7 kroków do dobrego ciśnienia

7 kroków do dobrego ciśnienia

Według badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Michelin, zdaniem większości kierowców (78%) za bezpieczeństwo na drodze w największym stopniu odpowiedzialne są hamulce. Kolejne istotne elementy to układ kierowniczy oraz zawieszenie. Opony znajdują się w połowie stawki – co...

Opony są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Aby mieć pewność, że to nie one mogą być powodem wypadku, warto stosować się do 7 porad Michelin.

Systematycznie sprawdzaj ciśnienieCiśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

Zajrzyj do instrukcjiZalecane wartości ciśnień znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku.

Godzina od zakończenia jazdyCiśnienie trzeba sprawdzać „na zimno”, tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości.

Dodać 0,3 atmosferyKiedy opony są rozgrzane, do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie.

Na autostradzie ciśnienie “na maksa”Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień lub w razie braku zaleceń producenta podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie.

Napompować koło zapasoweTrzeba pamiętać o napompowaniu koła zapasowego – do wartości 2,5 atmosfer.

A co jeśli jest przyczepa?Gdy ciągnie się przyczepę, należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery na zimno w stosunku do ciśnienia „użytkowego”.

Poleć ten artykuł:

Polecamy