120 000 pojazdów MAN z Niepołomic

120 000 pojazdów MAN z Niepołomic

Na początku grudnia w fabryce pojazdów ciężarowych MAN Trucks w Niepołomicach z linii produkcyjnej zjechała ciężarówka o numerze 120 000. Było to podwozie MAN TGS 33.460 6x6 BB przeznaczone pod zabudowę ciężkiego pojazdu ratowniczo - gaśniczego.

Pojazd został zamówiony przez firmę Stolarczyk Technologia Pożarnicza, dostarczającą od ponad 25 lat swoje produkty dla jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb mundurowych na wielu kontynentach.

 

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele MAN Truck & Bus Polska – prezes zarządu Marc Martinez, dyrektor ds. produktu i sprzedaży ciężarówek Bernard Wieruszewski, dyrektor fabryki MAN Trucks w Niepołomicach – Heiko Kayser oraz Mirosław Stolarczyk, zamawiający pojazd. Producent zabudów ratowniczo-gaśniczych współpracuje z firmą MAN od 2001 roku. W tym czasie odebrał ponad 1500 podwozi z logo MAN. Prezes zarządu MAN Truck & Bus Polska, Marc Martinez wyraził uznanie dla tej długofalowej, stabilnej współpracy między firmami. – Wybierając produkty marki MAN, które produkowane są w Niepołomicach, klienci wspierają rodzimą gospodarkę i pośrednio wpływają na zwiększenie zatrudnienia w Polsce. To bardzo ważne, staramy się podkreślać ten fakt szczególnie w negocjacjach z nowymi klientami – dodał M. Martinez.

 

Dla fabryki w Niepołomicach to kolejne ważne wydarzenie podsumowujące wyjątkowy rok pracy. Zakład wyprodukował w 2018 roku ponad 20 000 pojazdów ciężarowych. Podwojenie produkcji w stosunku do roku ubiegłego wiąże się również ze zwiększeniem zatrudnienia do poziomu ok. 750 pracowników i uruchomieniu drugiej zmiany. W listopadzie br. spółka MAN Trucks otrzymała prestiżowy tytuł „Fabryka roku”, zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”.

 

To jeden z najtrudniejszych konkursów, w którym mogą zmierzyć się przedsiębiorstwa produkcyjne w Niemczech. Po przyznaniu nagrody specjalnej dla zakładu w Monachium w roku 2016, MAN po raz kolejny odniósł zwycięstwo.

 

Jury, składające się z ekspertów czasopisma „Produkcja” oraz firmy doradczej AT Kearney, doceniło przede wszystkim efektywność procesów produkcyjnych, wywodzących się z kultury ciągłego ulepszania, jak i doskonale zaplanowaną linię montażową, która pomimo wysokiej wariantywności pojazdów oraz różnorodności zakresu prac nad nimi, działa niezwykle wydajnie. Uwagę zwróciło również optymalne zaopatrzenie linii produkcyjnej w komponenty, poprzez przechowywanie części na dokach, znajdujących się w bezpośrednim położeniu od zakładu.

 

Dyrektor zakładu, Heiko Kayser, nie ukrywa swojej radości z przyznania nagrody i podkreśla: – To zwycięstwo jest nagrodą za codzienną, wyjątkową pracę naszych pracowników. Pokazaliśmy, że potrafimy reagować elastycznie na nowe sytuacje i wyzwania, ale także – mimo rosnącego wolumenu – dostarczać produkt najwyższej jakości. To rozumiem poprzez sformułowanie „Doskonała produkcja seryjna”.

 

Oficjalne rozdanie nagród odbędzie się 21 marca 2019r. podczas Kongresu w Ludwigsburgu.

 

Na początku grudnia 2018 zakład otrzymał również nagrodę Państwowej inspekcji Pracy w ogólnopolskim konkursie „Pracodawca-Organizator pracy bezpiecznej”. Przyznając nagrodę kapituła konkursu oraz inspektorzy pracy wizytujący zakład, podkreślali w szczególności: Ograniczenie poziomu hałasu, profilaktykę prozdrowotną, ergonomiczne rozwiązania na stanowiskach pracy, nadzór i utrzymanie maszyn oraz urządzeń, jak również nowoczesne rozwiązania IT wspierające BHP.

 

W otwartej 11 lat temu, w październiku 2007 roku, fabryce w Niepołomicach powstają pojazdy klasy ciężkiej TGX i TGS. Trafiają na rynki całej Europy, a serie TGX WW i TGS WW również poza jej granice.

 

W minionych 10 latach zakład przeszedł zaledwie kilka zmian organizacyjnych i nadal jest jedną z najnowocześniejszych w Europie montowni pojazdów ciężarowych. Świadczy to o doskonałym zaplanowaniu produkcji oraz znakomitej organizacji pracy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy