Grupa Azoty uruchomiła Wytwórnię Poliamidów II

Grupa Azoty uruchomiła Wytwórnię Poliamidów II

Wytwórnia Poliamidów II – taką oficjalną nazwę nosi instalacja produkująca jedno z najszerzej stosowanych tworzyw konstrukcyjnych świata – Poliamid 6. Uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 25 września na terenie Grupy Azoty S.A. w Tarnowie.

– Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju. Zakłada ona wdrażanie innowacji spełniających oczekiwania naszych klientów, a zarazem będących dźwignią rozwoju Grupy Azoty, przemysłu chemicznego i całej polskiej gospodarki. Z chwilą uruchomienia tej wytwórni przestajemy być dostawcą kaprolaktamu, a skupiamy na poliamidach oraz ich pochodnych, położonych dalej w łańcuchu i pozwalającymi na osiąganie wyższych marż. Otwarcie tej instalacji w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów nadaje wydarzeniu szczególny charakter. Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i oparcie o najnowocześniejsze światowe technologie. Instalacja pozwoli Grupie Azoty rozwijać kolejne elementy łańcucha produktowego i wzmocni integrację spółek Grupy w Tarnowie, Puławach i niemieckim Guben. To dla nas zaszczyt, że w tym ważnym dla Grupy Azoty dniu możemy gościć Panią Premier i zaprezentować efekty intensywnych prac zmieniających Grupę Azoty – podkreślił dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

 

Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty S.A. pod nazwami handlowymi Tarnamid® i Alphalon™ to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy medycynie. W nowej wytwórni produkowany będzie wysokiej jakości Poliamid 6 przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wytłaczania. W wytwórni zastosowano najlepszą aktualnie dostępną na świecie technologię firmy Uhde Inventa Fisher. Wcześniejsza generacja tej technologii stosowana jest w spółce Grupy Azoty – ATT Polymers GmbH w Guben. Dodatkowym atutem Wytwórni Poliamidów II jest fakt, iż została ona zlokalizowana w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Daje to możliwość uzyskania ulg w podatku dochodowym i przekłada się na poprawę efektywności zainwestowanego kapitału.

 

Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja Poliamidu 6 o zdolności 22,7 tys. to/rok. Później zdolność tej instalacji została podwojona – do 45 tys. ton/rok. Zwiększenie zdolności produkcyjnych Poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty S.A. na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 r. poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers GmbH w Guben. W chwili włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton/rok to zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6.

 

W nowej wytwórni Poliamidu 6 pracę znalazło 55 osób. Część pracowników została przeniesiona z innych jednostek produkcyjnych Grupy Azoty S.A., pozostali zostali zatrudnieni w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji. Budżet inwestycji to 320 mln zł.

Poleć ten artykuł:

Polecamy