Upalny survival w aucie
Wysokie temperatury potrafią sprawić, że kierowcy są bardziej podenerwowani, szybciej się męczą, tracą koncentrację, a ich czas reakcji wydłuża się nawet o 22%. Według raportu Policji w zeszłym roku najwięcej wypadków miało miejsce właśnie w miesiącach letnich - między czerwcem...
Większa irytacja, mniejsza koncentracja
Upał pod wieloma względami jest uciążliwy dla kierowców. Przede wszystkim jednak potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdolności motoryczne i psychiczne podczas prowadzenia pojazdu. – Wysokie temperatury osłabiają skupienie kierowców i powodują ich rozdrażnienie, przez co często w nieuzasadnionych sytuacjach używają sygnałów dźwiękowych i wymuszają pierwszeństwo – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Ponadto spadek koncentracji znacząco wpływa na szybkość reakcji kierowców, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo na drodze – dodaje Zbigniew Weseli.
Przeprowadzone badania pokazują, że czas reakcji kierowcy wydłuża się do 22%, gdy prowadzi on pojazd, w którym temperatura powietrza wynosi 27°C, zamiast optymalnych 21°C**.
Zbawienna klimatyzacja
W lecie, podczas wysokich temperatur wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22°C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.
Nie wszystkie auta są jednak wyposażone w klimatyzację. Co wtedy możemy zrobić, aby jazda nie była dla nas bardzo uciążliwa? – Mając auto bez klimatyzacji, planujmy każdą podróż i uwzględnijmy częstsze postoje na to by się nieco schłodzić. Kluczowe jest także, aby przed podróżą wywietrzyć wnętrze auta, a podczas jazdy mieć uchylone okna, tak by zapewnić stały dopływ powietrza do kabiny – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Przygotuj się na upał
Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:
• używać klimatyzacji,
• w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
• parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
• planować podróże w godzinach rannych i wieczornych
• planować podróże poza weekendowym szczytem (szczególnie sobotnim)
• podczas postojów pić dużo wody,
• wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
• zaplanować przerwy podczas podróży,
• sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu.