Ruszył Dolnośląski Klaster Lotniczy
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawia na lotnictwo. Odpowiedzią na rozwój i potencjał branży lotniczej w regionie ma być Dolnośląski Klaster Lotniczy (DKL), którego działalność zainaugurowano w piątek 29 maja br. w Lubinie.
Tym razem do współpracy na rzecz branży lotniczej zaproszone zostały m.in. ośrodki naukowe i międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego. Dolnośląski Klaster Lotniczy wspierają też pozostałe strefy ekonomiczne z terenu województwa dolnośląskiego – Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”, Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miasta Lubina.
Priorytetowym celem utworzenia Dolnośląskiego Klastra Lotniczego jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Regionu Polski Południowo – Zachodniej.
Partnerzy Klastra chcą m.in. stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy. Odbywać się to będzie m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy i wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemną pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanych kadr oraz organizację szkoleń i warsztatów.
– Dolnośląski Klaster Lotniczy pozwoli wykorzystać potencjał branży lotniczej jaki mamy w regionie. Zainwestowały tu takie międzynarodowe koncerny jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems. Teraz chcą połączyć siły i współpracować na rzecz branży, razem sięgać po środki unijne, dzielić się doświadczeniami i pozyskiwać wykwalifikowanych pracowników przy wsparciu uczelni działających w regionie. Liczymy, że Dolnośląski Klaster Lotniczy przyciągnie też kolejne firmy chcące właśnie tutaj ulokować swój biznes. Mamy dla nich przygotowane m.in. atrakcyjne tereny inwestycyjne, dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną i system ulg podatkowych – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., która jest inicjatorem Klastra.
Partnerami Dolnośląskiego Klastra Lotniczego są:
– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
– Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości
– Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”
– Becker Avionics Polska Sp. z o.o.
– Bergman Engineering Sp. z o.o.
– Glider Factory Jeżów
– HS Wrocław Sp. z o.o. (UTC Aerospace Systems)
– Metal Master
– VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bisek – Adam Bisek, India Rusia Center Poland
– Radiotechnika Marketing Sp. z o.o.
– Politechnika Wrocławska
– Wrocławskie Centrum Badań EIT + Sp. z o.o.
– Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.
– Aeroklub Zagłębia Miedziowego
Wspomniane firmy to liderzy w swojej branży. Becker Avionics Polska Sp. z o.o. jest członkiem renomowanej Grupy Becker Avionics. Firma prowadzi prace rozwojowe i projektowe lotniczych urządzeń komunikacyjnych i nawigacyjnych. Są to przede wszystkim lotnicze radiostacje, nadajniki, odbiorniki, transpondery, panele i sterowniki do zarządzania urządzeniami w kokpicie samolotu. Marka Becker jest doskonale rozpoznawalna i ceniona na całym świecie. Firma dysponuje zapleczem technicznym do wykonywania skomplikowanych testów i pomiarów, jak też urządzeniami do montażu projektowanych urządzeń.
Hamilton Sunstrand Wrocław Sp. z o.o. jest częścią korporacji UTC Aerospace Systems zlokalizowanej w Windsor Locks w Connecticut USA. Firma prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji wyrobów oraz podzespołów dla przemysłu lotniczego. Wrocławski zakład zajmuje się produkcją układów paliwowo – regulacyjnych dla silników lotniczych oraz układów hydraulicznych służących do sterowania i kontroli lotu w samolotach oraz śmigłowcach.
Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym, w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 przewidziano m.in. 400 mln zł z konkursu „INNOLOT – innowacyjne lotnictwo”. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.