Blockchain i przesyłki kontenerowe

Blockchain i przesyłki kontenerowe

Firma Agility wspólnie z firmami Maersk i IBM przygotowuje rozwiązanie oparte na technologii blockchain do zarządzania i śledzenia przesyłek kontenerowych. To rozwiązanie ma zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo w handlu międzynarodowym.

Agility będzie zbierać informacje związane z obsługą poszczególnych przesyłek, a następnie przekazywać te dane za pośrednictwem zdecentralizowanego i rozproszonego rejestru transakcji działającego w technologii blockchain, opracowanego przez IBM i Maersk.

 

Celem jest redukcja kosztów i zwiększenie efektywności operacji, możliwe dzięki zintegrowaniu wszystkich informacji na temat przesyłek na jednej bezpiecznej platformie, dostępnej dla nadawców, przewoźników, spedytorów oraz innych firm obecnych w łańcuchu dostaw.

 

– Technologia blockchain pozwala obniżyć koszty transportu, jednocześnie zwiększając jego bezpieczeństwo i niezawodność. Wdrażając ją na tak wczesnym etapie, takie firmy jak Agility mogą pomóc Maerskowi i IBM w zrozumieniu potrzeb nadawców ładunków i tworzeniu standardów, które podniosą efektywność operacji handlowych – mówi Essa Al-Saleh, CEO of Agility Global Integrated Logistics.

 

Blockchain to bezpieczny i odporny na awarię rejestr transakcji, który może być wykorzystywany do śledzenia przesyłek, tworzenia dokumentacji oraz rejestracji płatności. Jego cyfrowa infrastruktura pozwala połączyć poszczególne firmy w łańcuchu dostaw, zapewniając im dostęp do informacji oraz możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym, zgodnie z ustalonym poziomem dostępu.

 

Według szacunków, koszty związane z administracją i archiwizacją dokumentacji stanowią jedną piątą z 1,8 biliona USD, wydawanych corocznie w związku z międzynarodowym transportem towarów. Wykorzystanie blockchain może nie tylko ułatwić lokalizację danego kontenera, ale także pokazać status dokumentów celnych, konosamentów (morskich listów przewozowych) czy innych dokumentów. Łącząc wszystkie operacje i partnerów w procesie transportowym, pozwala na usprawnienie przepływu pracy i organizacji działań, zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz ułatwia monitoring. Technologię mogą wykorzystywać także służby celne i straż graniczna, zapewniając sobie informacje konieczne do przeprowadzenia analizy zagrożeń. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz podnosi efektywność odpraw i kontroli celnych.

 

(Agility)

Poleć ten artykuł:

Polecamy