Współdziałanie systemów MES i ERP w zarządzaniu produkcją

Współdziałanie systemów MES i ERP w zarządzaniu produkcją

Systemy informatyczne optymalizujące pracę działu produkcji są powszechnie stosowane we współczesnych fabrykach. Wiele przedsiębiorstw, które nie przeszły jeszcze procesu cyfryzacji w tym obszarze, rozważa wdrożenie systemu realizacji produkcji (MES - Manufacturing Execution...

Funkcjonowanie oprogramowania realizacji produkcji (MES) niezależnie od ERP, a dokładniej modułów ERP do planowania zasobów produkcyjnych (tzw. pętla MRP/MRP II), jest częstym tematem rozmów. Problemem w tej dyskusji, bywa natomiast mylne wyobrażenie o roli i granicach funkcjonowania tych dwóch systemów informatycznych.

Zadania pętli MRP i MES

W zakresie organizowania produkcji, pętla MRP to miejsce, w którym definiuje się technologię, opisuje i modeluje procesy produkcyjne. Tworzy się w niej swoistą bazę wiedzy zawierającą zasoby wytwórcze, produkty i ich komponenty (BOM), maszyny produkcyjne, procesy technologiczne i pomocnicze wraz z określonym czasem ich wykonania. Jest to struktura logiczna, przy wykorzystaniu której system powiadamia nas jakich zasobów użyć i jakie zadania wykonać, aby zrealizować dane zlecenie. Dzięki zastosowanym algorytmom, oprogramowanie pozwala m.in. określić optymalny czas zamówienia surowców czy rozpoczęcia produkcji. System informuje kiedy należy podjąć konkretne działania, aby zrealizować zamówienie na czas. Pętla MRP umożliwia prognozowanie sprzedaży, bilansowanie produkcji z dystrybucją i stanami magazynowymi. To tutaj automatycznie tworzy się główny harmonogram produkcji.

Oprogramowanie realizacji produkcji (MES), jest natomiast przeznaczone do dostarczenia aktualnych, rzetelnych informacji z hali produkcyjnej. Jego zadaniem jest nadzorowanie, kontrola i raportowanie wykonania poszczególnych czynności. Kontrola ta odbywa się poprzez porównywanie założonego i rzeczywistego czasu oraz parametrów realizacji zleceń produkcyjnych. System pozwala również na sprawne przesyłanie informacji o zdarzeniach w obrębie hali produkcyjnej, takich jak przestój czy awaria, do odpowiednich osób z działu planowania i utrzymania ruchu. MES jest w założeniu uzupełnieniem systemu ERP, integrującym go z maszynami, gniazdami i pracownikami produkcji, działa na niższym (operacyjnym) poziomie w stosunku do ERP.

_____________________________________________________________________________________

Czytaj cały artykuł na blogu bajtemwpalete.pl:

Współdziałanie systemów MES i ERP w zarządzaniu produkcją

Serdecznie zapraszamy!

Poleć ten artykuł:

Polecamy