Zakupy zyskują na znaczeniu

Zakupy zyskują na znaczeniu

Prawie 200 uczestników konferencji PROCON/POLZAK dyskutowało na tematy związane z zarządzaniem zakupami i łańcuchem dostaw. Największe i najważniejsze wydarzenie dla branży zakupowej w Polsce odbyło się 20 października 2014 na Stadionie Narodowym.W nowoczesnych wnętrzach...

W nowoczesnych wnętrzach Stadionu Narodowego zgromadziło się wielu przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej, menedżerów odpowiedzialnych za zarządzanie i koordynowanie zakupami, łańcuchem dostaw, transportem i zaopatrzeniem, strategią i logistyką, zamówieniami publicznymi oraz narzędziami IT w największych firmach w Polsce. Otwierające konferencję inspirujące wystąpienie prof. Arjana van Weele dotyczące sposobów osiągania doskonałości zakupowej spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem uczestników wydarzenia. Podkreślano, że potrzebna jest wymiana wiedzy i doświadczeń zgromadzonych przez kupców na innych rynkach i śledzenie najnowszych trendów wśród liderów zmian.

Zarządzanie kosztami materiałowymi

Sesje prezentacyjne w ramach pierwszego bloku tematycznego wypełniły prelekcje poświęcone m.in. metodom analizy kosztów zakupowych oraz narzędziom służącym do zarządzania specyfikacją wyrobów produkcyjnych. Uczestnicy tego bloku prezentacji poznali również najlepsze rozwiązania z obszaru Global Sourcing. – W czasach rosnącej konkurencji tematyka optymalizacji kosztów materiałów zyskuje na coraz większym znaczeniu. Podczas sesji omawiano różne strategie zakupowe i narzędzia służące do ich realizacji. Całość została zobrazowana konkretnymi przykładami zastosowań poszczególnych mechanizmów w warunkach biznesowych. Myślę, że udział w tym bloku tematycznym zainspirował wielu kupców do poszerzenia wykorzystywanego przez nich instrumentarium przy prowadzeniu projektów optymalizacji kosztów materiałowych – powiedział dr Tomasz Gonsior, moderator sesji „Zarządzanie kosztami materiałowymi”.

Zakupy publiczne

Prezentacje w ramach drugiego bloku tematycznego dotyczyły sposobów optymalizacji kosztów administracyjnych i usług. Prelegenci mówili m.in. o znajdowaniu oszczędności w niespodziewanych miejscach, kryteriach wyboru dostawcy oraz o niełatwej współpracy działu zakupów z klientem wewnętrznym. Zaprezentowane zostały również ciekawe studia przypadków z wybranych optymalizacji kosztów.

W ramach sesji „Zakupy w sektorze publicznym” doświadczeni eksperci zastanawiali się nad możliwością wdrożenia nowoczesnych rozwiązań zakupowych, usprawniających procesy udzielania zamówień w sektorze publicznym. – Cieszy fakt, że sektor publiczny doczekał się własnej sesji tematycznej na największej konferencji zakupowej w Polsce. Pojęcie „zakupów publicznych” powoli zaczyna funkcjonować w obszarze zamówień publicznych, a publiczni zamawiający, na co dzień stosujących ustawę Pzp, do swojej codziennej praktyki zaczynają włączać metody zakupowe stosowane w instytucjach komercyjnych. Mimo to, pojęcie „zakupów”, w kontekście udzielania zamówień publicznych, nie występuje powszechnie i nie jest jeszcze właściwie rozumiane. Podczas konferencji PROCON/POLZAK staraliśmy się zachęcić osoby związane zawodowo z systemem zamówień publicznych, do tzw. „myślenia zakupowego”, a tym samym do poszerzenia ich profesjonalnego warsztatu, poprzez sięgnięcie po wspomniane metody. Myślę, że grono zamawiających publicznych zainteresowanych sięganiem po nowoczesne narzędzia zakupowe będzie stale rosło. – powiedziała Elżbieta Gnatowska, moderatorka sesji „Zakupy publiczne”, wieloletni menedżer w administracji publicznej, ekspert z zakresu zarządzania zamówieniami publicznymi.

Procesy i narzędzia

Czwarty blok prezentacji poświęcony został procesom i narzędziom wspierającym pracę działu zakupów. Prelegenci mówili m.in. o budowaniu strategii Lean, umieszczaniu zakupów w centrum kluczowych procesów biznesowych. Przedstawiono metody doskonalenia procesów zakupowych. Na konferencji po razie pierwszy została zaprezentowana platforma zakupowa NextBuy, która wspiera zarządzanie relacjami z dostawcami. – Uczestnicząc w prelekcjach tego bloku tematycznego można było się dowiedzieć, jak zbudować procesy zakupowe, aby funkcjonowały w sposób optymalny i wspierały realizację określonych celów oraz jakich narzędzi użyć, aby dział zakupów pracował szybciej i w bardziej komfortowych warunkach. Mam nadzieję, że nasza konferencja przełoży się na wzrost liczby firm stawiających na nowoczesne rozwiązania usprawniające procesy zakupowe.” – powiedział Andrzej Zawistowski, moderator sesji „Procesy i Narzędzia”.

Organizatorami tego największego i najważniejszego spotkania dla branży zakupowej w Polsce była firma OptiBuy oraz Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki (PSML).

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy