ABB otwiera nowy zakład w Polsce

ABB otwiera nowy zakład w Polsce

Nowy zakład, który ma pełnić rolę dostawcy dla innych zakładów produkcyjnych ABB, będzie produkować komponenty do transformatorów, jak również efektywne energetycznie transformatory dystrybucyjne typu TriDry.

W nowej, uruchomionej w Łodzi fabryce, której produkcja zostanie przeznaczona na potrzeby jednostek transformatorowych ABB w Europie, docelowo znajdzie zatrudnienie około 140 osób. Komponenty stanowią integralną część transformatorów dystrybucyjnych, trakcyjnych oraz transformatorów mocy. Inwestycja zakłada utworzenie centrum, które będzie odpowiedzialne w głównej mierze za optymalizację metod produkcyjnych i technologii.

 

Nowy zakład będzie pierwszym tego typu w Europie, który wdroży produkcję transformatorów suchych z rdzeniem trójkątnym na skalę przemysłową. Transformatory typu TriDry charakteryzują się mniejszymi o 20 proc. stratami jałowymi, mniejszą masą oraz zmniejszonym poziomem hałasu w porównaniu do standardowego transformatora suchego.

 

Fabryka będzie pełnić jednocześnie rolę dostawcy dla dwóch sąsiednich zakładów ABB w Łodzi, w których powstają transformatory mocy o napięciach do 500 kV, a także olejowe transformatory dystrybucyjne – w tym transformatory z rdzeniem z blachy amorficznej o obniżonych stratach jałowych i obciążeniowych.

 

„Jest to już kolejny przykład na to, że ABB stosuje podejście tworzenia swojej bazy produkcyjnej w sposób zrównoważony – powiedział Markus Heimbach, Dyrektor Globalnej Jednostki Biznesu Transformatory, która jest częścią dywizji Produkty Energetyki ABB. „Pomaga nam to w dalszej optymalizacji naszych działań biznesowych, w podnoszeniu naszych kompetencji w zakresie współdziałania i wzmacniania naszej obecności na rynku oraz w skuteczniejszym odpowiadaniu na potrzeby naszych klientów”.

 

Nowy zakład komponentów transformatorowych charakteryzuje się budową modułową. Każdy z modułów może funkcjonować niezależnie od pozostałych. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy jeden lub kilka modułów nie są w pełni obciążone produkcją. W takim przypadku można poszczególnym modułom ograniczyć zasilanie w energię elektryczną. Projekt zakładu, w połączeniu z instalacją transformatorów suchych, wymiennika ciepła i systemów ogrzewania o podwyższonej sprawności przełoży się na oszczędności w energii elektrycznej i ogrzewaniu, które wyniosą do 25 proc.

 

Nowy zakład komponentów transformatorowych zwiększa bazę produkcyjną ABB w Polsce, gdzie firma w kilku lokalizacjach wytwarza m.in. produkty średniego i wysokiego napięcia, systemy rozdzielcze niskiego napięcia, silniki elektryczne w wysokiej klasie sprawności oraz produkty energoelektroniki.

Poleć ten artykuł:

Polecamy