75 mln zł na rozbudowę małopolskiego zakładu Saint-Gobain Glassolutions

75 mln zł na rozbudowę małopolskiego zakładu Saint-Gobain Glassolutions

Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji dla firmy Glassolutions należącej do Grupy Saint-Gobain. Firma jest jednym z wiodących producentów szyb zespolonych i przetwórców szkła budowlanego w Polsce i zamierza zainwestować 75 mln złotych w automatyzację zakładu produkcyjnego w Jaroszowcu. Projekt pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa, zredukować jego emisyjność i stworzyć nowe miejsca pracy.

Polski sektor produkcji stolarki otworowej jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Rocznie w naszym kraju produkuje się ok. 16 mln sztuk okien, z czego ponad 60% sprzedawanych jest na eksport, głównie na rynek Unii Europejskiej. Od dekady średni roczny wzrost produkcji okien w Polsce wynosi ok. 5-7% rocznie.

Na wyzwania dynamicznie rozwijającego się rynku odpowiada firma Glassolutions, która zdecydowała się na rozbudowę i unowocześnienie swojego zakładu.

– Ponad trzydziestoletnie doświadczenie czyni z marki Glassolutions jednego z wiodących dostawców najwyższej jakości rozwiązań szklanych dla architektury i budownictwa. Inwestycja w rozwój technologii produkcji w naszych zakładach wynika z potrzeby nieustannego udoskonalania produktów, które muszą sprostać tak wymaganiom prawnym, wynikającym z nowelizacji przepisów, jak i stale zwiększającym się oczekiwaniom klientów- mówi Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Glassolutions & Saint-Gobain Glass

– Modernizacja i rozbudowa zakładu w Jaroszowcu zwiększy naszą efektywność produkcyjną, co bezpośrednio przełoży się na wyższe możliwości w zakresie zaspokajania dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na szyby zespolone, zgłaszanego przez klientów z sektora okiennego – Dddaje Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Glassolutions & Saint-Gobain Glass

Planowana inwestycja obejmie budowę nowej hali produkcyjnej o powierzchni 5250 metrów kwadratowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zmiany zostaną wprowadzone także w obecnie istniejącej części zakładu. Dzięki wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego przeprowadzona zostanie m.in. budowa zautomatyzowanego, wysokowydajnego magazynu szkła umożliwiającego przechowywanie i procesowanie około 100 gatunków szkła niezbędnego do bieżącej produkcji, montaż linii rozkroju szkła FLOAT, robotyzacja istniejących linii produkcyjnych, czy budowa placu manewrowego o powierzchni ok. 4000 mkw.

Fabryka Glassolutions w Jaroszowcu jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Grupy Saint-Gobain w Polsce i jednym z czołowych zakładów produkcyjnych w powiecie olkuskim. Planowana inwestycja pozwoli dodatkowo zredukować emisyjność zakładu i zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko naturalne. Sama rozbudowa hali oznacza również nowe miejsca pracy, zaś wdrożenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji podniesie komfort pracy zatrudnionych.

Projekt w ramach programu Polska Strefa Inwestycji realizowany będzie w kilku etapach. Termin zakończenia prac planowany jest na 31 grudnia 2025 roku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy