Wzrost intencji do zatrudniania
Jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia nastroje polskich pracodawców są optymistyczne i obserwujemy stabilny wzrost tendencji do zatrudniania.Prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2011 r. osiąga +14%, co oznacza, że o...
Prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2011 r. osiąga +14%, co oznacza, że o 14% więcej pracodawców w Polsce planuje zatrudniać, niż redukować etaty w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Wśród 751 przebadanych w Polsce pracodawców 22% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 8% przewiduje redukcję liczby etatów, a 67% nie planuje żadnych zmian personalnych. W ujęciu kwartalnym nastąpił lekki wzrost prognozy, o 2 punkty procentowe. W ujęciu rocznym prognoza obniżyła się o 4 punkty procentowe. Na tle krajów z regionu EMEA nastroje polskich pracodawców należą do najbardziej pozytywnych. Po Turcji (+35%) oraz Rumunii (+20%), prognoza netto zatrudnienia plasuje Polskę na trzecim miejscu ex aequo z Bułgarią.
– Perspektywy zatrudnienia w Polsce konsekwentnie rosną, choć optymizm pracodawców jest nieco słabszy niż w zeszłym roku. Mimo to polscy pracodawcy należą do najbardziej optymistycznych w Europie, już ponad co piąty deklaruje tworzenie nowych etatów w najbliższym kwartale.” mówi Iwona Janas, dyrektor Generalna Manpower Polska.
W III kwartale 2011 r. we wszystkich badanych sektorach prognozy są dodatnie. W ujęciu kwartalnym prognoza wzrosła w sześciu sektorach. Natomiast w porównaniu do ubiegłego roku w siedmiu sektorach obserwujemy mniejszy optymizm pracodawców. Najczęściej chęć zatrudniania nowych pracowników deklarowano, podobnie jak kwartał wcześniej, w sektorze Budownictwo (+26%). Pracodawcy są jednak w tej kwestii znacznie mniej optymistyczni niż przed rokiem. W III kwartale 2011 r. zatrudniać planuje też istotna grupa pracodawców z sektorów Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/ Hotele. Prognozy tu wynoszą +20%, choć w obu przypadkach są niższe niż rok temu.
Stabilną poprawę sytuacji na rynku pracy obserwujemy w sektorze Produkcja przemysłowa (+18%). Optymizm pracodawców lekko urósł w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i rok do roku. Konsekwentnie z kwartału na kwartał poprawiają się też nastroje pracodawców z sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+18%). Przewaga firm planujących zatrudnianie jest największa od I kwartału 2009 r. W sektorze Instytucje sektora publicznego (+14%) odnotowano wyraźny wzrost prognozy w ujęciu kwartalnym. Jednak pracodawcy są mniej optymistyczni niż rok temu w tym okresie.
Najbardziej powściągliwi jeśli chodzi o plany zatrudniania w III kwartale 2011 r. są pracodawcy z sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, prognoza netto zatrudnienia na poziomie +4 oznacza niewielką przewagę tendencji do zatrudniania nad planami redukcji. We wszystkich sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2011 r., niż tych planujących redukcje. Największy optymizm wykazują pracodawcy z regionu Centralnego, uzyskano tam aż o 20% więcej deklaracji zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji. Pozytywne nastroje w regionie umocniły się kwartalnie i ponownie osiągają najwyższy poziom od IV kwartału 2008 r. Także w regionach Południowo-Zachodnim i Południowym nastąpiła zdecydowana poprawa perspektyw zatrudnienia, prognozy rosną tam o 6 punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy.
Najniższe w tym kwartale prognozy odnotowano dla regionów Północnego i Północno-Zachodniego (po 10%). Optymizm pracodawców związany z zatrudnianiem utrzymuje się na stałym poziomie w porównaniu z II kwartałem 2011 r., jednak uległ osłabieniu w ujęciu rocznym, o 3 punkty procentowe w regionie Północnym i o znaczne 15 punktów procentowych w regionie Północno-Zachodnim.
– Bardzo dobry klimat do zatrudniania, jaki obserwujemy w regionie Centralnym to efekt m.in. nowych inwestycji oraz rozszerzania dotychczasowej działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Podobnie, w regionach Południowo-Zachodnim i Południowym optymistyczne deklaracje pracodawców dotyczące III kwartału wynikają w dużej mierze z naturalnego sezonowego ożywienia w produkcji sprzętu AGD oraz w turystyce – wyjaśnia Iwona Janas
Globalnie przewidywania pracodawców co do zatrudnienia w III kwartale są pozytywne w 35 z 39 krajach, a prognozy ulegają poprawie w 20 krajach w porównaniu do poprzedniego kwartału i w 24 krajach rok do roku. Najsilniejszy optymizm obserwujemy u wśród pracodawców z Indii, Brazylii, Tajwanu, Turcji i Singapuru. Najniższe i jedyne ujemne prognozy odnotowano dla Hiszpanii, Grecji, Włoch oraz Irlandii.
Wyniki badania wskazują na bardzo dobrą sytuację w Niemczech. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +12% jest najwyższą od 2007 r. i sygnalizuje powrót rynku pracy do sytuacji sprzed recesji. Mimo iż pracodawcy we Włoszech, czy Wielkiej Brytanii pozostają powściągliwi w kwestii zatrudniania nowych pracowników, to już dla Kanady i Francji odnotowano najwyższe wyniki w historii badania. Natomiast perspektywy zatrudnienia w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych choć nie powróciły jeszcze do poziomu sprzed recesji, są pozytywne.
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Przeprowadzane jest od prawie 50 lat, aktualnie ponad 63 000 pracodawców w 39 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pacy na świecie. Raport dla III kwartału 2011 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 21 kwietnia a 4 maja 2011 r.
Pełne wyniki badań dla każdego z 39 krajów, w których prowadzone jest badanie w chwili obecnej oraz wyniki dla regionów dostępne są w zakładce Press Room strony Manpower Inc. na www.manpower.com/meos. Dodatkowo, pliki produkcyjne z tabelkami i grafami użytymi w raportach można pobrać z www.manpower.com/library.