Wydanie: Eurologistics 131 ( Sierpień-Wrzesień 2022 )

Automatyzować czy nie?

Taki dylemat od lat stoi przed menedżerami łańcucha dostaw. Rachunek kosztów i korzyści przeliczany jest wielokrotnie i choć rynek automatyki magazynowej niewątpliwie rozkwita, to wiele osób uważa, że tempo inwestycji w zaawansowane systemy powinno być wyższe.
Niskie koszty pracy przez lata powodowały, iż automatyzacja logistyki w Polsce była mało rozpowszechniona. Szybki wzrost płac, obserwowany w ostatnich latach – a przede wszystkim niedobór pracowników w najbardziej korzystnych lokalizacjach – sprawił, że automatyzacja zaczęła się jawić jako coraz bardziej atrakcyjne rozwiązanie. Jednak gwałtowna zmiana sytuacji po wybuchu wojny na Ukrainie sprawiła, iż firmy ponownie będą kilka razy zastanawiać się, przed podjęciem tak kosztownych decyzji.
Niepewność pozostaje główny wrogiem inwestycji. Widmo kryzysu, spadku obrotów, gwałtownego wzrostu cen prądu czy samych systemów automatyki nie sprzyja odważnym. Jak wiemy, zwrot z inwestycji w automatykę jest bardzo długi. Czy zatem w trudnych czasach, jakie są przed nami, po zaawansowane rozwiązania będą sięgać tylko najwięksi?
Mamy nadzieję, że nie. Pandemia przyniosła wiele lekcji, z których uważni obserwatorzy wynieśli cenne wnioski. Załamania na rynku pracy nie było i nadal bardzo trudno jest o pracowników magazynowych. E-commerce, mimo spowolnienia, pozostaje głównych czynnikiem wzrostu rynku magazynowego w Polsce, zaś w tym obszarze logistyki rozwiązania automatyczne sprawdzają się najlepiej. Raport 7R i Colliersa, publikowany w tym wydaniu Eurologistics, wskazuje, że perspektywy rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce pozostają dobre. Potwierdzają to doniesienia o kolejnych inwestycjach, ogłaszane pomimo trwającego konfliktu na Ukrainie.
Jak pokazuje historia, najlepiej zwracają się inwestycje realizowane w trudnych czasach. Cała gospodarka stoi przed ogromnymi wyzwaniami, ale sektor TSL może okazać się najbardziej odpornym na kryzys. Czekamy zatem na odważne decyzje.

Witold Zygmunt

Jak pobrać bezpłatne e-wydanie?
Aby pobrać bezpłatne e-wydanie pisma, podaj swój adres email w formularzu po prawej stronie i kliknij "pokaż wydania". Wówczas pojawią się przyciski "Pobierz PDF", umożliwiające ściągnięcie bieżących wydań naszych czasopism. Podanie emaila oznacza akceptację naszej polityki przetwarzania danych.