100 nowych ekologicznych pojazdów we flocie GLS Poland

100 nowych ekologicznych pojazdów we flocie GLS Poland

Flota GLS powiększy się o 100 nowych elektrycznych pojazdów. Pierwsze 21 sztuk właśnie trafiło do firmy kurierskiej, a pozostałe wyjadą w trasy do końca tego roku. Nowe „elektryki” w barwach jednej z największych firm kurierskich w kraju to krok w kierunku całkowitej zeroemisyjności, którą GLS ma ambicję osiągnąć do 2045 roku.

Flota firmy GLS wzbogaciła się o nowe elektryczne pojazdy marki Ford E-Transit. Są ekologiczne i zapewniają kurierom maksymalny komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Pierwsze 21 samochodów trafiło właśnie do GLS, a kolejne wyjadą w trasy do końca tego roku.

– Ford E-Transit to długo wyczekiwana nowość na rynku motoryzacyjnym i cieszymy się, że część pojazdów już znalazła się w naszej flocie. Nowe pojazdy mają taką samą przestrzeń ładunkową i wymiary jak dotychczasowe modele spalinowe, ale z jedną bardzo istotną różnicą – są elektryczne – mówi Justyna Glaza, environmental manager GLS Poland. Dodaje też, że inwestycja w nowe ekologiczne samochody dostawcze to kontynuacja wieloletnich działań GLS na rzecz ochrony klimatu: – Jako firma działająca w branży logistycznej, mamy świadomość, że zmniejszenie emisji CO2 musi odbywać się głównie poprzez wymianę floty na ekologiczną.

GLS ma plan, by do 2030 roku co najmniej 50 proc. pojazdów w jego flocie miało napęd nisko- lub zeroemisyjny, a w 2035 roku – by każdy nowy pojazd transportowy spełniał te warunki.

Nowe „elektryki” w GLS

Wszystkie samochody pochodzą z serii 350, co oznacza, że dopuszczalna masa pojazdu to 3500 kg. Nowe elektryczne samochody ładują się około 30 minut, a ich zasięg to prawie 260 km.

– Ekologiczna flota wymaga od nas również nowej infrastruktury, dlatego w planach mamy stałe zwiększanie liczby ładowarek do samochodów elektrycznych przy naszych oddziałach – deklaruje Justyna Glaza.

Nowe elektryczne pojazdy posiadają systemy bezpieczeństwa i te ułatwiające jazdę m.in. czujniki parkowania i kamery, system zapobiegania kolizjom z funkcją automatycznego hamowania czy system ostrzegania przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu.

– Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortowej jazdy naszym kurierom. Organizujemy szkolenia z bezpiecznej jazdy, wspomagamy kierowców, wyposażając vany w kamerki cofania i czujniki parkowania, a teraz – oddając w ich ręce najnowszy i co najważniejsze ekologiczny model samochodu dostawczego – mówi Justyna Glaza.

GLS inwestuje w zeroemisyjną flotę

Zakup nowych E-Transitów to kolejny krok firmy w stronę ochrony klimatu. W ramach programu Climate Protect cała Grupa ma ambicję osiągnąć zerowy poziom emisji CO2 w 2045 roku. Wymiana floty GLS na ekologiczną rozpoczęła się już kilka lat temu. Firma cały czas zwiększa liczbę e-vanów. W 2019 roku do floty dołączyły też samochody ciężarowe napędzane LNG.

W 2020 roku GLS wprowadził rowery kurierskie w Krakowie. Kolejne w 2021 roku wyjechały na ulice Wrocławia i Warszawy. W tym roku rowery rozpoczęły transporty paczek  w miastach takich jak Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Zielona Góra, Gdańsk, Oświęcim, Władysławowo i Poznań.

To jednak nie koniec działań zmierzających do całkowitej redukcji emisji CO2 przez GLS. Obecnie 85 proc. wykorzystywanej energii przez firmę pochodzi z OZE (biomasa, woda i energia słoneczna). Z OZE korzystają również największe obiekty GLS w kraju, czyli sortownie pod Warszawą i w Strykowie pod Łodzią.

Grupa GLS stale kompensuje też swoją emisję CO2 poprzez udział m.in. w programach,  które chronią zagrożoną część Amazonii oraz wspierają budowę elektrowni wiatrowej i słonecznej  w Indiach.

Poleć ten artykuł:

Polecamy