Zielona transformacja łańcuchów dostaw to temat, który przewija się na łamach Eurologistics – oraz w programach naszych wydarzeń – od lat. Mam jednak nieodparte wrażenie, że świadomość ogromnego wpływu, jaki kwestie ESG
będą miały na funkcjonowanie branży TSL, dopiero teraz zaczyna docierać do firm, które wcześniej traktowały ekologię jako fanaberię prawodawców i wielkich korporacji.
Podczas konferencji FUTURELOG gościom wydarzenia zostało dobitnie uświadomione, że zielona transformacja mocno dotknie wszystkich uczestników łańcucha dostaw i stanie się to w perspektywie miesięcy, a nie lat. Dyrektywa CSRD uruchomi lawinę, w efekcie której nawet najmniejsi przewoźnicy będą zmuszeni przekazywać informacje o swoim śladzie węglowym, aby obowiązek w tym zakresie wypełnili odbiorcy usług transportowych. A CSRD to tylko pierwszy z aktów prawnych, które zmienią reguły w biznesie.
Dlatego też postanowiliśmy jeszcze mocniej promować firmy, które w swojej działalności już postawiły na zrównoważony rozwój, aby służyć innym inspiracją i przykładem. Podczas tegorocznej Gali Logistyki, Transportu i Produkcji po raz pierwszy będziemy nagradzać laureatów w zupełnie nowym konkursie – Green Designer. W ramach konkursu pragniemy oceniać projekty ekologiczne w sektorach logistyki, transportu, magazynowania oraz w budownictwie obiektów przemysłowych. Nie wątpimy, że z czasem jego popularność będzie rosnąć, a my będziemy wyróżniać coraz bardziej ambitne i zaawansowane, zielone projekty.
W oczekiwaniu na Galę, zostawiam Państwa z piątym tegorocznym wydaniem Eurologistcs. Pochylamy się w nim m. in. nad potencjałem wykorzystania zielonego wodoru w gospodarce, wyzwaniem jakim dla logistyki jest obsługa e-commerce w branży fashion, czy też potencjałem wschodzących rynków magazynowych. Krytycznie spoglądamy na nieobecność na polskich drogach zestawów kategorii EMS 25,25 i sprawdzamy, co o potencjale generatywnej sztucznej inteligencji sądzą ankietowani przez KPMG prezesi firm. Życzę miłej lektury!