20-lecie Forum Przewoźników Ekspresowych

20-lecie Forum Przewoźników Ekspresowych

W tym roku Forum Przewoźników Ekspresowych obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podsumowania dwóch dekad działalności FPE oraz do dyskusji na temat obecnej roli branży kurierskiej w gospodarce i jej otoczeniu.

Zarząd Forum Przewoźników Ekspresowych oraz zaproszeni goście – przedstawiciele organów administracji państwowej, celnej, samorządowej oraz środowiska akademickiego – spotkali się we wtorek, 29 listopada br. w hotelu Marriott w Warszawie na konferencji poświęconej znaczeniu rynku usług kurierskich.

 

Od 20 lat Forum czynnie uczestniczy w tworzeniu przepisów prawa poprzez m.in. opiniowanie założeń, projektów rządowych ustaw i aktów wykonawczych, mając tym samym istotny wpływ na ostateczne warunki działalności firm z całej branży i regulacje dotyczące usług przewozów ekspresowych w Polsce.

 

Zdaniem Wojciecha Arszewskiego, prezes Forum Przewoźników Ekspresowych do najistotniejszych dokonań FPE na przestrzeni ostatnich lat należą prace nad regulacjami pocztowymi (zwłaszcza tzw. III unijną Dyrektywą Pocztową), której efektem jest obecnie obowiązująca ustawa Prawo pocztowe, czy też implementacja regulacji związanych ze zmianami w systemie kontroli bezpieczeństwa przesyłek lotniczych. Arszewski, podkreślając mocne zaangażowanie FPE w sprawy celne i podatkowe, wspomniał również o pracach nad regulacjami finansowymi związanymi z usługą pobraniową za przesyłkę i staraniach Forum podczas kształtowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Obecnie przed Forum Przewoźników Ekspresowych stoi wiele wyzwań i celów. Najważniejsze z nich to: ustawa o zakazie handlu w niedzielę oraz o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-handlu, wyzwaniem dla firm logistycznych staje się dostosowywanie usług do potrzeb rosnącej grupy odbiorców, a to niesie ze sobą zmianę w uwarunkowaniach regulacyjno-prawnych.

 

Forum Przewoźników Ekspresowych, funkcjonuje od 1996 roku, jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą firmy branży przesyłek kurierskich, ekspresowych i pocztowych.

 

Członkami FPE są firmy zajmujące się doręczaniem przesyłek w obrocie krajowym i zagranicznym. Należą do nich przedstawiciele zarówno globalnych sieci, jak i firm o zasięgu lokalnym. Szacuje się, że firmy członkowskie i powiązane spółki angażują obecnie w Polsce około 30 tysięcy osób, zarówno jako pracowników, jak i podwykonawców. Obecnie FPE tworzą: AGAP, DHL Express (Poland), DPD Polska, TNT Express Worldwide (Polska), Federal Express Poland, General Logistics Systems Poland, OCS Polska, Riders Express, Sprinter, UPS Polska, X-Press Couriers.

Poleć ten artykuł:

Polecamy