7R podsumowuje transakcje inwestycyjne w 2022 r.

7R podsumowuje transakcje inwestycyjne w 2022 r.

7R, deweloper specjalizujący się w budowaniu wysokiej jakości magazynów zamknął w 2022 roku transakcje sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości ponad 430 mln euro. Historycznie był to rekordowy rok dewelopera.

7R specjalizuje się w budowie, wynajmie i sprzedaży wysokiej klasy magazynów. W portfelu spółki znajdują się zarówno magazyny ostatniej mili, duże parki magazynowe oraz szyte na miarę magazyny typu BTS. Są to zaawansowane technologiczne budynki spełniające najwyższe wymagania użytkowników.

W 2022 roku projekty wystawione na sprzedaż przez 7R cieszyły się dużym powodzeniem wśród inwestorów instytucjonalnych. Deweloper zamknął kilkanaście transakcji na łączną kwotę ponad 430 mln. euro osiągając znaczący udział na rynku inwestycyjnym w Polsce, sięgający blisko 20 proc. Jednocześnie był to rekordowy rok w historii dewelopera. Poprzedni rekord padł w 2021 r., kiedy to 7R sprzedało projekty o łącznej wartości około 400 mln. euro.

– Magazyny zrealizowane przez 7R przyciągają najlepszych najemców i inwestorów instytucjonalnych. Z wieloma partnerami wracamy do współpracy kilkukrotnie. To cieszy szczególnie, bo pokazuje, że nasze projekty spełniają wysokie wymagania nabywców, a relacje z międzynarodowymi partnerami są stabilne i długoterminowe – podkreśla Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.

W 2022 r. największa część portfela ukończonych projektów trafiła w ręce funduszy zarządzanych przez Macquarie Asset Management, który w ostatnim czasie kupił m.in. 7R Park Goleniów II liczący około 63 tys. mkw. powierzchni magazynowej, a w sierpniu 2022 roku obiekt 7R City Flex Warsaw Airport. Znaczący udział w wolumenie transakcji miały także fundusze zarządzane przez DWS. Ostatnią transakcją zrealizowaną z tym partnerem była sprzedaż liczącego ponad 51 tys. mkw. 7R Park Poznań East II.

– Prowadzimy zaawansowane negocjacje dotyczące sprzedaży kolejnych obiektów i już wkrótce będziemy się mogli nimi pochwalić. Środki pozyskane ze sprzedaży są przeznaczone na zakup gruntów i rozwój kolejnych projektów – dodaje Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R.
7R skupia się obecnie na innowacyjnych rozwiązaniach pozwalających na budowanie przyjaznych środowisku magazynów, co jest zgodne z polityką ESG dewelopera zintegrowaną z jego modelem biznesowym. W 2023 i kolejnych latach coraz większe znaczenie będą zyskiwać projekty, które zaoferują realne oszczędności na zużyciu energii i jedocześnie pozwolą ich użytkownikom na znaczne zmniejszenie śladu węglowego. 7R jest już w zaawansowanej fazie opracowywania modelowego budynku, który spełni te wymogi.

Poleć ten artykuł:

Polecamy