Wiara ustawodawcy

Przepisy obowiązujące w Polsce pozwalają, by po drogach jeździły nie posiadające apteczki samochodowej. Najwyraźniej, zdaniem prawodawców, kierowcy i menedżerowie flotowi zadbają o odpowiedni zakup bez konieczności obligowania ich do tego przepisami. I my mamy nadzieję, że w...

Apteczkę można kupić w Internecie, hurtowniach motoryzacyjnych, markecie, niekiedy nawet można pojedyncze sztuki dostać za darmo. Koszty są niewielkie, za najtańsze produkty zapłacimy nawet kilka złotych, ale my zalecamy sięgnąć nieco głębiej do firmowego konta i wydać kilkadziesiąt złociszy. Na temat tego co powinno znaleźć się w standardowej apteczce wyjątkowo nie zajęła stanowiska Unia Europejska. Najpopularniejsza norma to DIN 13164 autorstwa Deutsche Institut fur Normung, czyli tłumacząc „z ichniego na nasze” – Niemieckiego Instytutu Norm. Obowiązuje ona w wielu krajach europejskich i zawiera 18 podstawowych elementów wyposażenia.

Plastry, maska, rękawiczki

Analizując, co powinno znaleźć się w apteczce, postanowiliśmy dostosować nasze propozycje do polskich realiów. Zatem w samochodowej „torbie pierwszej pomocy” musi być plaster bez gazy (np. długości 5 metrów i szerokości 2,5 centymetra), plaster z gazą (np. 10×6 cm), bandaż elastyczny (lub też opaska elastyczna), kompres zwany potocznie po prostu gazą, chusta opatrunkowa (60×80 cm) i nożyczki. Nożyczki według normy powinny mieć długość 14,5 cm, ale ważniejsze od wymiarów, by nie miały ostrych końcówek. Do tego dochodzi koc o wymiarach 160 na 210 cm. Tutaj jednak ważna uwaga – typowy koc, jaki znamy oczywiście nie zmieściłby się w naszej apteczce – tutaj chodzi o cienki materiał, chroniący przed ewentualnym wyziębieniem.

Do tego dochodzą jednorazowe rękawiczki, zwykle lateksowe, najlepiej by mieć ich kilka sztuk. Udzielając pierwszej pomocy musimy bowiem dbać również o swoje zdrowie, by ewentualnie zakażona krew rannego nie zetknęła się z naszym ciałem. Warto pamiętać o specjalnym ustniku/masce, który używamy w przypadku wykonywania sztucznego oddychania i kładziemy między usta opatrywanej osoby, a swoje, naturalnie po wcześniejszym, odpowiednim ułożeniu ciała poszkodowanego i przygotowaniu do resuscytacji.

Instrukcja pierwszej pomocy

Przygotowując apteczkę warto dołączyć instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Zdecydowanie radzimy zapoznać się z jej treścią wcześniej niż dojdzie do ewentualnej sytuacji, w której będziemy musieli pomagać poszkodowanemu/poszkodowanej (oraz pogłębić wiedzę na kursie lub przez Internet, przekazując informacje kierowcom). Jednak w razie konieczności zastosowania treści zapisanej w instrukcji, może ją trzymać na przykład druga osoba obserwując, czy ratownik działa zgodnie z zaleceniami.

Wbrew niektórym zaleceniom, nie obejmuje tego również niemiecka norma, rekomendujemy dołączenie do apteczki kilku lekarstw. Nie chodzi naturalnie o wykupienie całej apteki, tyko nabycie podstawowych medykamentów, mogących wspomóc samopoczucie naszych pracowników w razie wystąpienia dolegliwości, mogących dotknąć praktycznie każdego.

Na ból głowy i biegunkę

Proponujemy przede wszystkim zakup tabletek przeciwbólowych mających wszechstronne zastosowanie (np. Paracetamolu). Niekiedy na skutek zmęczenia lub wystąpienia dolegliwości nasz kierowca w środku dnia pracy może poczuć się fatalnie, będąc w dodatku daleko od domu. Nie zawsze krótki sen przyniesienie pożądany efekt. Dlatego niekiedy zdecydowanie lepiej zażyć medykament niż jechać w cierpieniu, którego następstwem jest stwarzanie niebezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi, jak i samego siebie (opóźniona reakcja itp.). Naturalnie należy ufać, że leki nie zostaną wykorzystane jako antidotum na kaca i potraktowane jako zielone światło dla osoby mającej jeszcze w krwi co nieco procentów.

Niezbędną pozycją na liście lekarstw powinien być środek hamujący biegunkę. Niestety, nasi kierowcy będąc w ciągłym pośpiechu nie zawsze dbają o właściwe odżywianie i ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych w ich przypadku jest dość duże. Szczególnie jeśli główny skład ich diety stanowią fast foody. Zatem węgiel leczniczy, a najlepiej Stoperan należy koniecznie dołożyć do apteczki, by nie spędzić połowy dnia z bólem żołądka w toalecie lub nawet znaleźć się z odwodnieniem w szpitalu.

Zapasowy blister

Nie należy zapominać, że wśród naszych pracowników wielu ludzi nie jest w 100 procentach zdrowych. Osoby chore na schorzenia przewlekłe powinny zawsze wozić ze sobą lekarstwa, które na co dzień zażywają. Najlepiej zapasowy blister schować właśnie do apteczki, każdy bowiem w pospiechu może zapomnieć zabrać je z domu, co grozi pominięciem dawki a co zatem dodatkowym stresem lub koniecznością powrotu do miejsca zamieszkania. Z kolei paniom radzimy zawsze mieć przy sobie środki łagodzące objawy miesiączki.

Wśród medykamentów warto także posiadać środek odkażający rany, na przykład wodę utlenioną. Odkażenie nawet małej rany daje niemal gwarancję uchronienia się przed poważniejszymi problemami. Przydatne będą również chusteczki nawilżone lub płyn do dezynfekcji rąk. Ten ostatni jest szczególnie zalecany, kiedy nie mamy możliwości umycia dłoni, a chcielibyśmy na przykład coś zjeść. Zdaniem wielu lekarzy, postępowanie zgodnie z zasadami higieny wspiera obronę przed sezonowymi infekcjami.

Istotny kolor

Samo posiadanie apteczki to nie wszystko. Menedżer floty powinien uczulić kierowców, by systematycznie, co najmniej raz w roku, przeglądali jej skład, w celu sprawdzenia, czy wszystkie medykamenty mają ważną datę przydatności do użycia. Bo czasem próbując pomóc, możemy wywołać odwrotny efekt. No i oczywiście trzeba uzupełniać skład apteczki jeśli zabraknie nam jakiś środków. Tutaj już kierowcy mogą sami dokupić plaster czy bandaż, wszak koszty są tutaj minimalne.

Ważne jest również przechowywanie apteczki. Nie może ona znajdować się w miejscach nasłonecznionych, ale z drugiej strony kierowcy powinni zawsze wiedzieć, gdzie ją znaleźć. W tym celu warto pamiętać przy zakupie o wyborze jej koloru, najlepiej czerwonym, żółtym lub pomarańczowym, produkt może nawet zawierać element odblaskowy.

Kupując apteczkę nie zapomnijmy o uzupełnieniu samochodu w inne ważne „gadżety”. O tym, czy firma je „zasponsoruje” czy kierowca będzie musiał sam je zakupić, zadecyduje oczywiście menedżer, dział zakupów, a najpewniej zarząd. Najważniejszym z punktu widzenia użytkownika pojazdu służbowego jest kamizelka odblaskowa i to dobrej jakości. Należy ją stosować wychodząc z samochodu poza obszarem zabudowanym. Dla zdrowia kierowcy ważną rolę odgrywają okulary przeciwsłoneczne chroniące przed działaniem promieni UV lub z filtrem polaryzacyjnym. Handlowcom jeżdżącym w długie trasy można dokupić kubek termiczny.

Poleć ten artykuł:

Polecamy