Telefon w aucie

Telefon w aucie

Kiedy jazda samochodem jest nieodłączną częścią pracy, ogromną część rozmów telefonicznych pracownik wykonuje właśnie w aucie. Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w pojazdach jest nagminnie łamany. Dlatego tym razem spytaliśmy administratorów flot, jak w ich firmach car

Odpowiedzialność biznesu

Wojciech Wojtaszek, koordynator parku samochodowego, Henkel Polska

– Wyniki wielu badań dowodzą, że kierowcy rozmawiający przez telefon w trakcie jazdy popełniają więcej błędów i są znacznie bardziej narażeni na ryzyko spowodowania wypadku. Konieczność częstego komunikowania się z klientami i współpracownikami nie może odsuwać na dalszy plan bezpieczeństwa użytkowników aut służbowych w spółce Henkel Polska. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszyscy użytkownicy naszych aut służbowych są więc zobligowani do używania zestawów głośnomówiących. Pracownicy korzystają z zestawów Nokii, kupowanych za pośrednictwem operatora sieci komórkowej. Praktycznie wszyscy użytkownicy aut służbowych dysponują urządzeniami tej samej klasy.

Nasze wewnętrzne przepisy dopuszczają także możliwość zamontowania CB radia. Jedyny warunek to brak trwałej ingerencji w wyposażenie i budowę samochodu. Wszelkie działania zmniejszające zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników postrzegamy jako jeden z ważnych elementów społecznej odpowiedzialności biznesu. Wyposażenie wszystkich aut służbowych w zestawy głośnomówiące, które są uważane za jeden z podstawowych elementów zwiększających bezpieczeństwo kierowcy, jest również tego wyrazem.

Zakaz rozmowy

Iwona Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska

– W Coca-Cola HBC Polska wszyscy kierowcy posiadają zestawy głośnomówiące firmy Nokia, które nabywane są u operatora komórkowego. Niezależnie od wysokości zajmowanego stanowiska, to urządzenia tej samej klasy, nie wprowadzamy bowiem podwójnych standardów. Przede wszystkim pracownik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zatrudniona osoba, na którą nałożony zostanie mandat karny, musi pokryć koszty z własnych środków. Car policy w naszym przedsiębiorstwie zabrania użytkownikom instalowania wyposażenia dodatkowego w powierzonych im pojazdach. Wynika to z faktu, że eksploatowana flota nie jest naszą własnością, tylko firmy leasingowej, z którą mamy podpisaną umowę. Wszelkie dodatkowe instalacje są więc pod kontrolą leasingodawcy.

3 razy „N”

Dorota Kania, specjalista ds. administracji, Komputronik

– Prowadzenie samochodu z telefonem komórkowym przy uchu jest, potocznie mówiąc, 3xN: niewygodne, niebezpieczne, nielegalne. Właśnie taka kolejność najczęściej przekonuje kierowców do korzystania z zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących. Firmowa car policy wyraźnie zabrania prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy, bez wykorzystania wyżej wspomnianych zestawów. Pracownicy zmuszeni do wykonania telefonu w samochodach służbowych zazwyczaj korzystają z słuchawek bezprzewodowych. Współpracujący z nami operator komórkowy zapewnia dostawę zarówno telefonów, jak i niezbędnych akcesoriów. Dotychczas zazwyczaj używano sprzętu Nokii i póki co ta marka jest najczęściej wybieraną w naszej firmie, ale w zauważalnym stopniu użytkownicy decydują się również na wybór innych marek: BlackBerry, Sony Ericsson, Samsung.

W samochodach wyższej klasy, zgodnie z firmową polityką flotową, zwykle montowane są zestawy głośnomówiące, najczęściej wykorzystujące łączność poprzez bluetooth. Tutaj to dostawca floty zapewnia wyposażenie auta, zgodnie z przygotowaną wcześniej specyfikacją. W firmie jest również spore grono użytkowników CB radia. Korzystający z nich kierowcy często mówią, że to zupełnie jak z komputerem i Internetem. Można mieć komputer i z niego korzystać, ale dopiero dostęp do sieci daje zupełnie nowe możliwości. Sieć CB to taki Internet dla kierowców. Użytkownicy samochodów służbowych mają szansę korzystania z CB radia, pod warunkiem, że jest ono zamontowanie sposób nie naruszający konstrukcji samochodu i może być w dowolnym momencie zdemontowane.

Zestawy dla menedżerów

Adam Trzonkowski, specjalista ds. zarządzania flotą samochodową, Totalizator Sportowy

– W spółce Totalizator Sportowy Sp. z o.o. zestawy głośnomówiące zostały zamontowane w samochodach służbowych kadry menedżerskiej. Są to bezprzewodowe zestawy Nokii, nabyte nie u operatora komórkowego, lecz u producenta zestawów bluetooth. Wynika to z faktu, że pracownicy wyższego szczebla w naszej firmie posiadają auta oraz telefony wyższej klasy, niż przedstawiciele rejonu sprzedaży. Ponadto w polityce samochodowej firmy istnieje zapis mówiący między innymi o bezwzględnej konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a więc w tym również o zakazie rozmowy przez telefon podczas jazdy samochodem. Polityka ta jest respektowana w całej spółce. Jeżeli chodzi o kwestię CB radia, użytkownik pojazdu nie może go zamontować bez zgody fleet managera. Polityka firmy jasno określa oraz instruuje, jak korzystać z samochodów służbowych w spółce.

 

Fot. Fotolia

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy