DSV w Szwecji stawia na HVO 100

DSV w Szwecji stawia na HVO 100

Dzięki wykorzystaniu diesla wytwarzanego na bazie olejów roślinnych Szwecja, jako pierwszy kraj w sieci globalnego operatora logistycznego DSV, planuje zredukować emisję CO2 w transporcie krajowym aż o 90 proc.

Już we wrześniu br. transport krajowy DSV w Szwecji wyemituje aż o połowę mniej dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji niż do tej pory. Jest to rezultat pozwolenia, jakie DSV uzyskało od producentów silników Euro 5 i 6 na wykorzystanie tzw. diesla HVO 100 (Hydrotreated Vegetable Oil) wytwarzanego z olejów roślinnych.

 

Krajowy transport drobnicowy w Szwecji jest obsługiwany w ramach zamkniętego systemu hubów, który już w tej chwili pozwala na maksymalne wykorzystanie ładowności, a tym samym zmniejsza liczbę pojazdów na drogach. W momencie przejścia na HVO 100, możliwa stanie się redukcja emisji dwutlenku węgla aż o 90 proc.

 

­ – Każdego roku wykorzystujemy 9 mln litrów oleju napędowego do obsługi krajowego transportu drobnicowego, co oznacza 26 tys. ton emisji dwutlenku węgla. Dzięki zmianie paliwa na HVO 100 już we wrześniu tego roku zmniejszymy tę liczbę do 13 tys. ton – mówi Christer Hagsund, CFO, DSV Road AB. – W tej chwili w naszej dystrybucji żywności posiadamy 150 pojazdów napędzanych HVO 100 lub biogazem. Rozwój nowych technologii postępuje bardzo szybko, dzięki czemu większość nowych pojazdów jest już dopuszczonych do wykorzystania ekologicznego diesla. Ponieważ systematycznie zwiększa się też w Szwecji liczba stacji, które oferują ten rodzaj paliwa, HVO 100 stało się tym samym najbardziej dostępną alternatywą, która pozwoli nam zrezygnować z tradycyjnego diesla.

 

DSV uważnie monitoruje także rozwój innych alternatywnych paliw, takich jak biogaz, energia elektryczna i bioetanol oraz prowadzi stały dialog z producentami samochodów, firm naftowych i władzami w celu zmniejszenia swojej emisji dwutlenku węgla w przyszłości. Warto zaznaczyć, że dzięki zwolnieniu z obciążeń podatkowych cena HVO 100 w Szwecji jest porównywalna z ceną tradycyjnego diesla.

Poleć ten artykuł:

Polecamy