5 sposobów na redukcję kosztów floty, które mogą Cię zaskoczyć

5 sposobów na redukcję kosztów floty, które mogą Cię zaskoczyć

Koszty utrzymania floty pojazdów potrafią pożerać ogromne sumy z firmowego budżetu. Zarządzanie flotą lub taborem nie jest tanie, więc redukcja kosztów może pozytywnie wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Zapoznaj się z 5 sposobami na zmniejszenie kosztów floty — część z nich może Cię zaskoczyć. 

1.Regularnie mierz ciśnienie powietrza w oponach

Prostą metodą na ograniczenie kosztów floty jest częste sprawdzanie i utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach wszystkich pojazdów flotowych. Warto zaangażować swoich kierowców do regularnych pomiarów, ponieważ niedopompowane opony dużo szybciej się zużywają oraz… prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa. Dzieje się tak dlatego, że niedopompowana opona silniej przylega do podłoża, co zwiększa opór toczenia. Wtedy samochód musi zużyć zdecydowanie więcej energii do poruszania się. 

Z badań znanej firmy oponiarskiej Continental1 wynika, że nawet niewielkie różnice w ciśnieniu generują znaczne koszty:

  • ciśnienie niższe o 0.2 bara — zużycie paliwa wzrasta o 1%, a żywotność opon spada o 10%,
  • ciśnienie niższe o 0.4 bara — zużycie paliwa wzrasta o 2%, a żywotność opon spada o 30%,
  • ciśnienie niższe o 0.6 bara — zużycie paliwa wzrasta o 4%, a żywotność opon spada o 45%,

Zastanów się teraz nad tym, jakiej wielkości jest flota Twojej firmy i przemnóż 4% zużywanego paliwa oraz prawie dwukrotnie częstszą konieczność wymiany opon dla wszystkich pojazdów. Całkiem sporo, prawda?

2.  Zmień ofertę ubezpieczeniową

Ofertę ubezpieczeniową warto sprawdzać każdego roku. Firmy oferujące ubezpieczenia dla flot mocno ze sobą konkurują i starają się przyciągnąć klientów coraz niższymi cenami lub pakietami usług dodatkowych. Negocjując stawki u aktualnego ubezpieczyciela lub po prostu zmieniając ubezpieczalnię, można wygenerować znaczne oszczędności przy tej samej lub lepszej jakości usługi. Tym lepsze warunki możesz otrzymać, im większa jest flota Twojej firmy — jeżeli powiększyła się ona przez ostatnie lata, to z pewnością uda Ci się zaoszczędzić na zmianie ubezpieczenia AC i OC.

3.  Nie oszczędzaj na serwisie 

Ile kosztują naprawy pojazdów? Dużo. Przykładowo wielkopolski tabor MZK2 w jednym roku wydał na naprawy pojazdów 142 tys. zł, co stanowiło… 74,8% całego budżetu. Naprawy są jednak jednym z najważniejszych elementów wpływających na sprawność floty, więc jak obniżyć ich koszt?

Paradoksalnie, na naprawach nie powinno się oszczędzać. Wybierając tani, słabej jakości serwis narażamy pojazdy na poważniejsze i kosztowniejsze usterki w przyszłości — nie mówiąc o tym, że narażamy zdrowie i życie kierowców. Poza wyborem rzetelnego serwisu warto systematycznie umawiać pojazdy na przeglądy. To oczywiste, że części samochodów flotowych intensywniej się zużywają. Dlatego jeżeli nie dopuści się do konieczności realizowania dużych napraw, a wszystkie niewielkie usterki będą szybko identyfikowane i naprawiane, pojazdy odwdzięczą się dłuższą żywotnością i sprawnością, 

4. Ogranicz puste przebiegi 

Puste przebiegi są kolejnym czynnikiem mocno wpływającym na koszty zarządzania flotą. Powrót bez nowego ładunku lub bez określonych celów w drodze powrotnej nie dość, że nie zarabia, to generuje koszty — firma musi zapłacić za wykorzystane paliwo, części samochodu szybciej się zużywają, a kierowcy należy zapłacić za dodatkowe godziny pracy. Tymczasem według GUS3 w roku 2020 puste przebiegi w transporcie krajowym i międzynarodowym wyniosły aż 29% wszystkich przejazdów! To aż 23 miliony kilometrów bezproduktywnych tras. 

Ograniczanie pustych przebiegów jest ważnym elementem strategii zarządzania flotą. Zapanować nad nimi pozwalają narzędzia automatycznie planujące trasy oraz uwzględniające okna czasowe. Biorą one pod uwagę wiele czynników i ograniczają bezproduktywne przejazdy do minimum, uwzględniając typy pojazdów, ich dostępność oraz dostępność kierowców. Takim narzędziem jest optymalizator tras Routimo, który możesz testować za darmo i bez zobowiązań przez 7 dni.

5. Wyznaczaj optymalne trasy 

Wyznaczanie tras przy pomocy Google Maps lub mniejszych aplikacji, które nie są przeznaczone do obsługi flot, są jednym z najczęściej popełnianych błędów. Trasy wytyczane przez człowieka nie są optymalne pod względem długości, łatwości przejazdu, ani zużycia paliwa. Natomiast paliwo pochłania nawet do 30% kosztów funkcjonowania floty pojazdów4

Systemy do optymalizacji tras dużo lepiej wytyczają drogi przejazdu niż ludzie. Kalkulują szybciej i biorą pod uwagę większą liczbę czynników. Przejazdy wytyczane i ulepszane są na bazie danych historycznych oraz dostępu do map w czasie rzeczywistym. Planowanie tras z użyciem oprogramowania do optymalizacji potrafi obniżyć koszty utrzymania floty samochodowej o nawet 30%5.

Okazuje się, że nawet drobne zmiany mogą wpływać na znaczną redukcję kosztów ponoszonych przez działy logistyczne. Więc chcemy zadać Ci tylko jedno pytanie: czy chcesz nauczyć się lepszego zarządzania flotą pojazdów i jej kosztami? Jeśli tak, przetestuj przez 7 dni za darmo i bez żadnych zobowiązań system do zarządzania flotą Routimo. Pokażemy Ci, jak wiele możesz zaoszczędzić przy wykorzystaniu naszego oprogramowania. Zamawiam test!

  • 1.Continental, 2013, Tyre damage: Causes and avoidance, dostęp 9.12.2021: https://bit.ly/3rOlZi3 
  • 2. P. Gorzelańczyk, A. Koczorowski, 2018, Analiza kosztów utrzymania floty transportowej na przykładzie miejskiego zakładu komunikacji, dostęp 9.12.2021: https://bit.ly/3GwRS2S 
  • 3. GUS, 2021, Transport — wyniki działalności w 2020 roku, dostęp 10.12.2021: https://bit.ly/3DBxdZu 
  • 4. Cezary Spychała, Ekspert Flotowy, 2019, TCO, czyli jak optymalizować koszty we flocie, dostęp: 10.12.2021: https://info-ekspert.pl/pdf/tco_flota.pdf 
  • 5. Routimo, Google Maps vs. Optymalizator Tras. Kiedy rozpocząć pracę z Routimo, dostęp 10.12.2021: https://bit.ly/31Oi7CC 
Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy