Unimot i PZL Sędziszów w walce z koronawirusem

Unimot i PZL Sędziszów w walce z koronawirusem

Unimot S.A., największy niezależny polski importer paliw, oraz kontrolowany przez niego producent filtrów, PZL Sędziszów, włączają się z walkę z koronawirusenm. Unimot sprowadzi do Polski i przekaże nieodpłatnie 100 tys. testów na koronawirusa. PZL Sędziszów ruszy z kolei z produkcją maseczek ochronnych.

Unimot, który sprzedaje także na rynku chińskim oleje silnikowe pod marką Avia, wykorzystując swoje dobre relacje biznesowe z chińskim partnerami, sprowadzi do polski 100 000 sztuk testów na koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19. Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie, jest firma farmaceutyczna Sinopharm International z siedzibą w Hong Kongu. Sinopharm International jest spółką należącą do chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China National Pharmaceutical Group Co., Ltd.

Wszystkie sprowadzone przez UNIMOT testy zostaną przekazane do dyspozycji polskiemu Ministerstwu Zdrowia lub wskazanej przez niego organizacji. Cena jednego testu wynosi 3,5 USD, a całe zamówienie opiewa na kwotę 350 000 USD, czyli prawie 1,5 miliona PLN. Przedstawiciele spółki Unimot chcą zwrócić się do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej transakcji z cła oraz podatku VAT, żeby zminimalizować koszty tej społecznej pomocy.

– W Polsce codziennie setki osób walczą z pandemią koronawirusa, narażając własne życie i zdrowie. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki, pracownicy pogotowia czy przedstawiciele służb mundurowych. Podziwiamy ich i jesteśmy im wdzięczni, ale sami też chcemy włączyć się do walki — mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A. – Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd — dodaje prezes Sikorski.

Kontrakt na realizację zamówienia został podpisany w piątek 20 marca 2020 r. Produkcja testów już trwa. Producent deklaruje wytworzyć je w ciągu 14 dni i wysłać do Polski przesyłką lotniczą.

Tymczasem PZL Sędziszów poszerzył niedawno linie produkcyjne o proces technologiczny wykorzystujący nano-srebro. Badania wykazały, że technologia ta znajduje także inne zastosowania np. w produkcji antybakteryjnych masek ochronnych. W aktualnej sytuacji PZL Sędziszów wszedł w kooperację z najlepszymi szwalniami w Polsce, by technologię wytwarzania filtrów kabinowych zaadaptować do produkcji maseczek ochronnych z domieszką nano-srebra.

Zastosowane we wkładach filtracyjnych powłoki charakteryzują się silnym efektem przeciwdrobnoustrojowym. Pierwsza oferta zostanie skierowana do służb państwowych w odpowiedzi na apel Ministerstwa Rozwoju (akcja #pomagamy), a następnie do sieci dystrybucji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy