500 wsparcie dla inwestycji w Małopolsce

500 wsparcie dla inwestycji w Małopolsce

500 – tyle razy z ulgi podatkowej skorzystali przedsiębiorcy z Małopolski. Jubileuszowa decyzja o wsparciu trafia do firmy JAS-POL z Tylicza, która zainwestuje ponad 6 milionów złotych w rozbudowę swojego zakładu. Jest to 500 decyzja administracyjna wydana przez Krakowski Park Technologiczny.

– Specjalne strefy ekonomiczne funkcjonują w Polsce od 1994 roku, a w Małopolsce od 1997 roku, kiedy to powstała nasza spółka. Od tego czasu wspieramy przedsiębiorczość i rozwój naszego regionu zachęcając przedsiębiorców do skorzystania z ulg podatkowych. Do 2018 roku wydawaliśmy zezwolenia na działalność w sse, obecnie dokument ten nazywa się decyzją o wsparciu. Jednak mechanizm pozostaje ten sam – przedsiębiorcy otrzymują zwolnienie podatkowe. I właśnie dzisiaj świętujemy wydanie pięćsetnej decyzji administracyjnej. Ta liczba podkreśla nasze zaangażowanie w tworzenie przyjaznego środowiska biznesowego oraz wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu KPT.

W tym okresie przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości 15,4 mld zł. Powstało blisko 40 000 miejsc pracy (wobec deklarowanych 15 597).

Zachęta inwestycyjna powstała na fali przemian gospodarczych i pierwotnie stanowiła narzędzie pozyskiwania zagranicznego kapitału. Z czasem specjalne strefy ekonomiczne okazały się również bardzo atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców. Z ulgi skorzystały 363 podmioty polskie i 137 podmiotów zagranicznych.

– To dla nas – pracowników KPT – ogromny powód do radości i co tu dużo mówić – dumy. Cieszymy się, że nasza praca przekłada się w bardzo konkretny sposób na rozwój gospodarczy Małopolski. Obserwujemy jak powstają nowe zakłady, jak modernizowane są funkcjonujące już fabryki, jak powstają nowe – często wysokopłatne – miejsca pracy. Inspirujemy samorządy do tworzenia stref przemysłowych oraz budowania wysokich standardów współpracy z przedsiębiorcami. Ta 500 decyzja administracyjna, którą właśnie wydaliśmy, potwierdza sens naszej pracy – mówi Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.

Historyczny, 500 dokument, trafia do firmy Urszula Jasnosz PPHU “JAS-POL z Tylicza. To jednocześnie 235 decyzja wydana od 2018 roku ( daty wprowadzenia PSI). JAS-POL to firma poligraficzna, nakłady inwestycyjne firmy wyniosą 6.122.195,00 zł. Przedmiotem inwestycji będzie zakup zautomatyzowanych maszyn i urządzeń oraz instalacji fotowoltaicznej, co pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu.

W przyszłym miesiącu minie 5 lat od wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji. Krakowski Park Technologiczny wydał 235 decyzji o wsparciu, dzięki którym przedsiębiorcy z naszego regionu zainwestowali ponad 9 miliardów złotych. Przypomnijmy, że w 2022 roku suma nakładów inwestycyjnych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji przekroczyła sumę nakładów z całego okresu działania specjalnej strefy ekonomicznej. W okresie od 1997 r. do 2018 r. było to 6,2 mld złotych. Te wyniki potwierdzają sensowność wprowadzenia programu Polskiej Strefy Inwestycji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy