
Zrównoważone partnerstwo – jak dostawcy mogą wspierać dużych klientów w realizacji celów ESG
W łańcuchu wartości dużych przedsiębiorstw znajduje się wielu dostawców, którzy zapewniają elementy i usługi niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. Mierzą się więc z koniecznością spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju, którym podlegają ich partnerzy biznesowi. Praktyki Silny&Salamon pokazują jak dostawcy mogą aktywnie wspierać realizację strategii ESG w dużych firmach.
Bez względu na trwające wciąż procesy legislacyjne, obowiązek sprawozdawczości ma przyspieszyć przechodzenie firm na bardziej zrównoważone funkcjonowanie, a tym samym minimalizować negatywne skutki działalności gospodarczej dla środowiska i ludzi.
– To decyzja zarządu i właścicieli firmy jak podejdą do tematu ESG – czy jako obciążenie, czy szansę na wyróżnienie się, budowanie wspólnych wartości z klientami i przestrzeń do rozwoju. Szereg działań prowadzonych w naszej firmie naturalnie wpisuje się w strategie ESG realizowane przez naszych klientów – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes firmy Silny&Salamon.
Spółka działa na rynku od ponad 35 lat, dostarczając zabezpieczenia łańcuchów dostaw i automatyzację procesów pakowania, dlatego z wieloma dużymi klientami z różnych branż jest związana długofalową współpracą. Na co dzień mierzy się więc z koniecznością odpowiedzi na pytania z ankiet, na podstawie których oceniana jest zgodność dostawców ze strategią zrównoważonego rozwoju zleceniodawców. Kryteria ESG coraz częściej odgrywają kluczową rolę w procesie doboru dostawców i bezpośrednio wpływają na decyzje zakupowe.
– Mamy tego świadomość, dlatego w naszej firmie porządkujemy procesy i informujemy klientów o działaniach, które już realizujemy. Pomaga w tym zdobyta na przestrzeni lat wiedza w kontekście wdrożonego w 2015 roku Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, który na bieżąco poddajemy recertyfikacji, stale udoskonalając standardy pracy – dodaje Katarzyna Bieńkowska.
Dostawcy muszą uwzględniać zasady ESG, by pozostać konkurencyjnymi i spełniać oczekiwania rynku. Firmy, które aktywnie zaangażują się w zrównoważony rozwój, będą w stanie sprostać przyszłym wyzwaniom i kontynuować działalność w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym.
Konkretne przykłady działań
Znaczna część oferowanych przez firmę Silny&Salamon produktów i usług uwzględnia zasady gospodarki obiegu zamkniętego i ekoprojektowania, by uzyskiwać maksymalną wartość dodaną z zasobów, materiałów i produktów, przy jednoczesnej minimalizacji wytwarzanych odpadów.
Dobrym przykładem może być współpraca z liderem na rynku AGD, gdzie wyzwaniem było pakowanie drobnych elementów, dotychczas konfekcjonowanych w niedopasowane kartony. Zespół Silny&Salamon zaproponował rozwiązanie polegające na pakowaniu produktów w monomateriałowe foliopaki wykonane z folii w 68% zawierającej granulat pochodzący z recyklingu. Poza tym maszyna automatyzująca pakowanie – Autobag 850, bezpośrednio podczas pracy nadrukowuje etykiety wysyłkowe. Ta innowacja oznacza wzrost efektywności procesów, zastosowanie bardziej zrównoważonych opakowań i redukcję odpadów.
Innym niedawno wdrożonym usprawnieniem u klienta, producenta gum strzykowych i dostawcy rozwiązań automatyzujących pracę w gospodarstwach hodowlanych, było zaprojektowanie rozwiązania, które połączyło jednocześnie 3 funkcje: bezpieczne opakowanie produktu, gwarancję i instrukcję. Klient, świadomy dużej objętości przesyłek, które wymagały dołączenia papierowych dokumentów, zdecydował się na znaczącą zmianę procesu w kierunku zrównoważonego podejścia do pakowania. Wspólnie z ekspertami Silny&Salamon został opracowany estetyczny worek umożliwiający jednoczesny nadruk etykiety produktowej, która zawiera 3 kody do zeskanowania, prowadzące do gwarancji, instrukcji i informacji o produkcie.
– Zachęcam do kontaktu z nami, gdyż mamy świadomość wyzwań, przed jakimi stoją duże firmy, by sprostać oczekiwaniom klientów, inwestorów, banków. Gotowość do realizacji działań zgodnych z ESG wyzwala również innowacyjność naszej firmy w poszukiwaniu nowych rozwiązań produktowych i procesowych, a co za tym idzie większej efektywności i oszczędności zasobów – podkreśla Katarzyna Bieńkowska.
Dodaje również, że to tylko wybrane przykłady praktyk zgodnych z ESG, które na co dzień proponowane są klientom.
Specjaliści w optymalizacji pakowania
Warto sięgnąć po doświadczenie zespołu Silny&Salamon w dostarczaniu rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo w transporcie i logistyce oraz w automatyzacji procesów pakowania w wielu branżach, które uwzględniają zrównoważone cele określane przez poszczególne firmy. Wsparcie dużych klientów w realizacji ich strategii ESG, stanowi przykład partnerstwa, budowania wspólnych wartości, łączenia celów biznesowych i środowiskowych dostawców, ale także tworzenia przestrzeni do rozwoju i optymalizacji własnych procesów biznesowych.
Autoryzowany dystrybutor SEE – Autobag proponuje klientom nieodpłatne testy spakowania konkretnych produktów, by sprawdzić jakość i estetykę finalnego opakowania, poziom oszczędności w porównaniu do dotychczasowych sposobów oraz przetestowanie wybranych modeli maszyn w rzeczywistym środowisku pracy. Można też zgłosić chęć otrzymania próbek opakowań, w tym puli woreczków papierowych czy biodegradowalnych pisząc na adres biuro@pakowanie.biz.
Silny&Salamon to przykład dostawcy funkcjonującego w ramach łańcuchów dostaw dużych firm, który wspiera ich w realizacji celów ESG, jednocześnie uatrakcyjniając własną ofertę produktową i usprawniając procesy.