Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym bez zmian

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym bez zmian

Jak podaje GUS, W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w październiku, na poziomie plus 2.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 13% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień są korzystne, na co wpływa poprawa ocen krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień oceniany jest nadal negatywnie. Przewidywania w zakresie portfela zamówień krajowego i zagranicznego są pesymistyczne, nieznacznie gorsze od formułowanych w październiku.

 

Diagnozy produkcji i sytuacji finansowej są optymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów nadal wzrasta. W najbliższych trzech miesiącach redukcje zatrudnienia mogą być większe od zapowiadanych w październiku. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać wolniej niż oczekiwano przed miesiącem.

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego w listopadzie zgłaszają w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18 – wzrost o 1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), mebli (plus 15 – spadek o 1 p. proc.), papieru i wyrobów z papieru (plus 14 – spadek o 1 p. proc.), urządzeń elektrycznych (plus 14 – spadek o 2 p. proc.). Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają producenci odzieży (minus 11 – spadek o 1 p. proc.), metali (minus 8 – spadek o 1 p.proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 7 – spadek o 1 p. proc.).

Poleć ten artykuł:

Polecamy