Wykroczenia drogowe w Niemczech

Polska branża międzynarodowych przewozów drogowych jest szczególnie widoczna na terenie Niemiec. – Większość frachtów, o ile nie trafia do niemieckich odbiorców, to przynajmniej podąża przez tereny naszych zachodnich sąsiadów. Nie dziwi fakt, że wielu kierowców otrzymuje bardzo często dotkliwe, zarówno dla firm transportowych jak i samych siebie, mandaty. Najczęstsze kary wymierzane polskim użytkownikom ciągników siodłowych dotyczą przeładowania i przekroczenia prędkości- mówi Karolina Hajduk-Bączyk, radca prawny Kancelaria Prawna Waliszewski-Jeliński.

Maksymalna liczba punktów karnych jakie można uzyskać w Niemczech wynosi 8, a więc o wiele mniej niż w Polsce. Tutaj jednak trzeba dodać, że i liczba punktów za jedno przewinienie jest o wiele niższa. Przyznawane punkty są klasyfikowane według trzech progów.

4-5 punktów karnych – kierowca osiąga pierwszy próg i otrzymuje upomnienie z informacją o możliwości odrobienia punktów poprzez udział w specjalnym płatnym szkoleniu pouczającym (Fahreignungsseminar).

6-7 punktów karnych – drugi próg. Skutkuje otrzymaniem ostrzeżenia wraz z informacją, że po osiągnięciu kolejnego progu prawo jazdy zostanie kierowcy skonfiskowane. Ponadto, odrobienie punktów karnych, przez udział w specjalnym szkoleniu pouczającym, jest już niemożliwe.

8 punktów karnych. Jak łatwo się domyślić – tu już kierowca faktycznie ma ciężki żywot. Jeśli pochodzi z Niemiec, traci prawo jazdy, a jeśli jest obcokrajowcem otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec przez co najmniej 6 miesięcy. W razie zatrzymania przez niemiecką policję, zagraniczny kierowca z kompletem punktów karnych oraz zakazem prowadzenia pojazdów traktowany będzie jak osoba bez uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, za co grozi dotkliwa kara finansowa a nawet rok pozbawienia wolności.

Po jakim czasie przepadają punkty karne?

W zależności od tego, ile punktów karnych otrzymaliśmy jednorazowo, różne będą terminy ich zatarcia. – Te nałożone pojedynczo, ulegają zatarciu po dwóch i pół roku, podwójnie będą obciążać konto ukaranego przez pięć lat. Najbardziej dotkliwe jest jednorazowe otrzymanie trzech punktów karnych. W takim przypadku, ulegają one zatarciu dopiero po dziesięciu latach. Zgodnie z niemieckimi przepisami, każdy otrzymany punkt karny posiada własny termin przedawnienia liczony od momentu uzyskania prawomocność decyzji o grzywnie – dodaje Karolina Hajduk-Bączyk, radca prawny Kancelaria Prawna Waliszewski-Jeliński.

Mandaty za przeładowanie

W przypadku przeładowania, niemieckie przepisy różnicują wysokość mandatu karnego w zależności od klasy wagowej przeciążenia auta. Co więcej, ostatnie zmiany przepisów, pozwalają na nakładanie grzywny i punktów karnych za każde przeciążenie ponad 5 procent dopuszczalnej wagi, zarówno na właściciela, za to ze dopuścił do ruchu przeładowany ciągnik jak i na kierowcę pojazdu.

Odwołanie od grzywny

Otrzymany mandat karny (Verwarnungsgeldnie) nie ma charakteru ostatecznego i może podlegać zaskarżeniu. – Należy jednak pamiętać, że odwołanie od mandatu karnego powinno być sporządzone na piśmie i wysłane nie później niż w terminie dwóch tygodni od jego otrzymania bezpośrednio na adres urzędu, który mandat karny wystawił. Co istotne, o ile polska procedura cywilna dla zachowania terminów sądowych i urzędowych uznaje za wystarczające nadanie przesyłki u polskiego operatora pocztowego, o tyle w Niemczech liczy się nie data stempla pocztowego, a data faktycznego otrzymania odwołania przez urzędnika państwowego – mówi Karolina Hajduk-Bączyk z Waliszewski-Jeliński.

Kary dla właściciela pojazdu

Przeciążenie, kara, punkty karne

2 do 5 procent: 35 euro, 0 punktów

ponad 5 procent: 140 euro, 1 punkt

ponad 10 procent: 235 euro, 1 punkt

ponad 15 procent: 285 euro, 1 punkt

ponad 20 procent: 380 euro, 1 punkt

ponad 25 procent: 425 euro, 1 punkt

Kara dla kierowcy pojazdu

Przeciążenie: kara, punkty karne

2 do 5 procent: 30 euro, 0 punktów

ponad 5 procent: 80 euro, 1 punkt

ponad 10 procent: 110 euro, 1 punkt

ponad 15 procent: 140 euro, 1 punkt

ponad 20 procent: 190 euro, 1 punkt

ponad 25 procent: 285 euro, 1 punkt

ponad 30 procent: 380 euro, 1 punkt

Kary za przekroczenie prędkości dla pojazdów ciężarowych d.m.c. powyżej 3,5t

Przekroczenie prędkości: kara trasa/miasto, punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdu trasa/miasto (miesiące) 

do 10 km/h: 15/20 euro, 

11-15 km/h: 25/30 euro,

16-20 km/h: 70/80 euro, 1/1 punkt

21-25 km/h: 80/95 euro, 1/1 punkt

26-30 km/h: 95/140 euro, 1 punkt/2 punkty, 0/1 utraty prawa jazdy

31-40 km/h: 160/200 euro, 2/2 punkty, 2 2/1 utraty prawa jazdy

41-50 km/h: 240/280 euro, 2/2 punkty 2/2 utraty prawa jazdy

51-60 km/h: 440-480 euro, 2/2 punkty, 2 2/3 utraty prawa jazdy

powyżej 60 km/h: 600 600 euro, 2/2 punkty, 3/3 utraty prawa jazdy

Poleć ten artykuł:

Polecamy