5 głównych trendów w branży zabezpieczeń

5 głównych trendów w branży zabezpieczeń

Pojęcie bezpieczeństwa nabrało w ostatnim czasie szczególnego znaczenia, a jego poziom wpływa na decyzje podejmowane w życiu codziennym i w biznesie. Firma Silny&Salamon, która działa w branży zabezpieczeń od ponad 30 lat, podjęła próbę zidentyfikowania głównych trendów w produkcji i logistyce, które będą obowiązywały w 2022 roku.

Obszar bezpieczeństwa, w którym działa spółka, odnosi się do zabezpieczania produktów, mienia, pomieszczeń i łańcuchów dostaw, a obserwacja rynku i ponad 30-letnie doświadczenie we współpracy z liderami w swoich branżach, pozwoliły określić 5 najważniejszych trendów, które będą dominować w najbliższym czasie.

– Pokusiliśmy się o próbę wyznaczenia kierunków, w których będzie podążała branża zabezpieczeń. Naszym zdaniem będą to: technologia, a wraz z nią innowacyjne produkty, pewne łańcuchy dostaw, ekologia, customizacja zabezpieczeń i kreowanie elastycznej dostępności produktów. W ich wyborze kierowaliśmy się użytecznością rozwiązań w produkcji i logistyce, którą da się zmierzyć konkretnymi wskaźnikami, tj.: oszczędność czasu i pracy, minimalizacja strat i ubytków, ale też ergonomia i niezawodność – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon.

Technologia na pierwszym miejscu

Pierwszy kierunek, który wpływa na efektywność rozwiązań w branży zabezpieczeń, to z pewnością technologia. Dzięki niej można zwiększać wydajność, produktywność i bezpieczeństwo w transporcie towarowym i logistyce. W kontroli łańcucha dostaw są to np. plomby elektroniczne z wbudowanymi modułami GPS, GSM, RFID, BT, które zapewniają dokładny monitoring transportu. Umożliwiają przyznanie dostępu do towarów tylko osobom upoważnionym, za pomocą kart RFID, platformy web, aplikacji mobilnej, SMS, BT lub kodu PIN. Co ważne, wymienione rozwiązania można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, a dzięki dostępowi w czasie rzeczywistym do statystyk i analiz, stanowią bazę do optymalizacji procesów w firmie.

Przykładem takiego innowacyjnego wdrożenia jest skandynawska firma kurierska PostNord, która zastosowała plomby TrackLock 2.0 we flocie transportowej. Dzięki nim zredukowała liczbę kradzieży na placu kontenerowym, a w razie próby włamania szybko reaguje. Dodatkowym atutem wdrożenia jest dostęp do dokładnej informacji o lokalizacji pojedynczego kontenera pośród setek innych.

Po drugie bezpieczeństwo całego łańcucha dostaw

Drugim ważnym trendem jest zabezpieczenie poszczególnych ogniw łańcucha dostaw, a więc ochrona przed ingerencją w nie. Do tego służą inteligentne zabezpieczenia oparte na Internecie Rzeczy, ale także precyzyjne i nowoczesne zabezpieczenia plombowe. W tym kierunku rozwija się też technologia blockchain, która pozwala śledzić informacje o poszczególnych etapach procesu.

–  Pochodzenie produktów i kontrola ich jakości są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem, dlatego producenci muszą być pewni, że każdy etap łańcucha dostaw jest dobrze zabezpieczony – mówi Katarzyna Bieńkowska. Podkreśla też, że jest to kluczowy element nie tylko dla przemysłu, a przede wszystkim dla konsumentów.

Ekologia w pierwszej trójce

Niesłabnącym trendem, który branża zabezpieczeń musi również mocno brać pod uwagę, jest ekologia. Bez względu na rodzaj prowadzonego biznesu, dostarczane produkty czy usługi, odpowiedzialność i przemyślane działania wymagają uwzględnienia czynników, które wpływają na środowisko naturalne. Uczestnicy rynku oczekują tego, a samodyscyplina i odpowiedzialność branży, jest weryfikowana przez zaufanie klientów. Każda firma może kreować rozwiązania przyjazne środowisku, począwszy od produktów, ich opakowań, po całe procesy.

Przejawem takiego działania w branży zabezpieczeń jest zachęcanie i udostępnianie klientom najnowocześniejszych, wielorazowych zabezpieczeń, takich jak plomby elektroniczne, ale też plomb metalowych, które nadają się do łatwego recyklingu. Natomiast tam, gdzie nie można stosować plomb wielorazowego użytku, powinny być rekomendowane zabezpieczenia z tworzyw pochodzących z recyklingu lub wykonanych z PP, które po przetworzeniu stanowią granulat do wykorzystania.

Po czwarte customizacja

Dzisiejsze wymagania klienta 4.0, który oczekuje indywidualnego podejścia, nakładają na firmy konieczność dopasowania produktów i usług do specyficznych potrzeb. Nie raz okazuje się, że gotowe rozwiązania zabezpieczeń i zamknięć nie spełnią wszystkich wymagań, by mogły być zastosowane. Jedyną odpowiedzią wtedy jest otwarte podejście, by wspólnie z klientem, opracować unikatowe zabezpieczenie, które sprosta wymaganiom. W przypadku firmy z branży chemicznej, klienta firmy Silny&Salamon, która potrzebowała bezpiecznych zamknięć worków typu big bag do przechowywania nawozów, dostępne na rynku plomby zsuwały się. Dodatkowo  producentowi zależało na oznaczeniu numeru zmiany, która wyprodukowała daną partię.

– Po przeprowadzeniu testów z wykorzystaniem różnych typów zabezpieczeń, wspólnie uznaliśmy, że należy stworzyć zupełnie nową plombę. Została więc opracowana, jedyna na rynku, wytrzymała plomba z 8 kolcami. Tu właśnie zaprocentowało nasze wieloletnie doświadczenie i znajomość branży, co plasuje nas nie tylko w roli dostawcy, ale przede wszystkim doradcy ds. bezpieczeństwa – podkreśla Katarzyna Bieńkowska. 

Elastyczna dostępność produktów w pierwszej piątce

Piątym elementem, którym nabiera coraz większego znaczenia w branży zabezpieczeń, jest elastyczna dostępność produktów. Obejmuje ona takie zarządzanie dostępnością produktów czy komponentów niezbędnych do realizowania zamówień, aby elastycznie i zawsze na czas nimi dysponować. W dobie opóźnień produkcyjnych i transportowych wiedza, jak robić to skutecznie, nabiera szczególnej wagi.

Branża zabezpieczeń mierzy się z wieloma wyzwaniami. Poza koniecznością dostosowania technologii zabezpieczeń do sytuacji pandemii i wymagań rynkowych, ważne jest, bo świadome współuczestniczyć wraz z klientem w jego biznesie. Coraz więcej uwagi trzeba poświęcić na taką organizację współpracy między stronami, by była ona przejrzysta, a poza oczywistymi korzyściami związanymi z podwyższeniem poczucia bezpieczeństwa, bazowała na zaufaniu pomiędzy partnerami biznesowymi.

Pełna treść wywiadu z Katarzyną Bieńkowską, prezes zarządu Silny&Salamon, opublikowana jest na stronie www. Zapraszamy do dyskusji na temat kierunków rozwoju branży na profilu głównym LinkedIn: Silny & Salamon Sp. z o.o.

Więcej informacji o firmie znajduje się na www.plomby.biz i www.pakowanie.biz oraz na Silny & Salamon – wyłączny dystrybutor APS Autobag

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy