Patriotyzm gospodarczy i Program Top Young 100
Patriotyzm gospodarczy? Czym tak naprawdę jest? To ideologiczny koniunkturalizm, czy praktyczna potrzeba? Nie chodzi tu oczywiście o ten krzykliwy, rozhukany, zbyt często skupiający się na negacji i konfrontacji, ale o ten stonowany, pragmatyczny i konsekwentnie prowadzący do...
Jednym z przykładów odpowiedzi na pytanie o definicję patriotyzmu gospodarczego może być nawiązanie do szerokiego spektrum działań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Menadżerów Logistyki i Zakupów (PSML), które mają na celu budowanie w naszym kraju silnego centrum kompetencji łańcucha dostaw na tle Europy.
Jako kraj mamy niewątpliwie z punktu widzenia logistyki wiele atutów, począwszy od naszego położenia geograficznego, idąc przez realizację wielu nowych inwestycji infrastrukturalnych, czy też patrząc na sytuację gospodarczą, także w kontekście rynku unijnego. Są to jednakże atuty, dające nam jedynie szanse. Jak wykorzystamy te szanse – to zależy od nas. Działalność PSML jednoznacznie dąży do wykorzystania naszych atutów i budowania przewagi konkurencyjnej Polski.
W myśl raportu EY, o którym pisano w numerze 102 Eurologistics (5/2017) – „odpowiednie wykształcenie i umiejętności posiadane przez pracowników są wymieniane przez inwestorów obecnych w Europie jako kluczowe czynniki wpływające na decyzje o lokalizacji inwestycji”. Co zatem robimy, aby jakość kadr wchodzących na rynek odpowiadała na wyzwania gospodarki globalnej? Program Top Young 100, zainicjowany przez PSML, jest odpowiedzią na to pytanie.
Top Young 100 – akceleracja
Celem Programu Top Young 100 jest akceleracja budowy praktycznych kompetencji logistycznych i stworzenie pomostu dla studentów/absolwentów ze świata akademickiego do biznesu. Szczegółowo zaplanowany proces selekcji ma zapewnić wybór najlepszych 100. studentów kierunków logistycznych z najlepszych uczelni w Polsce. Tak wyselekcjonowani studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w projektach biznesowych wielu czołowych przedsiębiorstw, partnerów biznesowych Programu, w których obszar logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw odgrywa szczególnie istotną rolę. Cały proces realizowany jest we współpracy z uczelniami oraz gronem mentorów, którzy stanowić będą dodatkowe wsparcie dla studentów.
Jak chcemy wspierać młode talenty? Przede wszystkim poprzez umożliwianie im dalszego rozwoju kompetencji oraz dalsze wzbudzanie logistycznej ciekawości. Uzupełniając dotychczasową wiedzę i doświadczenie wyniesione z uczelni, studenci będą mierzyć się z realnymi wyzwaniami i projektami biznesowymi. Odbędzie się to w formule interdyscyplinarnych zespołów projektowych angażujących grupy studentów, partnerów biznesowych Programu i akademików wraz z zapleczem uczelni. Osią Programu jest roczny program działań, zaangażowania w projekty biznesowe i projekty badawcze.
Program zainauguruje i zamknie konferencja, która wprowadzi w nową edycję programu, a po roku podsumuje osiągnięcia i certyfikuje uczestników, którzy udowodnili swoją wartość w praktycznym działaniu. Prace będą wykonywane w ciągu całego roku zarówno zdalnie, jak i na miejscu w firmach. Podczas trwania programu każda firma może przeprowadzić kilka projektów czy prac badawczych z różnymi zespołami studenckimi.
Świat biznesu i język korzyści
Na pewno poza szczytnymi celami istotny jest wydźwięk biznesowy – bezpośrednie korzyści dla uczestniczących w projekcie firm.
Po pierwsze, firma zyskuje realny dostęp do szerokiego grona wyselekcjonowanych studentów logistyki z różnych uczelni (technicznych, ekonomicznych, uniwersytetów), zweryfikowanych wcześniej pod kątem konkretnej wiedzy i umiejętności miękkich.
Program realizuje dwustopniową rekrutację studentów. Na pierwszym poziomie przy bezpośredniej współpracy z uczelniami, na kolejnym przy zaangażowaniu partnerów biznesowych Programu. Rekrutacja ma na celu wyłonienie studentów cechujących się nie tylko ponadprzeciętnymi wynikami w dotychczasowej nauce, ale również promować osoby z inicjatywą – angażujące się w różne przedsięwzięcia uczelniane czy też pozastudenckie.
Po drugie, wsparcie w realizacji różnorodnych projektów badawczo-biznesowych w obrębie logistycznych wyzwań firm. Działalność ta i jej istota została już wskazana powyżej. Należy jednak wrócić do ich praktycznego wymiaru. Mowa tu o projektach już prowadzonych przez firmy, do których zespoły będą mogły dołączyć i wesprzeć je swym „świeżym” spojrzeniem – oraz o projektach, które są trudne do zagospodarowania przez firmy, choćby ze względu na ograniczone zasoby własne w danym czasie.
Po trzecie, Program daje możliwości pozyskania studentów pod własną rekrutację firmy. Będzie to możliwe choćby w ramach wydarzenia stanowiącego część Programu – „Mój Pierwszy Kontrakt o Pracę”. Pod koniec każdej edycji Top Young 100 partnerzy biznesowi będą się już doskonale orientować w profilu i praktycznym potencjale dużej części uczestników. Obie strony mogą świadomie podjąć decyzje dotyczące zatrudnienia. Organizacja dedykowanych spotkań w ramach konferencji zamykającej edycję będzie okazją, żeby tę wiedzę wykorzystać. Kolejny ważny aspekt dotyczy zagadnienia poruszonego wcześniej przez twórców jednego z raportów analizujących branżę logistyczną, przygotowanego przez firmę DHL, który mówi o „talent gap”. Według raportu, obok zwiększonego „popytu” przyczyną niedoboru talentów są również szybko zmieniające się wymagania pracy oraz problem ze znalezieniem osób łączących umiejętności operacyjne i techniczne z planowaniem strategicznym i umiejętnościami profesjonalnymi takimi jak przywództwo, myślenie analityczne i innowacyjność.
Top Young 100 odpowiada na to wyzwanie, szeroko definiując rolę studentów w Programie. Biuro Programu działające pod okiem PSML składać ma się w dużej mierze ze studentów w nim uczestniczących. Oprócz dużej roli koordynacyjnej, będą mieli wpływ na definiowanie i ocenianie projektów, którymi mają się zajmować, proponowanie formuły prac, wstępną oceną wyników prac zespołów i rozliczanie z realizacji zadań. Certyfikowani absolwenci Top Young 100 oprócz oceny merytorycznej, oceniani będą za podejmowanie inicjatyw, kreatywność i elastyczność. Dlatego również, znaczącym aspektem Programu jest wizerunek społecznie odpowiedzialnej firmy. Razem z partnerami biznesowymi przygotowujemy przyszłych liderów i będziemy podkreślać ten aspekt w licznych publikacjach dotyczących Programu, wskazując na udział firm, które zostały częścią Top Young 100.
Być skutecznym w międzypokoleniowym zespole – mentoring i odwrócony mentoring
Program Top Young 100 ma wyłonić skutecznie działających w obszarze zarzadzania łańcuchem dostaw ekspertów, menedżerów i liderów. Będą oni mogli osiągnąć sukces tylko wtedy, kiedy będą efektywnie się komunikować i współpracować z działającymi dziś organizacjami. Aby to ułatwić, Program kładzie duży nacisk na mentoring oraz odwrócony mentoring i angażuje doświadczonych menedżerów (niekoniecznie z branży logistycznej) do objęcia opieką studentów Top Young 100 w pracy nad rozwojem ich kompetencji miękkich. Będą mieli oni możliwość wspólnie identyfikować swe słabsze i mocniejsze obszary, a następnie próbować na bieżąco zasypywać luki kompetencyjne i wzmacniać systematycznie swe atuty.
Włącz się do Top Young 100
Top Young 100 ma doprowadzić do tego, że młodzi, rokujący ludzie sprawnie wejdą na nasz rynek pracy i wniosą wartość do biznesu w pierwszym okresie swojej pracy. Niewątpliwie z podkreśleniem słowa „nasz”. Doprowadzimy do sytuacji, gdy wybór dla młodego człowieka dotyczący rozwoju ścieżki kariery będzie rzeczywiście mocno powiązany z naszym krajem i naszym PKB.
Musimy też pamiętać o postępującej transformacji gospodarczej. Dużymi krokami zbliża się rewolucja przemysłowa 4.0. W jej kontekście wiele mówi się o automatyce, potrzebnym kapitale i innowacjach. Ale kto wprowadza innowacje? Kto właśnie może być najbardziej wartościowym kapitałem w naszym dalszym wspólnym rozwoju?
Program został zainicjowany przez PSML wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu oraz Centrum Logistyki i Innowacji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie bierze w nim udział już ponad czternaście uczelni wyższych z całej Polski, szczycących się najlepszymi kierunkami logistycznymi w kraju. Top Young 100 odbywa się w cyklu rocznym, poczynając od wiosny 2018 roku. W przyszłym roku odbędzie się jego inauguracja. Zapraszamy do włączania się partnerów biznesowych Programu.
Skontaktuj się z nami mailowo: topyoung100@psml.pl i odwiedź naszą stronę: www.topyoung100.pl.
Kształtujmy razem naszą wspólną przyszłość!
Czasopismo Eurologistics jest patronem programu Top Young 100.