Zagrożenia w wirtualnym świecie
Dzięki rozwojowi Internetu w ciągu ostatnich lat powstało wiele elektronicznych serwisów przeznaczonych dla branży TSL. Do najbardziej znanych platform handlowych należą giełdy transportowe. Można powiedzieć, że rosną one jak „grzyby po deszczu”. Wszystkie mają podobny model biznesowy; oferują klien
Praca z giełdą transportową rozszerza możliwości poszukiwania informacji handlowych. Ułatwia kontakt z krajowymi i międzynarodowymi kontrahentami. Umożliwia zawieranie transakcji na odległość, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Nic więc dziwnego, że codziennie z giełd korzysta kilkaset tysięcy przewoźników i spedytorów na całym świecie. Decydując się na giełdę można wybrać spośród wielu dostępnych na rynku ofert; tańszych, droższych, krajowych i międzynarodowych. Należy przy tym pamiętać, że również w wirtualnym świecie dochodzi do incydentalnych oszustw, wyłudzeń i kradzieży. Jak się przed nimi ustrzec?
Idea bezpieczeństwa
Pracując w sieci trudno uniknąć takich niebezpieczeństw jak: złośliwe oprogramowanie, wirusy, spam, przechwytywanie danych osobowych, numerów kart kredytowych etc. Do tego dochodzi ryzyko związane z wyborem kontrahentów z wielu krajów. Niebezpieczeństwom można jednak zapobiec korzystając ze sprawdzonych programów, w których już sam administrator buduje ochronę poprzez odpowiedni regulamin przystąpienia do danego serwisu, konkretne zasady działania giełdy, szczegółowy proces weryfikacji nowych firm i kontrolę klientów po zawarciu umowy.
Idea bezpieczeństwa jest każdego dnia wcielana w życie przez TimoCom, międzynarodowego dostawcę usług IT dla wszystkich uczestników łańcucha transportowego. Od 14 lat oferuje giełdę TC Truck&Cargo®, niekwestionowanego lidera na rynku europejskim. Pod względem bezpieczeństwa również wyprzedza konkurencję. Zna realne zagrożenia płynące z pracy w sieci. Dzięki długoletniemu doświadczeniu w branży, znacznemu kapitałowi oraz zaangażowaniu swoich pracowników firma wypracowała odpowiednie i sprawdzone metody dbałości o bezpieczeństwo.
Nieustająca kontrola
TimoCom wspiera swoich klientów już we wstępnej fazie współpracy poprzez rozbudowaną sieć bezpieczeństwa TC Secure. Firmy ubiegające się o dostęp do bazy muszą spełniać szereg określonych i restrykcyjnych warunków. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z TC Truck&Cargo® współpracują tylko z wiarygodnymi kontrahentami. Ważnym elementem jest minimum półroczna działalność w sektorze TSL. Wnikliwej kontroli poddawane są wszystkie dokumenty rejestrowe. Proces weryfikacji jest na tyle szczegółowy, że podejrzane firmy nie mają szans na uzyskanie dostępu do programu. TimoCom stale sprawdza swoich klientów pod względem rzetelności i zdolności płatniczej oraz kontroluje wprowadzane przez nich dane do systemu, również po zawarciu umowy.
Niezbędna pomoc
Istnienie opieszałych płatników to zmora rynku transportowego. TimoCom znalazł na nich sposób. Jako jedyna firma prowadząca giełdę przewozów i przestrzeni ładunkowych prowadzi własne biuro inkaso. Jeżeli mimo środków zapobiegawczych, dojdzie do problemów z dłużnikami, użytkownicy giełdy mogą skorzystać z pomocy firmowego działu prawnego zapewniającego obsługę i pomoc w 24 językach. Daje to możliwość szybkiego i niskonakładowego odzyskiwania wierzytelności również z innych państw. Tylko przedsiębiorstwa, które nie mają zadłużenia wobec innych klientów mogą funkcjonować w bazie. Jest to istotne dla wszystkich, którzy cenią sobie terminowość, rzetelność i uczciwość.
Nowoczesne systemy zabezpieczeń
TimoCom dzięki własnemu działowi IT zapewnia także bezpieczeństwo techniczne. Stale inwestuje w najnowocześniejsze technologie IBM i Oracle. W celu identyfikacji nie są nadawane żadne hasła. Każdy klient pobiera jednorazowo osobiste zabezpieczenie dostępu: klucz bezpieczeństwa TC Login. Po instalacji i uruchomieniu programu użytkownik uzyskuje autoryzowany dostęp do systemu. Każda ewentualna próba podszycia się przez osoby niepowołane jest natychmiast sygnalizowana pracownikom TimoCom.
Jak się uchronić?
Oszuści i złodzieje działający na rynku TSL stają się coraz bardziej zuchwali. Z tego względu sami użytkownicy wirtualnych platform handlowych muszą podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze. TimoCom wraz z czołowym międzynarodowym brokerem ubezpieczeniowym SCHUNCK GROUP rozpoczął wspólną unijną inicjatywę, która ma na celu skupienie uwagi firm transportowych i spedycyjnych na tryb zawierania transakcji. Na stronie internetowej giełdy www.timocom.pl znajduje się 12 cennych wskazówek, jak efektywnie ochronić firmę przed oszustwem i kradzieżą.
Transakcje transportowe w wirtualnym świecie mogą być bezpieczne pod warunkiem, że wybierze się sprawdzonego dostawcę usług, który w swojej bazie posiada tylko wiarygodne i rzetelne firmy, reaguje na wszelkie pojawiające się problemy, pomaga w razie wątpliwości, a przy tym zapewnia swoim klientom cały system zabezpieczeń teleinformatycznych i niezawodną pracę z programem. Nie bez znaczenia jest także zdrowy rozsądek i przestrzeganie we własnym zakresie wszystkich kryteriów kontroli i weryfikacji nowych partnerów handlowych.