Rozstrzygnięcie programu „Kierunek Samodzielność”

Rozstrzygnięcie programu „Kierunek Samodzielność”

DPD Polska we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom ogłosiła laureatów drugiej edycji programu „Kierunek Samodzielność” skierowanego do uczniów będących pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych.

W ramach projektu uczniowie znajdujący się pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych i uczący się w ostatnich klasach liceów, techników i szkół zawodowych, ubiegają się o uczestnictwo w kursach, które ułatwiają spełnienie zawodowych marzeń i start w dorosłe życie. Liczy się spójność planów i motywacja.

 

Podobnie jak w ubiegłorocznej pilotażowej edycji programu, najciekawsze i najlepiej uzasadnione zgłoszenia, poparte pozytywną oceną ze strony wychowawców, zostaną nagrodzone kursami zawodowymi, które pomogą młodym, ambitnym osobom wychowującym się w domach dziecka lepiej wejść w dorosłość. Dzięki wsparciu DPD sfinansowane zostaną m.in. kursy przedmiotowe z matematyki i chemii, programowania w języku C++ czy kurs spawacza i operatora wózka widłowego. Laureaci planują studia medyczne, fizyczne, informatyczne, a także pracę wysokokwalifikowanych fachowców-rzemieślników.

 

– Sukces pierwszej edycji zaowocował większą liczbą świetnych zgłoszeń. W gronie finalistów znaleźli się m.in. kandydaci na studia medyczne, informatyczne, fizyczne, ale także osoby chcące wykształcić się na cukierników, baristów czy rzemieślników. Kursy mają pomóc w zdobyciu upragnionego zawodu lub możliwości samodzielnego utrzymania się podczas studiów. Cieszymy się, że możemy wesprzeć ambitną młodzież, która z naturalnych względów ma trudniejszy start. Cała procedura zorganizowana jest tak, aby skłonić kandydatów do jak największej proaktywności i dać im poczucie, że mają realny wpływ na swoje życie. Zamiast gotowych rozwiązań dajemy narzędzie – kurs, szkolenie – pomocne w dążeniu do usamodzielnienia się – mówi Małgorzata Maj, rzeczniczka DPD Polska.

 

– Do programu zgłosiło się dwukrotnie więcej uczestników niż w roku poprzednim. Młodzież przygotowująca się do opuszczenia placówki czy rodziny zastępczej, często nie ma pomysłu albo wsparcia odnośnie wyboru dalszej drogi życiowej. Co roku blisko 6 tys. z prawie 70 tys. wychowanków domów dziecka, rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych osiąga pełnoletność. Staramy się, poprzez takie programy jak ten, wspierać młodzież, odkrywać ich potencjał i asystować przy ich decyzjach zawodowych – mówi Elżbieta Prządka, koordynatorka ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi, Towarzystwo Nasz Dom.

 

Program „Kierunek Samodzielność” prowadzony we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom jest realizowany w ramach Driving Change™, podejścia DPDgroup do społecznej odpowiedzialności biznesu. Priorytety CSR wiążą się bezpośrednio z podstawowym obszarem działalności firmy, jakim jest doręczanie przesyłek, i obejmują następujące postulaty: „neutralni dla środowiska”, „przyjazna logistyka miejska”, „bliżej społeczności” i „innowacyjna przedsiębiorczość”.

 

Towarzystwo Nasz Dom zostało założone w 1921 roku przez m.in. Janusza Korczaka. W centrum działań Towarzystwa jest dziecko, które znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej. Celem działań jest umożliwienie dzieciom wszechstronnego rozwoju, ochrony ich praw i przygotowanie do dorosłego, odpowiedzialnego życia.

 

(DPD Polska)

Poleć ten artykuł:

Polecamy