ZADBAJ O PIENIĄDZE TWOJEJ FIRMY – Efektywne narzędzie optymalizacji kosztów transportu drogowego

Jesienne finanse przewoźnika

 

W jesienny, szary, zimny i ponury dzień – 6 listopada – wcale szaro i ponuro nie było w sali konferencyjnej hotelu Novotel Airport w Warszawie. Wszystko za sprawą konferencji „Zadbaj o pieniądze Twojej firmy”, podczas której momentami na sali aż huczało. Około 300 słuchaczy, z notesami w rękach, notowało to, co mieli im do przekazania prelegenci. A było co notować!

Konferencję rozpoczęliśmy od przekazania miłej informacji o międzynarodowym sukcesie polskiej firmy transportowej – Maszoński Logistic z Sulęcina, która zajęła drugie miejsce w konkursie Europejska Firma Transportowa Roku 2012 (European Transport Company of the Year). Organizatorem rywalizacji jest licencjodawca czasopisma Truck&Business Polska – belgijskie wydawnictwo MMM Business Media z Liege. Wręczenie trofeów odbyło się w stolicy Irlandii – Dublinie.

Nie idź do sądu

Część merytoryczną zaczęliśmy od zachęcenia przewoźników drogowych do korzystania z mediacji, jako szybkiej, mniej kosztownej i mniej problematycznej formy przedsądowego rozwiązywania sporów w biznesie. Problematykę przybliżyła dr Ewelina Stobiecka, partner w Kancelarii Prawnej Taylor Wessing e|n|w|c w prelekcji pod tytułem: „Mediacje jako sposób na rozwiązywanie konfliktów w transporcie”.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prelekcja posła PSL – Janusza Piechocińskiego, któremu szczególnie leży na sercu wszystko co ma coś wspólnego z transportem i infrastrukturą z nim związaną. Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury przybliżył na jakie inwestycje drogowe mogą liczyć przewoźnicy w zbliżającym się roku 2013.

Z kolei Alicja Syc z firmy TruckStore wyjaśniła „Gdzie szukać oszczędności podejmując decyzję o zakupie pojazdu do transportu drogowego”. Natomiast Elżbieta Klim z firmy Kuwait Petroleum Polska w ciekawy sposób omówiła jakie zagrożenia mogą czyhać na korzystających z kart paliwowych.

Optymalizacja procesów

Po pierwszej przerwie kawowej Marek Sagan, właściciel firmy Sagan Consulting opowiedział „Jak skutecznie pozyskać finansowanie działalności transportowej i zdobyć wiarygodność w oczach banków”. Następnie po raz kolejny na naszych konferencjach wróciliśmy do tematu zbliżającego się obciążenia przewoźników drogowych nowym podatkiem ekologicznym za przejazd przez Francję. Szczegóły naświetlił Andrzej Sobczak z firmy Eurotoll w prelekcji pod tytułem „Przyszłość opłat drogowych w świetle podatku ekologicznego we Francji”.

Natomiast Tomasz Tubielewicz z firmy Bank Serwis opowiedział jak zoptymalizować procesy biznesowe dzięki zastosowaniu systemów klasy ERP. Również o systemach informatycznych, ale służących do zarządzania flotą, mówił Mariusz Wójcik z firmy AutoGuard w prelekcji pod tytułem „Redukcja kosztów i wzrost efektywności pracy dzięki nowoczesnemu systemowi do zarządzania flotą”.

Nawet po drugiej przerwie kawowej nasi prelegenci nie przestali obracać się w kręgu zmniejszania kosztów działalności transportowej. Jerzy Gębski z firmy transportowej Enterprise spod Szczecina w swoim studium przypadku pod tytułem „Plan zmniejszania zużycia paliwa” w firmie Enterprise w detalach przedstawił jakie korzyści z tego typu rozwiązań ma to przedsiębiorstwo.

Wulkan energii

Wystąpienie Krzysztofa Sarneckiego z firmy Quest było prawdziwą bombą emocjonalną. W niezwykle dynamiczny sposób opowiedział on jak powinna wyglądać filozofia sprzedawania.

– Nawet nie wiecie państwo jak ja nie lubię sprzedawać, ale za to szalenie lubię jak ktoś kupuje coś ode mnie … – mówił prelegent do zszokowanej widowni podczas prelekcji „Jak nie dać się wycisnąć jaki cytryna i pozyskiwać nowe kontrakty – efektywna sprzedaż i skuteczne negocjacje w sektorze TSL”.

Oszczędzać w transporcie można nie tylko na samych przewozach, ale również np. na ubezpieczeniach. Mówił o tym Łukasz Chwalczuk z Kancelarii Prawnej Iurdica w prelekcji „Jak oszczędzić na ubezpieczeniach, czyli nie płać podwójnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej: zarówno przewoźnika, jak i spedytora”.

Ustawa o czasie pracy samozatrudnionych w transporcie drogowym wreszcie nabrała ostatecznego kształtu. Jej główne zapisy przybliżył Łukasz Prasołek z firmy Pogotowie Kadrowe w prelekcji „Czas pracy samozatrudnionych – ostateczne brzmienie projektu nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców”.

W 2013 r. czeka nas cały szereg zmian w polityce celnej naszego państwa. Zdaniem Anny Babińskiej ze Służby Celnej RP są to dla przewoźników drogowych zmiany na lepsze. Dlatego jej prelekcja miała tytuł: „Ułatwienia celne dla przewoźników drogowych w 2013 r”.

Dużo emocji wywołała prelekcja Macieja Wrońskiego, dyrektora Biura Prawnego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, pod tytułem „Nie daj się skasować, czyli jak unikać kar za e-myto”. Przewoźnicy dowiedzieli się z niej o wielu skandalicznych uchybieniach jakich dopuściła się polska administracja drogowa podczas wprowadzania i eksploatacji systemu elektronicznego poboru opłat drogowych. Wśród nich jest brak fazy testowej przed uruchomieniem systemu. Poza tym w żadnym innym kraju europejskim, w którym wprowadzono e-myto, nie nalicza się kar za samo pominięcie bramki podczas przejazdu. Przewoźnik jest tylko wzywany do uiszczenia opłaty, która go ominęła. W Polsce za ten drobiazg płaci się 3 tys. zł. Tymczasem w pozostałych krajach administracja państwowa zakłada, że przewoźnik ma dobrą wolę płacenia za przejazd, jeżeli podpisał umowę zobowiązująca go do płacenia oraz nabył urządzanie do komunikowania się z bramkami.

Na zakończenie jesiennego, biznesowego spotkania transportowego, Iwona Szwed z kancelarii prawnej Arena 561 przybliżyła zmiany prawne w transporcie, które czekają nas w 2013 r. Jak zawsze ostatnim elementem konferencji było rozlosowanie wśród najbardziej wytrwałych uczestników, którzy wytrzymali do końca imprezy, nagród ufundowanych przez firmę Transics, Eurotoll i inne.

 

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Pliki do pobrania

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do materiałów z konferencji. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów. Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Zobacz relacje z innych konferencji

FutureLog 2024 – relacja

FutureLog 2024 – relacja

3 października Witold Zygmunt
Trendownia 2024

Trendownia 2024

9 maja Witold Zygmunt
FUTURELOG 2023

FUTURELOG 2023

26 września 2023 Witold Zygmunt
Trendownia 2023

Trendownia 2023

26 kwietnia 2023 Witold Zygmunt