Wydanie: Eurologistics 146 ( Styczeń-Luty 2025 )

Największy kryzys w polskiej branży transportowej - z takim przekazem rozpoczął się rok 2025. Z obawami zastanawiamy się, czy branża w tym krytycznym momencie ma jeszcze choć mały zapas tlenu. Jeżeli nie, czeka nas wymazanie z rynku wielu graczy, co w długiej perspektywie bardzo mocno wpłynie na całą gospodarkę.

40% przewoźników ankietowanych przez TransCash - a ponad 50% spedytorów - zaraportowało pogorszenie sytuacji finansowej, podobny odsetek nie wyklucza zakończenia działalności. Równie alarmujące dane przynoszą tez inne prowadzone na rynku badania. Jak wskazuje w swoim opracowaniu TLP, udział przedsiębiorstw z sektora transportu drogowego w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, które toczyły się w całej polskiej gospodarce wzrósł z 5 % w 2021 r. do 13% w 2024 r. Z kolei z danych Głównego Inspektora Transportu Drogowego wynika, że w 2024 r. po raz pierwszy zmniejszyła się liczba polskich firm dysponujących licencją wspólnotową na transport międzynarodowy.

Jak komentują to przedstawiciele branży? - Bańka pękła z hukiem, nastąpiła naturalna selekcja w biznesie i rynek przewoźnika się skończył - zauważa Kamil Linke z Adecon. - Bez poduszki finansowej oraz rozsądnego zarządzania, utrzymanie się na powierzchni staje się niemożliwe - potwierdza Dominika Kordulewska z IFB International Freightbridge (Poland).
Branża głośno woła o pomoc, gdyż szybko zwiększające się koszty działalności, związane z obciążeniami podatkowymi na rzecz Skarbu Państwa i ZUS, to jeden głównych winowajców sytuacji. Tylko czy głos przewoźników będzie wystarczająco słyszalny w momencie, gdy po dojściu do władzy Donalda Trumpa obserwujemy gwałtowne przemodelowanie w geopolityce, a Europa zaczyna panicznie szukać nowych modeli współpracy międzynarodowej?

Na te rozstrzygnięcia nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, aby wyciągnąć z tej sytuacji właściwe wnioski. Dlatego też rok 2025 będzie okresem wytężonej pracy ThinkBigThank – nowej platformy, której celem jest dialog i współpraca między biznesem a otaczającymi go środowiskami. Zapraszamy do włączenia się w tę inicjatywę – czekamy na Państwa głos na https://www.thinkbigtank.eu/.

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.