Produkt Innowacyjny 2024 – wyniki konkursu
20., jubileuszowa edycja konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji została podsumowana podczas 23. edycji Gali Logistyki, Transportu i Produkcji, w obecności przedstawicieli największych firm branży logistycznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zaś Kapituła przyznała sześć wyróżnień i trzy nagrody główne.
Celem konkursu niezmiennie jest wyłanianie wyróżniających się produktów i usług, które wspierają pracę działów logistycznych i transportowych. Przy ocenie nadesłanych pomysłów Kapituła bierze pod uwagę ich technologiczną i rynkową innowacyjność, korzyści, jakie nowe rozwiązania mogą przynieść klientom, a także aspekty środowiskowe.
Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia laureatom badań Operator Logistyczny Roku 2024 oraz Supply Chain Designer i Green Designer.
PRODUKT INNOWACYJNY DLA LOGISTYKI, TRANSPORTU I PRODUKCJI 2024
NAGRODY GŁÓWNE
CargoNest
za
CargoNest
CargoNest to platforma, która dzięki sztucznej inteligencji i integracjom automatyzuje procesy spedycyjne, zwiększając efektywność́ firm spedycyjno-transportowych. System wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania danych z dokumentów transportowych i integruje się̨ z giełdami transportowymi oraz systemami TMS, co pozwala na automatyczne publikowanie zleceń́ i zarzadzanie procesami transportowymi.
Sparck Technologies
za
System Automatycznego Pakowania CVP Everest
CVP Everest to w pełni zautomatyzowana maszyna high-tech do tzw. „szytego na miarę” pakowania produktów w opakowania z tektury falistej. Produkt znacznie redukuje koszty pracy na stanowiskach pakujących, całkowicie eliminuje konieczność stosowania wypełniaczy w kartonach oraz znacząco redukuje koszty transportu.
AIUT
za
Romotus – Real-time Location System for Smart Manufacturing
Jest to koncepcja systemu lokalizacji zasobów klasy RTLS. Rozwiązanie zapewnia automatyczne lokalizowanie oraz monitorowanie ruchu obiektów i pracowników na terenie przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych w czasie rzeczywistym. Romotus łączy najdokładniejsze lokalizowanie obiektów i osób w ruchu z najlepszą obsługą procedur bezpieczeństwa w postaci cyfrowego bliźniaka BHP oraz interaktywnymi analitykami.
WYRÓŻNIENIA
InterLAN
za
InterLAN iSPEED
InterLAN iSPEED to zaawansowany i kompleksowy system webowy klasy TMS, który powstał w wyniku przeniesienia funkcji oprogramowania desktopowego SPEED, używanego przez ponad 1000 klientów, na platformę www. Rozwiązanie oparte jest o framework i umożliwia klientom – po ich stronie – tworzenie własnych modułów i aplikacji oraz modyfikowanie dostarczonych rozwiązań, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
E100
za Secure E-BOX
Secure E-BOX to antyfraudowy system, który pomaga przewoźnikom zabezpieczyć się przed kradzieżą paliwa z wykorzystaniem kart paliwowych. System przetwarza dane geolokalizacyjne OBU i stacji paliw w której kierowca zamierza tankować, a w razie wystąpienia rozbieżności transakcja automatycznie jest blokowana.
Etisoft Smart Solutions
za
SALMA
Giełda Prywatna tworzy zamknięte, bezpieczne środowisko, do którego firmy spedycyjne zapraszają swoich sprawdzonych przewoźników i tam publikują swoje oferty. Rozwiązanie to umożliwia szybkie dotarcie do własnej bazy partnerów na rynku transportowym i zarządzanie całym procesem z jednego miejsca, w tym prowadzenie rozmów, negocjacji i akceptowanie ofert. Rozwiązanie ułatwia także spełnienie wymagań załadowców dotyczących nieumieszczania ich ładunków publicznie, gdyż ładunki widoczne są tylko dla wybranych osób.
Treeco
za
Szmaragdowa Paczka
Szmaragdowa Paczka jest pakietem rozwiązań dla procesu pakowania przesyłek w e-commerce. Jest to marka określająca w pełni ekologiczną kartonową przesyłkę, w której wolne przestrzenie wypełnione są ekologicznym papierem, a paczka jest zamknięta papierową taśmą wodnoaktywowaną, oraz rozwiązanie informatyczne firmy Treeco, monitorujące proces pakowania ekologicznych przesyłek e-commerce.
Technospark
za
System wykrywania i gaszenia iskier
Jest to zaawansowane rozwiązanie służące do ochrony instalacji przemysłowych przed pożarami spowodowanymi przez iskry. Działa w oparciu o ultraczułe detektory iskier na podczerwień, które wykrywają żarzące się cząstki wewnątrz pneumatycznych systemów transportowych, rur wydmuchowych i zsypów, zanim dotrą do obszarów łatwopalnych i uruchamiają dysze gaszącą.
Grupa Transportowa i EcoTRUCK
za
EcoTRUCK
EcoTRUCK to innowacyjny system do zarządzania flotą, zintegrowany z oprogramowaniem do monitoringu i śledzenia pojazdów ciężarowych różnych marek. Kluczową innowacją systemu jest zdalna diagnoza pojazdu, oraz odczyt parametrów w czasie rzeczywistym, zapewniające wgląd w poziom zużycia elementów eksploatacyjnych pojazdu bez konieczności podpinania komputera diagnostycznego pod gniazdo OBD.
Zwycięzców wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; Peter Duwel, właściciel XTL Consulting; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, ekspert w obszarze transportu, logistyki i cyfryzacji; prof. dr hab. Maciej Szymczak z katedry logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Grzegorz Urban, Partner w Last Mile Experts i Witold Zygmunt, z-ca redaktora naczelnego Eurologistics.
Gratulujemy wszystkim laureatom!