Polska premiera komputera mobilnego ZEBRA MC3300 z Androidem
8 lutego 2018 miała miejsce polska premiera zupełnie nowego komputera mobilnego Zebra MC3300 z Androidem. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zebra Technologies oraz Quantum Qguar. Taka para gospodarzy nie dziwi, bowiem nawet najlepszy hardware nie będzie przydatny, jeżeli w firmie nie wdrożymy nowoczesnego i efektywnego oprogramowania.
Na premierze można było zapoznać się zatem nie tylko z innowacyjnym i wysoce funkcjonalnym komputerem Zebry, ale też jego możliwościami, dzięki prezentacji przykładów współpracy z systemem Qguar WMS. Goście wydarzenia byli niezwykle zainteresowani MC3300 i z chęcią korzystali zarówno z możliwości organoleptycznego zapoznania się z urządzeniem, jak i z porad udzielanych przez ekspertów.
Systemowa rewolucja
Czy mówienie o rewolucji w kontekście MC3300 jest uzasadnione? Z pewnością tak. Oczywiście trudno rzucać takie hasła analizując tylko wygląd zewnętrzny urządzenia. Fundamentalna zmiana zaszła jednak w kwestii systemu operacyjnego, o czym mówił Macin Kalisiak z Zebra Technologies. MC3300 działa bowiem pod kontrolą Androida, a nie systemu Windows.
Jak wyjaśniał pan Kalisiak, Android, do tej pory święcący triumfy głównie w obszarze elektroniki użytkowej, zaczyna być podstawową platformą, na której działają mobilne urządzenia stosowane w logistyce. Do tej pory producenci skanerów sięgali głównie po rozwiązania oparte na różnych wersjach Windowsa.
Tymczasem Zebra postanowiła postawić na Androida i przez ostatnie lata nacisk na rozwój urządzeń z tym systemem operacyjnym stanowił główną aktywność Zebry. Firma rozpoczęła daleko idącą współpracę z Google, twórcą Androida – i równolegle z nowymi urządzaniami opracowywała cały ekosystem programistyczny. Aby wypełnić lukę w zarządzaniu urządzeniami magazynowymi, stworzono system operacyjny MX. Dzięki tym działaniom, w pierwszej połowie 2016 roku już 1/4 dostarczanych mobilnych urządzeń działała w oparciu o Androida, a ponad połowa tego rynku należała do Zebry.
Teraz Zebra oferuje klientom kompletną piramidę rozwiązań mobilnych, w postaci aplikacji dla użytkowników, narzędzi do zarządzania, narzędzi deweloperskich, rozszerzenia MX dla Androida czy wreszcie samych urządzeń. Firma dba też o kwestie cyberbezpieczeństwa u swoich użytkowników, oferując rozwiązanie Lifeguard for Android oraz buduje pakiety rozwiązań smart, wykorzystujących najnowsze technologie.
Skanowanie w każdych warunkach
Co jeszcze, poza pracą na Androidzie, wyróżnia się MC3300? Każda z czterech dostępnych wersji pozwala na równolegle korzystanie z ekranu dotykowego – oczywistego dla systemu Android – oraz klawiatury fizycznej, która zapewnia właściwy komfort pracy w zastosowaniach magazynowych. Poprawiają go dodatkowo dwa programowalne przyciski użytkownika. Ekran posiada przekątną 4 cale, zaś klawiatura dostępna jest jako numeryczna (29 przycisków), alfanumeryczna (47 przycisków) i funkcyjno-numeryczna (38 przycisków).
Nowe moduły skanera pozwalają na skanowanie praktycznie każdego rodzaju kodu 1D i 2D w każdych warunkach. Zebra oferuje do wyboru trzy moduły w zależności od preferencji użytkownika. MC3300 może też służyć jako telefon – aplikacja Workforce Connect PCC Express pozwala nawiązać połączenia głosowe z użytkownikiem komputera.
Urządzenie posiada szybszy chipset (1.8 GHz, 64-bit) o nowej architekturze, 2 lub 4 GB pamięci RAM i 16 lub 32 GB pamięci flash. Bateria o pojemności 2750 lub 5200 mAh posiada opcję szybkiego ładowania, można też dokonać jej wymiany bez wyłączania urządzenia. Bardzo ważny jest też fakt, iż MC3300 jest kompatybilny z wieloma akcesoriami opracowanymi dla starszych modeli z rodziny MC, dzięki czemu zmiana komputera na nowszy nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Sieć to podstawa
O tym jak Zebra MC3300 sprawuje się w praktyce, opowiadali przedstawiciele Quantum Qguar. W dwóch punktach programu omówiono obsługę przyjęć towaru a także zbiórki towaru w systemie Qguar WMS z wykorzystaniem komputera mobilnego Zebra MC3300. Aby procesy te mogły funkcjonować, niezbędne jest stworzenie w magazynie czy zakładzie produkcyjnym sieci Wi-Fi o odpowiednich parametrach.
Łukasz Mucha zaprezentował zatem wytyczne, jakie powinny być stosowane przy tworzeniu infrastruktury informatycznej. Projektując Wi-Fi w obiekcie należy wziąć pod uwagę liczbę użytkowników (czyli w praktyce urządzeń mobilnych i stacjonarnych które będą korzystać z sieci) oraz ilość przesyłanych przez nich danych. Oczywiście należy też ustalić takie podstawowe kwestie jak wielkość obiektu, jego topografia i występowanie na terenie zakładu materiałów pochłaniających fale radiowe. Nie wolno też zapomnieć o uwzględnieniu potencjalnych źródeł zakłóceń, jak miejsca odbić fal, urządzenia działające na tej samej częstotliwości do WLAN i inne sieci radiowe.
Pan Mucha pokazał przykładowy projekt sieci Wi-Fi w magazynie i wskazał jakie urządzenia są niezbędne do jej funkcjonowania. Wymienił też najczęściej popełniane przy tworzeniu sieci błędy i sposoby ich unikania.
Galeria zdjęć do artykułu
Pliki do pobrania
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.