X Forum Praktyków Logistyki 2015
Wpływamy na zmiany w łańcuchach dostaw
Wydawnictwo Eurologistics wspólnie z Quantum software od 10 lat jest organizatorem Forum Praktyków Logistyki – jedynego i największego w branży wydarzenia, na którym praktycy i teoretycy logistyki wymieniają się swoimi pomysłami i doświadczeniami, wpływając w ten sposób na zmiany w łańcuchach dostaw.
Jubileuszowe forum odbyło się tradycyjnie w Centrum Szkoleniowo Biznesowym Magellan w Bronisławowie w dniach 14-15 maja br. Tematem przewodnim tegorocznego forum było „Rozpieszczeni konsumenci retail i wydajność sieci dostaw”, a uczestniczyło w nim prawie 200 menedżerów łańcucha dostaw.
Polscy logistycy w cenie
To nie przypadek, że wiedza, zdolności i innowacyjność polskich menedżerów logistyki są wysoko cenione w Polsce i za granicą. Mimo braków w rozwoju infrastruktury i technologicznej luku, która nas dzieli od lepiej rozwiniętych gospodarczo krajów, polscy menedżerowie logistyki zostali już w 2010 roku sklasyfikowani w rankingu Banku Światowego (Logistics Performance Indeks) na drugim miejscu w Europie pod względem terminowości dostaw w logistyce. Efektywność we współczesnej logistyce coraz bardziej bowiem zależy od wiedzy i kompetencji menedżerów łańcucha dostaw, co potwierdziła również polska ekipa w międzynarodowym współzawodnictwie poświęconym zarządzaniu łańcuchem dostaw – the Fresh Connection – Open Copmetition 2014, zdobywając prestiżowy tytuł championa. O tym, że cenione są kompetencje polskich menedżerów za granicą dowodził na forum Leszek Szelerski, zdobywca tytułu „Menedżer Logistyki” PSML z 2010 roku. Dyrektor logistyki w fimach Coty, Oriflame, a obecnie Unipetrol w swoim wystąpieniu zachęcał uczestniczących w forum menedżerów do sięgania po pracę za granicą. A wtórujący mu Jarosław Zając z GFMP Management Consultants przekonywał uczestników, że we współczesnym świecie w zarządzaniu liczą się przede wszystkim innowacyjność, elastyczność i kompetencje społeczne. Przykładem na to może być współpraca w duchu Vested między dwoma firmami: Grupą Raben i Nivea Polska, która jest pierwszym w Polsce wdrożeniem modelu Vested w obszarze logistyki. Po zaprezentowaniu tego studium przypadku przez Agnieszkę Haik z Grupy Raben i Lucynę Zaborowską-Princ z NIVEA Polska, uczestniczy forum nie mieli chyba wątpliwości, że wdrożenie było możliwe dlatego, bo po obu stronach współpracowały ze sobą dwie kobiety. Ta współpraca – zmierzająca w kierunku MY przyniosła obu firmom konkretny efekt ekonomiczny. O innej współpracy w duchu Vested operatora logistycznego – ET Logistics z branżą retail na przykładzie Polskiej Grupy Supermarketów opowiadał Piotr Siwicki. W tym przypadku operator podjął się wyzwania obsłużenia 500 sklepów w PGS, przy czym firma nie posiadała magazynu centralnego. Sukces tej współpracy dowodzi również, że muszą koniecznie się spotkać odpowiedni ludzie, nastawieni na robienie interesów, a nie na wzajemne targi. Podobnie jak w przypadku współpracy innego operatora logistycznego – firmy Rohlig Suus z dostawcą usług IT – firmą interLAN, dzięki której operator nie musi wybierać między specjalizacją, elastycznością i kompleksowością obsługując swoich klientów, o czym opowiadali Piotr Jeziorski z Rohlig Suus i Patryk Grzelak z interLAN, udowadniając że mix logistyczny jest kluczem do skutecznej obsługi (nie)rozpieszczonego klienta. A że klient ten jest coraz bardziej smart dowodziła Marta Frok z firmy Comarch, proponując platformę retail omnichannel, jako najbardziej kompleksowy produkt, który odpowiada za pełną obsługę klienta.
Technologie na usługach logistyki
Platformy internetowe znacznie ułatwiają prace menedżerów logistyki dowodzili tego nie tylko przedstawiciele interLAN, Comarch, ale również Business Online Services. Innowacyjne narzędzie FastPOD, które usprawnia i przyspiesza komunikację w łańcuchu dostaw, skracając znacznie czas od zlecenia do faktury zademonstrował Stanisław Klunder, prezes spółki, na przykładzie wdrożenia tego mobilnego narzędzia w firmie REDeT S.A. Z kolei Piotr Gwiazdowicz z firmy SKK mówił o zaletach stosowania technologii głosowej pick by voice w efektywnej kompletacji w centrum dystrybucyjnym Frigo Logistics. O ogromnej roli centrów dystrybucyjno-logistycznych w rozwoju handlu retail na podstawie badań przeprowadzonych w jednej z sieci opowiadali: Daniel Chudzik, dyrektor logistyki Kilargo i prof. Andrzej Pomykalski. Ciekawie o możliwościach mobilnego marketingu w służbie retail mówił Wojciech Krypiak z firmy Zebra Technologies, demonstrując system MPact pozwalający na lokalizowanie i w pewnym sensie sterowanie klientem w sklepie. Prof. Wojciech Paprocki z SGH uzasadniał jednak, że długo jeszcze będziemy musieli czekać, aby pojazdy autonomiczne mogły wyeliminować z procesu dystrybucji człowieka, bo nawet drony to pojazdy, którymi steruje człowiek.
O tym gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w rozwoju technologii mówił Marek Jędra, wiceprezes Quantum software, przekonując, że pewnych rzeczy nawet nie warto starać się zrozumieć, bo za moment zostają one już wyparte przez inne nowości. Mówiąc o big data, Marek Jędra podkreślił, że analizy tych wielkich zbiorów danych mogą się okazać w najbliższym czasie jednymi z najlepszych narzędzi do wykorzystania w zarządzaniu m.in. łańcuchem dostaw. Im bardziej zaawansowanymi technologiami oraz narzędziami dysponujemy, tym więcej gromadzimy danych o interakcjach wszystkiego ze wszystkim. Entuzjastycznie jak zwykle przyjmowany na FPL – prof. Piotr Płoszajski z SGH pozostawił uczestników forum w wielkiej rozterce dywagując na temat tego, czy nadchodzi zmierzch monopolu człowieka nad inteligencja? Jedno pozostaje jednak pewne – maszyny nie mogą myśleć, bo nie mają punktu widzenia – unikalnej perspektywy opartej na wewnętrznej symbolicznej logice.
Pierwszy dzień prezentacji podczas X Forum Praktyków Logistyki zakończyła debata poświęcona głównemu tematowi forum oraz bankiet, podczas którego menedżerowie logistyki zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytując wiersz Kory z zespołu Maanam.
Alicja Kostecka
10 lat Forum Praktyków Logistyki to:
· 1800 uczestników
· ponad 120 prezentacji
· ponad 130 godzin prezentacji
· ponad 50 firm przedstawiających swoje pomysły
Zapraszamy do przejrzenia pełnej galerii zdjęć tutaj
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej
Galeria zdjęć do artykułu
Pliki do pobrania
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.