Automatyczne procesy kompletacji produktów

Automatyczne procesy kompletacji produktów

W ostatnich latach zaszły bardzo duże zmiany w procesach dystrybucyjnych. Bazując na tych zmianach możemy planować przeprowadzanie przyszłych inwestycji w sposób, który zabezpieczy bieżącą działalność nie hamując dalszego harmonijnego rozwoju, a nawet dając możliwość...

Taka sytuacja jest możliwa dzięki dostępności komplementarnego oprogramowania do zarządzania zespołami maszyn oraz rozwojowi niezawodnych przemysłowych sieci sterowania urządzeniami (profibus, profinet, canbus). Niezawodność automatyki i zabezpieczeń stosowana w rozwiązaniach technicznych eliminuje konieczność zatrudniania wysoko kwalifikowanych osób przy obsłudze urządzeń. Mamy także gwarancję długotrwałej eksploatacji i kompatybilności segmentowej przy dalszej rozbudowie.

Koncepcja modułowa

Przodujące firmy oferują szeroką gamę urządzeń i dopracowane koncepcje zarządzania tymi urządzeniami, przy jednoczesnej możliwości składania potrzebnych komponentów podobnie do klocków Lego. Można tu posłużyć się przykładem połączenia automatycznych systemów wysokiego składowania palet obejmujących kompletację do klienta hurtowego z np. jednoczesną dystrybucją do sieci sklepów czy indywidualnych odbiorców internetowych działających na tym samym oprogramowaniu. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dużą elastyczność i charakteryzuje się odpornością na wahania rynkowe. Każdy zrozumie praktyczność tego połączenia, gdyż uodparnia ono w znacznej mierze firmę handlową lub produkcyjną na zawirowania koniunktury. Umożliwia też szybkie i racjonalne zmiany strumieni dystrybuowanych towarów, buduje markę poprzez sieć internetową (to obecnie najtańsza metoda) i poszerza rynek odbiorców. Umożliwia zarządowi czasowe ograniczenie działalności danego segmentu magazynowego, przy intensyfikacji innego przez wprowadzenie np. wydłużonego lub wielozmianowego czasu pracy.

 

Dbałość o obsługę realizowana jest przy pomocy zunifikowanych kodów i pełnej wizualizacji (1). Oprogramowanie wizualizacyjne obejmuje swym działaniem kompletny nadzór nad strumieniami transportowanych zamówień, stanami magazynowymi oraz zdalną kontrolę urządzeń automatyki. Intuicyjne oprogramowanie wizualizacyjne oferuje również typowe dla rozwiązań przemysłowych działania operatorskie. Program daje możliwość kontroli stanu technicznego urządzeń oraz jest pomocny przy identyfikacji problemów. Doskonałym przykładem może być kontrola stanu technicznego palet przy wejściu do magazynu. Palety są sprawdzane metodą przestrzenną. Eliminuje się przez to ewentualne przyszłe skutki związane z użytkowaniem uszkodzonych palet, które potrafią np. rozpaść się na dużej wysokości doprowadzając do zniszczenia towaru, a także narażając personel na niebezpieczeństwo przy likwidacji tego typu zdarzeń. W ten sposób obniżamy koszty i unikamy przestojów.

 

Całość to doskonała podstawa ekonomiczna pozwalająca na pełną obsługę magazynu z kilkudziesięciu tysiącami stanowisk paletowych przez zespół składający się z 3-4 osób. W sumie otrzymujemy całodobowe zatrudnienie na poziomie 14 osób i obejmuje to całość magazynu wysokiego składowania z przygotowaniem wsadowym załadunku samochodów. Łącząc to z optymalizacją transportu wewnątrzmagazynowego (kompletacja w strefach klienta na regałach) i odzyskiem energii z napędów elektrycznych sięgającym do 30% w skali roku, otrzymamy rozwiązanie, które jest unikatowe w skali światowej.(2)

 

Dla obsługi małych odbiorców kupujących do kilkudziesięciu sztuk (małe sklepy) lub indywidualnych odbiorców internetowych przeznaczony jest współpracujący z transportem paletowym równoległy system kompletacji do kartonów lub do indywidualnych pojemników dystrybucyjnych. Elastyczność rozwiązań jest ogromna. Ponad 60 rodzajów podzespołów i ponad 20 różnego rodzaju automatów pozwala na budowę każdego rozwiązania dla dystrybucji towarów w zakresie wagowym od 0,01 kg do 50 kg.

 

Dystrybucja „ indywidualna” może być zautomatyzowana nawet w 95%, ale jest to zależne od wstępnej analizy kosztów pracy i lokalnego rynku, na który zorientowana będzie instalacja. Na rynku światowym działa wiele instalacji o zautomatyzowaniu sięgającym 95% i w chwili obecnej nie stanowi to żadnego problemu.

 

Dla zamówień towarów produktowych w małych opakowaniach i rzędu od 500 zleceń dziennie stosowane są półautomaty posiadające możliwość rozbudowy zależnej od przyrostu zamówień. Wymagają niewielkiego zatrudnienia(3) i są łatwe w obsłudze. Znajdują zastosowanie dla towarów w małych opakowaniach kartonowych (papierosy, leki itp.), plastikowych, małych słoiczków, płyt CD i DVD, kosmetyków itp. Pracują z oprogramowaniem magazynowym i wymagają okresowego uzupełnienia banków produktowych. Innym rozwiązaniem dla drobnicy jest przenośnik z segmentami wydawania towaru z regałów przepływowych w trybie „Pick by light” (licznik z podświetlanym przyciskiem montowany na krawędzi półki). Dla dużych strumieni dystrybucyjnych rzędu 10 000 do 100 000 zleceń na dobę istnieją inne rozwiązania bardziej zautomatyzowanych systemów na bazie magazynów wirujących, zapewniających bardzo szybki dostęp do towaru. Praca wykonywana jest w systemie klastrowym (cztery urządzenia i dwie stacje wydań automatycznych lub ręcznych), na każdy klaster przypada duża liczba indeksów (od 5 tys. do 34 tys.), zaś liczba osób obsługi waha się od 1 dla automatu do 7 dla ręcznych stacji wydań. Wolniejszym systemem są mini układnice z indeksami rzędu co najmniej 6400 na trasę obsługową, liczba osób z obsługi zależna jest od systemu wydań końcowych. Nowoczesne systemy karuzelowe i układnice nie wymagają obsługi bieżącej, wymagają jedynie prac w zakresie utrzymania ruchu w pojęciu ogólnym, jak każda maszyna. Oba systemy mogą służyć jako magazyny wyrobów gotowych czy komponentów dla produkcji lub jako magazyny dystrybucyjne.

 

Bardzo polecanym na rynku polskim rozwiązaniem jest automatyzacja kontroli końcowej eliminująca personel ludzki. Kontrola końcowa przesyłek w dużej mierze podraża koszty dystrybucyjne. Przy drogich elementach takich jak medykamenty, komponenty elektroniczne lub generalnie przy bardzo dużym strumieniu zleceń na poziomie kilku tysięcy na dobę wymagane jest zatrudnienie kilkudziesięciu osób do kontroli, pracujących ponadto pod nadzorem monitoringu. Z praktyki wynika, że działania te często obejmują aż 20% czasu realizacji zlecenia, zaś koszt pracowniczy jest bardzo duży.

 

Automatyka magazynowa w JYSK

Jacek Przerwa, Kierownik ds. technicznych i systemowych, JYSK Sp. z. o.o.

Celem instalacji automatyki magazynowej w naszej firmie była optymalizacja procesu wysyłki towaru do ponad 500 sklepów w 11 krajach. Obsługujemy je z Radomska. Kluczowy był wolumen, który składujemy i wolumen, który wyjeżdża codziennie z naszego magazynu. Średnie zamówienia plasują się aktualnie na poziomie 3500 m3 dziennie. Wdrożyliśmy system automatyczny wysokiego składowania, który jest zasilany 24 układnicami. Każda z nich może jednocześnie obsłużyć 2 palety euro. Wydajność systemu to 500 palet na wejściu i 500 na wyjściu (na godzinę). Ilość lokacji w magazynie wynosi 169 500, to około 250 000 m3 składowanego towaru. Kupiliśmy system automatyczny razem z systemem WMS, gdyż nasz poprzedni WMS nie przewidywał w prosty sposób włączenia automatyki magazynowej. Chodziło o to, aby zintegrować te 2% prac manualnych, które odbywają się na magazynie, czyli kompletacja towaru z procesem automatycznym, który dzieje się wewnątrz automatycznego magazynu wysokiego składowania. Dystrybucja ta może odbywać się płynnie tylko wtedy, gdy te dwa systemy się komunikują wzajemnie, albo mamy jeden system, który obejmuje całokształt.

 

 

Przypisy autora:

(1) Wizualizacja jest to zobrazowanie schematyczne na ekranie komputera zdalnego procesu przepływu produkcyjnego lub dystrybucyjnego, może być wyposażona zależnie od producenta w możliwości zdalnego załączania urządzeń oraz szereg funkcji dodatkowych pomocnych w zarządzaniu.

(2) System odzysku energii polega na wykorzystaniu odwrotnego działania napędów elektrycznych,które podczas hamowania urządzeń produkują energię kierując ją do systemu zasilania zakładowego.

(3) W pojęciu zatrudnienia do obsługi bezpośredniej

Poleć ten artykuł:

Polecamy