dzięki współpracy z zaawansowanym technologicznie operatorem przedsiębiorcy mogą zwiększać swoją wydajność, elastyczność i skalować operacje przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz poprawie jakości usług.

Poleć ten artykuł:

Polecamy