Wydajne planowanie i zarządzanie produkcją.
Dostęp do informacji, które pozwalają modelować procesy produkcyjne oraz zbierać informację o ich przebiegu, wymaga wspomagania systemem komputerowym. Wszyscy wiemy, iż planowanie produkcji to niezwykle ważny proces w każdej firmie produkcyjnej, który ma istotny wpływ na jej...
Najnowsza wersja systemu Qguar MES (Manufacturing Execution System) wraz z APS (Advanced Planning & Scheduling) i oferowane przez nie nowe funkcje, sprawiają że praca z programem staje się bardzo wydajna, szybka i elastyczna. To odpowiedź Quantum na coraz większe wymagania stojące przed dostawcami i odbiorcami.
- Zintegrowany moduł APS/MES posiada wiele przydatnych funkcji które usprawniają prace osób zajmujących się produkcją. Jedna z nich to wspomaganie procesu planowania i obsługa przezbrojeń. Planista produkcji za pomocą funkcji drag & drop, układając plan produkcyjny wspomagany jest przez system automatycznie wyliczający i wizualizujący czasy przezbrojeń. W szczególnych przypadkach jednokrotne przemieszczanie jednej operacji produkcyjnej może wygenerować kilka przezbrojenia. Dzięki takiej funkcji planista w łatwy sposób może korygować plan dążąc do minimalizacji przezbrojeń.
- Oczywiście jeżeli chcemy posiadać funkcje automatycznego generowania operacji przezbrojenia niezbędna jest macierz przezbrojeń. Planista za pomocą funkcji drag & drop ma możliwość modernizacji planu zmieniając termin realizacji lub maszynę, na której będzie wykonywana operacja. Dodatkowo w systemie Qguar jest funkcja, która wizualizuje wykorzystane zasobów ludzkich. Dzięki temu planista w łatwy sposób może dostosować plan pracy pracowników i zarządzić zasobami wydziału produkcji.
- APS posiada możliwość zapisania różnych wersji planów produkcji. Dzięki temu możemy porównywać zapisane harmonogramy, co daje większą swobodę w głębszym korygowaniu planu oraz umożliwiając porównanie wskaźników efektywności wybranych wersji. Konsekwencją jest łatwy sposób przekazania do realizacji najlepszego harmonogramu.
- Istotne znaczenie w procesach produkcyjnych jest kontrola jakości produktów. Dlatego też system Qguar MES posiada możliwość pobierania próbek, w celu badania ich jakości. Dział kontroli jakości jak również operatorzy maszyn mają możliwość bieżącej kontroli parametrów wyrobu. Użytkownik może definiować dowolną liczbę parametrów, określać ich tolerancję oraz poddawać automatycznej kalkulacji wartości wybranych parametrów przy każdym pobraniu. Listę badanych parametrów można przypisać do typu operacji, co najczęściej przekłada się na stanowisko pracy.
- Charakterystyka produkcji wymusza również klasyfikowanie komponentów i wyrobów gotowych według specyficznych dla wybranej branży atrybutów. Są one na tyle indywidualne, że tradycyjne rozszerzanie definicji kartoteki artykułów przestaje być wystarczające. Dlatego system Qguar posiada mechanizm umożliwiający użytkownikowi tworzenie atrybutów artykułów i partii. W ten sposób każdy artykuł i partia może posiadać dowolną liczbę opisujących je atrybutów. Atrybuty artykułów są bazą dla macierzy przezbrojeń, zbierania próbek, kontroli jakości, alertów. Ponad to możliwe jest filtrowanie oraz zmiany wartości atrybutów partii przez uprawnione komórki przedsiębiorstwa.
- Kolejny ważnym elementem systemu jest jego część która odpowiada za tworzenie drzewa produktu czyli genealogii. Z poziomu jednego okna możemy wyszukać partię/serię produktu lub komponentu wraz z kompletną informacją na temat tego, z jakich elementów została wytworzona lub do produkcji jakich wyrobów została użyta. Znajdziemy tu również informację o tym kiedy, przez kogo, na jakiej maszynie w jakiej ilości i do jakiej operacji zostały zużyte lub wyprodukowane partie/serie artykułu. Dowiemy się także jakie parametry posiada wybrana partia oraz jakie były wyniki wszystkich pobranych próbek.
W najnowszej wersji znalazły się również dodatkowe funkcje dotyczące: obliczania zasobów ludzkich w planowaniu, w oparciu o kalendarze pracowników produkcji; sterowania sposobem realizacji operacji produkcyjnych ze względu na typ maszyn; rozbudowy modułu mobilnego utrzymania ruchu i zarządzania planami remontów; nowych mobilnych ekranów dla operatorów pozwalających m.in. na wyświetlanie filmów instruktażowych, przekazywanie poleceń głosowych i załączania dokumentów informacyjnych; wprowadzania obsługi maszyn wsadowych (synchroniczne, asynchroniczne, pojemnościowe). Oprócz tego dostępne są również nowe raporty graficzne oraz kilkadziesiąt nowych, gotowych komponentów Q-BPMN.