Trendy za rozsądną cenę
DOTS to sklepy specjalizujące się w sprzedaży odzieży, codziennie oferujące ubrania spełniające kryteria najnowszych trendów mody po wyjątkowych cenach.Marka kieruje swoją ofertę do kobiet w wieku od 18 do 44 lat, zainspirowanych bieżącymi trendami w modzie, które...
Marka kieruje swoją ofertę do kobiet w wieku od 18 do 44 lat, zainspirowanych bieżącymi trendami w modzie, które jednocześnie nie chcą za modę przepłacać. Dlatego też firma dąży do tego, aby w sklepach DOTS klientki mogły zawsze znaleźć fasony z najnowszych pokazów mody za rozsądną cenę.
Właśnie to szczególne połączenie szybkości reakcji na potrzeby klientów i oferty modnych kreacji pomogło DOTS zdobyć silną pozycję na wysoce konkurencyjnym rynku detalicznym. Sklepy DOTS otrzymują nowe dostawy przeciętnie dwa razy w tygodniu, tak by dostępna w nich odzież odzwierciedlała najświeższe trendy modowe. Firma zawdzięcza swój rozwój i sukces pasji opartej na przekonaniu, że aby dobrze wyglądać, nie trzeba wydawać fortuny. DOTS wykorzystuje tę możliwość oferując zwykłym kobietom nieskończone możliwości doboru modnych kreacji, które w DOTS zmieniają się szybko i często.
Centrum dystrybucji
Firma DOTS zdecydowała się na współpracę z SDI Group, aby w swoim nowym centrum dystrybucji stworzyć system przepływu towarów zdolny do obsługi modelu szybkiego zaopatrzenia sklepów w modną odzież.
DOTS już wcześniej korzystała z technologii automatycznego zarządzania procesami, firma znana jest na rynku z szybkiego i wydajnego obrotu towarami po wyjątkowo niskich kosztach. Dobrze zorganizowana logistyka wspierała szybki wzrost ilości sklepów, obecnie jest to 400 sklepów na terenie Stanów Zjednoczonych, do których trafia 40 milionów sztuk rocznie.
Jednak stare centrum dystrybucji, działające od ponad 20 lat, osiągnęło swoje maksymalne możliwości obsługi istniejącego łańcucha dostaw i nie było już w stanie zapewnić obsługi planów rozwoju sieci detalicznej i wzrostu liczby sklepów do 1000 lokalizacji.
Systemy kontrolne SDI Group wykorzystują informacje zawarte w zamówieniach zakupu DOTS oraz dane o alokacji towaru, aby sprawnie rozdzielać kartony przyjmowane w obszarze przyjęcia towaru. Każdy karton kierowany jest do właściwego stanowiska pracy, w zależności od tego, czy ma trafić na urządzenie sortujące, czy do zapasu lub od razu do dalszej wysyłki. W praktyce wyeliminowano pracę ręczną, a funkcje wymagające bezpośredniego nakładu pracy są zautomatyzowane, co w efekcie dało niezwykle wydajną dystrybucję. Zamówienia realizowane są w tym samym dniu do ciągle rosnącej sieci sklepów detalicznych DOTS.
Automatyzacja
System DOTS przekazuje informacje z zamówień bezpośrednio do systemu SDI, a transfer danych odbywa się w tym samym czasie co fizyczne przyjęcie towaru lub jeszcze przed tym wydarzeniem.
Rozładunek towaru jest również zmechanizowany: zintegrowany system skanerów oraz przenośników kieruje kartony z towarem do odpowiednich sekcji w magazynie, a przyjęcie towaru jest od razu potwierdzane w odpowiednich systemach IT.
W razie potrzeby operator może ręcznie przeskanować etykiety z przyjmowanych kartonów lub wyprodukować etykietę, jeśli zaistnieje taka potrzeba (np. kody kreskowe używane przez dostawcę towaru nie są czytane przez system DOTS). Kartony trafiają następnie do całego strumienia towaru na jeden z taśmociągów i są transportowane do kolejnych etapów obróbki przyjętego towaru.
Część towaru kierowana jest od razu do obszaru wysyłki – dzieje się tak w przypadku, gdy wszystkie sztuki z danego kartonu alokowane są do konkretnego sklepu (do jednego miejsca przeznaczenia). Identyfikacja towaru i kartonów odbywa się automatycznie, bez ingerencji operatora. System sterujący układem przenośników dba o właściwe oznakowanie kartonów etykietami wysyłkowymi, tak aby trafiły one na jedną z ośmiu tras wysyłkowych. Dosłownie w ciągu kilku minut od przyjęcia towaru kartony znajdują się w ciężarówce gotowe do wyjazdu do sklepu, i to tylko przy dwukrotnym ingerencji człowieka – podczas rozładunki i załadunku.
Jeżeli karton podlega przeładowaniu i dalszemu nadaniu, ale wymaga naklejenia dodatkowej etykiety, kierowany jest na linię wyposażoną w drukarki. Każdy karton jest ważony i mierzony, w celu przekazania danych do ponownie wychodzących specyfikacji, przy czym odbywa się to bez interwencji człowieka.
Firma DOTS (Stany Zjednoczone) dzięki technologii sortowania dostarczonej przez SDI Group zrobiła kolejny duży krok w udoskonalaniu modelu dystrybucji
Inne kartony trafiają do sekcji VAS i tam podlegają obróbce zgodnie z dyspozycją DOTS. A jeszcze inna grupa kartonów kierowana jest do regałów magazynowych (Storage Lane). W razie kłopotów z odczytem etykiet kartony do dodatkowego sprawdzenia trafiają na odgałęzienia NI.
W przypadkach gdy ilości przypisane na dany sklep są niższe niż ilości towaru w otrzymanych pełnych kartonach, system sterujący SDI kieruje każdy karton do jednego z dwóch sorterów typu Bomb Bay sorter (każdy z nich posiada 325 zrzutów, czyli indywidualnych destynacji). Sortery pozwalają na sortowanie pojedynczych sztuk towaru lub pojedynczych pakietów towaru do każdego sklepu. System sterujący sorterem SDI zarządza wszystkimi kartonami kierowanymi do sortera w taki sposób, aby wyeliminować konieczność przesuwania kartonów pomiędzy dwoma sorterami oraz aby wszystkie jednostki towaru zostały w całości przesortowane na danym sorterze.
Sortery detaliczne
Dwa sortery do sortowania odzieży pakowanej na płasko mają łączną wydajność 12 000 tacek na godzinę. Towar nadawany jest z ośmiu stanowisk nadawczych, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie dostępnych tacek. Większość odzieży zapakowana jest w pakiety, dlatego też efektywna wydajność 96 000 tacek na zmianę może oznaczać 200 000 – 300 000 pojedynczych jednostek odzieży przesortowanej w czasie jednej zmiany. Oba urządzenia sortujące mogą z łatwością obsłużyć do 1000 lokalizacji sklepowych.
W czasie pracy nad wdrożeniem systemu niezależny konsultant zatrudniony przez DOTS do koordynacji projektu przewidział 40-procentowy wzrost wydajności w nowym centrum dystrybucyjnym po wdrożeniu rozwiązania SDI Group.