50 tys. ton cementu LAFARGE w A2

50 tys. ton cementu LAFARGE w A2

Lafarge, producent materiałów budowlanych, dostarczył blisko 50 tys. ton cementu na budowę nowego odcinka autostrady A2. Oddany 1 grudnia do użytku, 106 kilometrowy odcinek autostrady prowadzi z Nowego Tomyśla do Świecka.

W latach 2010-2011 Lafarge Cement zaopatrywał w cement podwykonawców budujących końcowy odcinek autostrady A2 prowadzący z Nowego Tomyśla do Świecka. Do stabilizacji podłoża i produkcji chudego betonu pod autostradę wykorzystano 22 tys. ton cementu CEM II/B-V 32,5 R, zaś do budowy obiektów mostowych i przejść dla zwierząt użyto 26 tys. ton cementu CEM I 42,5 N-HSR/NA (HSR 42,5) wybranego ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe i odporność na trudne warunki środowiskowe. Autostrada w 85 procentach przebiega przez tereny leśne, dlatego wzdłuż całego odcinka powstało blisko 200 przejść i przepustów dla dużych i małych zwierząt.

 

Lafarge współpracował z głównym wykonawcą również przy produkcji betonu wykorzystanego na autostradzie A2. Dwie wytwórnie betonu w Boczowie i Zbąszyniu dostarczyły łącznie 50 tys. m3 betonu konstrukcyjnego i mostowego. Specjalnie zaprojektowana nawierzchnia betonowa liczy średnio 30cm grubości. Do budowy 106-kilometrowego odcinka użyto ponad 1 mln m3 betonu, a łączna powierzchnia wylanego betonu to ponad 2 mln m2, co równa się rozmiarowi 300 boisk piłkarskich.

 

Koszt budowy odcinka wyniósł prawie 6 mld zł (1,3 mld euro), z czego blisko 25 procent zostało przeznaczone na ochronę środowiska. Dzięki nowo otwartej drodze podróż z Poznania do granicy kraju zajmie niewiele ponad godzinę oraz maksymalnie dwie do stolicy Niemiec, Berlina.

Poleć ten artykuł:

Polecamy